1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашата физичка активност

Дискусија во 'Фитнес' започната од Lux, 12 јуни 2011.

  1. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.243
    5 дена во неделата ми се активни, 2 се за одмор.

    Од тие пет активни дена барем 3-4 вклучуваат кардио од 7 километри + спринтови за комплетно согорување на телото. Порано беа вклучувани 220 склека, но денес склековите ги правам на посебен ден бидејќи ги качив на 300 со потвиткување на колената, не обични.

    Стандарден "придружник" на џогирањето + спринтовите се хоризонталите, или барем јас така си ги нарекувам.

    [​IMG]

    Ги почнав со 3 серии по 30 секунди, после два ипол месеца станаа 10 серии по 100 секунди. Многу многу ефективни. цело тело ќе ви се тресе додека не се адаптирате.

    Секој индивидуално нека си ги одреди интервалите, ама да знаете дека се напредува. Телото станува посилно!
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Од понеделник до петок, најизменично одбојка и кошарка. И навечер трчање.
    Порано правев по 100 стомачни, насабајле. Ама сега ги запоставив. И денес направив 50, и сега стомакот ужасно ме боли. :$
     
  3. Muffin.Love

    Muffin.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Епа вака:
    Понеделник сум на тренинг одбојка 1 сааат кај што правиме по 3 серии од по 10 стомачни склекови чучњеви и грбни (мене ми се малку и како чисто загревање али дека другите не можат по повеќе и затоа не не форсира тренерот) и трчање 2 минути со брзо темпо и 10 метри шпринт по 10 пати.
    После на Хип Хоп исто 1 сааат кај што правам:
    120 стомачни (заедно со вежби со нозете за долните стомачни), 120 склекови (женски а кој до каде може и машки), 50 странични стомачни ( 2 серии од по 25), 50 грбни (2 серии од по 20), 35 вежби за задникот.
    Исто и во среда, а само вежбите и трчањето со одбојка во петок.
    Е сега, јас и дома си вежбам...
    секој вторник, четврток и сабота со 2 серии од по 25 странични стомачни, чучњеви, грбни и вежби за задникот, а стомачни и склекови 3 серии од по 40.
    Е сеа скоро секој ден али обично кога ми е досадно наместо да седам пред тв ке истрчам 2 пати горе доле по зградава (17 ката) и домче под туш и ај создравје :D
     
    На girl.9 и XMaN им се допаѓа ова.
  4. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
  5. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Јас ја правам оваа вежба секој ден по 5 до 10 пати.
    [​IMG]
    Ама ми текна нешто на ум, немој случајно со ова да си ја истегнам кожата на стомакот од страните, како вишок ми се чини дека одимав а порано немав. :|
     
  6. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Порано многу вежбав, џогирав... сега физичката активност ми е сведена на чести прошетки, а дома одам на релација WC-кујна-кревет-пред PC.
     
  7. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Један лево, десно два, један напред, назад сад. И окрет. Раце горе, осмех на лице, и мјешај куковима.. И ова трае, едно 3 дена, и како што се вели, секое чудо за три дена, желбата за вежбање, по три дена по автоматизам ми исчезнува. Летово ставив на агенда, стомачето да го приберам, и нели три дена, се преоптоварив, наредните три дена, лежев како баба во кревет од воспаление на мускулите и затоа моето ново мото е

    А се чувствувам вака
     

    Прикачени фајлови:

    • 4709644_700b.jpg
      4709644_700b.jpg
      Големина на фајлот:
      27,5 KB
      Прегледи:
      292
    • 4584852_700b.jpg
      4584852_700b.jpg
      Големина на фајлот:
      74,3 KB
      Прегледи:
      291
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Стварно си за пофалба :lol:
     
    На Micheleljubov му/ѝ се допаѓа ова.
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Позната приказна, и јас сум иста ко тебе :D
     
    На Micheleljubov му/ѝ се допаѓа ова.
  10. srcka2002

    srcka2002 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    insanity од сабајле, секој ден 6 дена неделно, еден ден пауза, многу пешачење, брзо одење, планинарење итн....
     
