1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата физичка активност

Дискусија во 'Фитнес' започната од Lux, 12 јуни 2011.

  1. blue.jeans

    blue.jeans Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    35
    Секој ден правам различни вежби за стомак ,задник ,нозе по пола сат на ден. :)
     
  2. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    3,4 пати во неделата по 30,40 минути на орбитрек (решив дека ,,дозава'' од орбитрек ми е сосем доволна, со оглед на тоа дека јас од орбитрекот најмногу слабеам во делот над градите, односно кај клучните коски.. И многу ми се изразени), 3 пати во неделата пешачење по 2 ипол/3 часа а некогаш и повеќе - зависи и 4 пати во текот на неделата одам на зумба.

    А да, за да ги зацврстам и дефинирам мускулите на рацете од денеска почнав да кревам и шишиња полни со песок и камења (ги измерив и едно тежи 3 кила и 500 грама). :rofl:


    [​IMG]
     
  3. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Пешачам многу. Секој ден.

    Скоро секој ден вежбам, се потам. Имам едни вежби од Мелита, оваа на Силуете и ги вежбам. Многу мотивација ми ствара во позадина ако е пуштена Maniac песната, кога типката вежба и се поти како луда.

    Чат пат возам точак. И така. :)
     
  4. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Пешачам премногууу :D ,
    возам точак секоја вечер по 30 мин на угорница 8) ,
    и вежби од аеробик и пилатес за зацврстување на задник, стомак, нозе и грб.
     
  5. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Од кревет на стол и обртно и на маса по потреба ради јадење.
     
  6. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Трчам секој ден по 40 минути , сакам да го намалам стомакот , и да го затегнам телото ( да го зацврстам и обликувам задникот ! )
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Мојата физичка активност до пред некое време беше сведена на минимум. Се лажев себеси дека времето не ми дозволува, обврски околу факултет и слично :wasntme: Малку се движев, а да не зборам за некоја друга активност :$ Со оглед на тоа што факултетот ми е 100 метра од студентски, и ако тој пат не се важи, вистината е дека имаше денови кога газот не го мрдав никаде :D
    Е затоа пак ова лето, не знам од каде, имам страшна мотивација за вежбање, трчање, пешачење :) Еве веќе месец дена како трчам на игралиште, полека напредувам, пу пу машала почнав и по 15 круга да трчам :) Понекогаш скокам на јаже, а со другарките наместо седење со саати во кафич, почнавме да практикуваме долгометражни прошетки по кејот на реката. Го правам ова пред се од лично задоволство, ама не ќе да е лошо да симнам некое килце ;)
    И преубаво се чувствувам. :)
     
  8. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Мојата физичка активност периодов е сведена на минимум. :worried:ilent: :(
    Освен пешачењето по некој километар, и 150те стомачни дневно, ништо не правам.
    Деновиве кај и да е, ќе морам да се активирам, и те како! :tmi:
    Shame on me !! :Down:
     
  9. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    пешачам секој ден до работа и назад по неколку километри и тоа е се. знам дека е малку, но свтарно немам кога да вежбам.
     
  10. Miss.Selfridge

    Miss.Selfridge Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    17
    приоритет ми е да станувам рано , и имам точно одредено време , во 8 до 8:30 правам вежби ,преку ден (летно време) пливам пола саат и приквечер возам точак 15 20 мин. ) :)
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Последните 3-4 месеци се' до пред 3 недели, како физичка активност можеше да се смета само пешачењето од дома на работа и назад-дури 7 минути! :!: :devil: И по 10 пати качување по скали нагоре-надолу додека сум на работа.

    Од пред 3 недели се запишав на фитнес, одам 4-5 пати неделно (гледам да е што е можно почесто), иако ми е прилично далеку, одам и се враќам пешки. :!: (40 минути во правец) И прекрасно е чувството, не планирам да престанам, многу повеќе енергија имам сега откако почнав да одам на фитнес. Освен тоа, почна да ми се намалува стомакот ^_^ , па се радувам што не ми е залудно препотувањето по 38 пати од одма до теретана и назад. :muscle:
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    8 саати непрекинато одење, повремено клекнување и станување и 15 минути седење. Толку! Ќе ме исуши работава. :x
     
  13. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Качувам скали! ^_^
    Негде имам прочитано дека тоа е добра физичка активност за поткренат и стегнат задник, како и формирање на квадрицепс.
    Па ете тоа го применувам, скоро 8 години. Секој ден...без исклучок!