  11. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    пешачам трчам и вежбам :)
     
  12. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    помагајте луѓе!! овие два дена сум омалаксана многу незнам што ми е,не ми е до ништо.заостанав многу со вежбањето овие два дена се улежав.како да се справам со овој проблем и како вие сте се справувале
     
  13. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Пешачам доста и одам на фитнес , а околу исхраната внимавам на некои работи а имам проблем бидејки не јадам многу кои би требало и така се на се не внимавам колку што би требало, иначе charliee за 2 дена не можеш да изгубиш кондиција почни си од денеска повторно и ке видиш нема да имаш проблем , јас имав 2 недели пауза и еве вчера почнав скоро каде што сум застанала не од ново , е сега ако немаш воља тоа е друго , јас обично се мотивирам со тоа што гледам некои фитнес модели и ми станува јасно дека такво газе и стомак не се праи од седење дома а летото е многу блиску . Еве ја мојата миленичка
    http://www.facebook.com/AnaDeliaDeIturrondo?fref=ts , а понекогаш знам да ги погледнам спотовите на Ciera: Like a boy или Love sex and magic :D
     
  14. GO-DEEPER

    GO-DEEPER Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали практикувате намерно да се прошетате повеќе од вашата вообичаена дневна релација што ја печашите секој ден?
    Да,нормално кога имам време обавезно ке се прошетам по улиците после искачање со другарки или кога одам кај баба ми бидеќи често одам(пред да ми се расипси телефонот,со слушалки си шетав) а и ми дава можност да размислам на некои работи во мојот живот,односи со луѓето, како да постапам,т.е имам време да си размислам и да разбистрам мисли :wasntme:
    Колку вежбате во текот на една седмица да речеме или во еден ден правите вежби по серии?
    Во текот на една седмица вежбам 4 до 5 пати
    Каков е вашиот план на вежбање, комбнирање вежби, ги вежбате одделно по денови, правите пауза.
    немам некој план,зависи од расположението,многу сакам да возам точак,по еден сат возам,па потоа правам стомачни,грбни,и има едни кардио вежби кои ги најдов на интернет,но некао ми се тешки па сега постепено ке пробувам да успеам да ги издржам цели,па ке видиме дали ке успеам да ги повторам и два пати.Дома имаме скали па и на нив се качувам и слегувам,а со трчање на нив поретко бидејки многу тропам :lol: и многу сакам да пешачам :)
    Кои денови ви се резервирани за вежбање, кои за одмарање?
    Кога сум лошо расположена,или се случило да немам време од други обврски
    Повеќе сакате да вежбање во друштво или сами, со пуштена музика, без, пред телевизор, со слушалки...
    Најдобро ми е сама,отсекогаш,сум вежбала и со другарки,но незнам,јас повеќе постигнувам кога вежбам сама. И да многу сакам со музика
    Колку време трае вашата физчка активност и како сте задоволни од неа и зошто ја практикувате ?
    Точак возам по 60 мин,пешачењето може да ме фати и 2 и пол сати,а со другарка ми пак ако се шетаме кој ко нас дури по 4 сати дури си зборуваме,на скали трчам по 30 мин,а кардио вежбите ми се 10 мин,а сега како што кажав сакам да постигнам и дупло...има време :) и тоа е тоа :talk:
     
  15. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    -Морам да признам дека пешачењето ми е слаба страна и мнгоу ретко пешачам.Но да кога веќе излагам се трудам да одам пешки ретко користам возило.Кога сум на факултет низ Скопјево ми се случува почесто да одам пешки.
    -Вежбам околу 5-6 пати,некогаш ми се дешава и секоја ден.Одев во теретана ,но сега почнав дома.
    -Ги вежбам истите вежби што ги учевме на аеробик за стомак,задник,нозе,грб.
    -Најчесто викендот ми е за одмарање,поточно недела.
    -Дома вежбам сама со музика.Но поголема мотивација имам кога вежбам во друштво.
    -Околу 40 минути,за сега сум задоволна бидејќи после вежбањето се чуствувам одлично.Ја практикувам за да ослабам и да си го зацврстам телото.
     
  16. WildOnes55

    WildOnes55 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Супер се вежбите, ги правам секоја вечер и има напредок.(некои се повторуваат).
     
  17. butterflyyy

    butterflyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    59
    Редовно одам во теретана 3-5 пати во неделата. Најпрво вежбам со тегови околу 30-40мин и после тоа 20-40мин кардио.
     
  18. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Пешачам речиси секој ден некои 2 km и назад некогаш.И вежбам 20 мин-60 мин претежно.:D
     
  19. untitled12

    untitled12 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    31
    Ај да ве прашам вака нешто .. како истовремено да подослабам а и да накачам мускулатура како на пример на задникот ? Мора ли да коритам протеини илида јадам нормално и да вежбам ? :/
     
    На m2m2m2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    I mene istoto me interesira :^) Jas mislam deka najubavo bi bilo vo tekot na nedelata da se vezba kombinirano primer 2 dena kardio, 3 dena vezbi so tegovi za zacvrstuvanje i normalno proteinite se osnovni za gradenje muskul kolku sto sum citala. Ama sepak neka kazat tie sto se poupateni dali sum vo pravo :^)
     
    На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.