    Резултат има + целулит нема, мада тоа и наследно ми е! :)
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    За пешачење веќе и да не правиме муабет: не се сеќавам кога последно сум се качила во такси. Уживам да пешачам и гледам дури и кога сум на нешто повисоко, дур ме држат нозете, да одам пеш.
    Кога ќе станам наутро си правам стомачни, обично по 50 и си ги правам вежбите за истегнување што ги научив на училиште (чучњеви, вежби за задникот, „велосипед“...).
    Летово и пливам (кога ќе отидам на плажа, нели), на секое влегување гледам да отпливам подалеку, обично до кај 300 метри од обала, се разбира колку што ми дозволуваат просторот и пловните објекти.
     
  15. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Пливам кога сум на плажа. Другите играат, јас пливам. Ако сум со друштво кое сака да плива, пливам повеќе кон длабокото, зашто страв ми е сама, ме фаќа паника ако не можам да ја допрам песокта. :$

    Трчам понекогаш со кучево крај езеро (на песок), ама ни јас немам многу кондиција, ниту тоа сака многу да трча. Исто така, трчам по скали по многу, многу пати на ден, а утре или задутре почнувам на фитнес. ^_^
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Имам тренинзи секој ден,со исклучок на неколку пати во неделата што имам утакмици,сега преку лето играм баскет/фудбал со машки на игралиште,како мали деца сме :lol:
    А вака на одмор секогаш си пливам,одбојка на плажа,мераци :)
     
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не тренирам ништо и никогаш не сум тренирала. Си скијам во зима, си пливам во лето. Сакам да пешачам и најмногу тоа го практикувам. Слаба сум и не се секирам многу за килограми и такви работи. Треба да тренирам нешто ама секому му се познати зборовите како демек немам време хахаха :rofl:
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Трчање со кучето до Водно :$
    Пливање на плажа со него...фрлам топче и пливаме двајцата па кој прв ќе стигне. :*
    Возење ролерки со пријателки..
    Пешачење со мајка ми...
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  19. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Епа вака.. :D

    Одам на фитнес 4-5 пати неделно (пауза во сабота или друг ден помеѓу, а недела не работи). Почнувам со 20-25 минутно возење на статичен велосипед, стомачни обавезно, а завршувам 25 минути на степер или трака. Во времето помеѓу, еден ден правам вежби за грбот и градите, друг ден со тегови, трет вежби за нозете. Третиов ден ми е најинтересен бидејќи ги обожавам вежбите. :lol:

    Инаку, на вечер дома правам 5-7 минутни кардио HIIT (High Intensity Interval Training) вежби од страната на Fitness Blender. Потоа продолжувам со Beachbody - Brazil Butt Lift вежби (комбинирани вежби за нозе и задник, со мноооогу кардио!). Ги спуштив вежбиве пред некој месец, 6+ гига и сега жал ми дојде да не ги искористам. Има 4 неделна програма, па денес и викендов вежбам онака, а од понеделник ќе почнам по редослед. Ама изгледа само 2 недели ќе ги правам, некако долго ми е, а плус се повторуваат истите вежби.

    За пливањето и трчањето по скали пишав погоре, така да тоа е тоа.
    Многу брзо ме фаќа мрза за вежбање, па се надевам дека ќе продолжам вака бар неколку месеци. :geek:

    ~
    Едит: И вежбите за грб од сајтот на Фемина.
    Очајно му се потребни на грбов, морам да го опоравам барем малце.. :x
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Да ама ретко мислам дека ен ми треба тоа...
    секој ден од седмицата
    Понеделник и Среда на аеробик и балет тоа е некаде 3 часа вежбање
    Вторник во теретана 2 часа
    Четврток трчам до 2 километри некогаш и повеке...
    Петок на на латино ланц
    Сабота на тае бо
    недела на јога
    Зависи како сум расположена но најчесто одам со некој од семејството а на балет до другарки од школо а на латино со брачетка ми бидејки сум висока...
    Јас ум задоволна а ја практикувам заради забава...