1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашето искуство со слабите оценки

Дискусија во 'Образование' започната од Buttterfly, 18 ноември 2011.

  1. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Во 5 одд. еднаш добив ќец по математика и се смеев ко луда! :rofl: Ми беше мн. смешно. После тоа си учев и ниеднаш не добив ќец више :lol:
     
  2. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    па нормално, зарем ќе плачеме...не можам да ги разберам тие што плачат и се нервираат за послаби оцени.. :^)
    еве јас си добив 3че по хемија и се смеев цел ден...него остај тоа, сега треба да го поправам некако :D
     
  3. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    По ниту еден друг предмет немам добиено единица освен по математика, физика и хемија. :D Тоа е, не ми се учат ич овие три. :D И тоа математика предходната недела ја добив, пред тоа вадев некако двојчиња. :D
    Да учев би ми било криво, ама вака кога се заслужени, што знам. :D
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Во основно никогаш, но во средно ги лепев и тоа како. Тоа ти е кога во некои средни училишта лепат етикети(читај кецови) на посиромашните. Сите побогати имаа петки, четворки..без проблем. Единствено од сите 1 ме изнервира кога математика со кец, поправен, потоа добиена 5ка и 3ка ме остави на полагање...кое го поминав без проблем.
     
  5. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    Учев мн но когаа тргнав средно нешто мн се разболував така што идев поретко на уцилиште во вртоа год имав тешка сообракајка и едвај се спасив кога се вратив на училиште скоро ништо нз и едвај се секавам на некој раб и ден денес бидејки главата ми беше повредена се трудев да учам но професорите не го свакаа тоа што дури и поради контролите на кои одев за кои тие беа известени ме истераа од училиште па со класниот имав проблеми ме мразеше бидејки неможев да сватам математика ништо и секогаш го задржував иако не ми објаснуваше ми велеше да идам во специјална паралелка потоа се вратив на училиште се беше ок ама јас се повлеков во себе и мн ми беше срам да зборувам дека имав проблеми со помнењето и не бев сигурна во себе ја изгубив само довербата после сообракајката се записав на фах и се изненадив од самата себе дека на испитите вадам 7,8 и 9 бидејки во средно секогаш имав слаби оцени поради тоа што ми се случи во сообракајката :(
     
  6. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Јас никогаш не сум важела за бубалица или дете што поминува часови и часови во учење.
    Ама откако знам за себе, јас сум одлична. До 5то со учителката бев меѓу неколкуте најдобри, а потоа до 8мо пак со 5ки поминував,ама 7мо и 8мо многу попуштив и ги довив првите тројки. По физика во 8мо и првата единица со два поена :D Кога сега гледам наназад и не ми е криво, бидејќи живеев убави почетни тиин години, а завршив исто како и некои кои цела година книга не фатија.
    А во средно сум одлична. Не е 5,00 просек,ама сум солидна. Имам проблеми со некои предмети ама се трудам и колку-толку го влечам максимумот.
    Така да, кога ќе сумирам, јас и немав искуство со слаби оценки. :)
     
  7. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Мене најслаба оценка ми била двојка и тоа по македонски. Инаку тоа го добив на настано ливче кое ни беше БУМ НА ДЕНОТ (ненајавено). Веднаш на часот ги прегледа и кога слушнав двојка почнав коси да кубам ама на крај ни рече не се секирајте ова не е ништо туку само да ви покажам колку не учите. Тоа ме стресе ама затоа после книга у рака и до крај на година 5 5 5 5 5 5 5 5 5 .
     
  8. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    600
    Ич не се притресував за слаби оценки. И приметив баш во IV година најмалку се замарав со учење, едвај книга во рака фаќав и оценките ми беа подобри во однос на претходните три години, кога си читнував по нешто. Во основно си бев одлична, а веќе во средно влегов во шема и почнав помалку да учам па си поминував мн. добра.
    Единици, ухууу, па јас секоја година имав по една, две :$ во трета најмногу, ама ниту една не беше од тест, а сите од ист професор (ми предаваше по три предмети), дека не бев мирна, си пишував домашно по други предмети на негови часови, прилично ме мразеше тогаш, намерно го нервирав. :wasntme:
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Единица имам само еднаш добиено и тоа на наставно ливче теорија математика.И тоа не 1 чиста, туку 1+. :!: :rofl: 2јче имам исто еднаш залепено, математика исто, за мономи. |( И тврдам дека поглупаво нешто од нив нема во математика. :nod:
    Тројки имам добивано почесто, на тестови и наставни ливчиња, а и во 8мо на тромесечие имав две тројки - по физика и француски (на пола одделение ни нашиба двојки и тројки, имаше само една петка и една или две четворки).Ама после си ги поправив, и на крај завршив 5,00 како и секоја година.
    Среќа што ни се погоди сега многу добра професорка француски, ептен се труди да ни покаже и да ни разјасни.Не ко оваа од основно пред пензија само се дере нит предава нит објаснува.
    Сега во средно, првиве оценки четворки ги наредив. :(
    Математика четворка ми ставила во дневник офца ниедна :devil: , француски одговарав 4, македонски тестот 4 за 1,5 бода 5ка ќе имав ;( , англиски за еден бод 4. |(
    Англиски посебно ми е многу криво зашто до сега имам добиено само 2-3 четворки на тестови другите ми се сите петки (тестови) и го владеам јазикот многу добро, али ете ти среќа на едноставни работи како што се Present Simple и неправилни глаголи човек ќе утне. |(
    А и да се пофалам имам физика 5ка во тефтер и историја 5ка не е се така црно. :rofl:
     
  10. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум Стронгер и сум единичарка ! :D

    Кај мене во дневник или беше лебедово езеро(читај двојче богоројче ), или чиниш Антонио БАНДЕРАС ми е класен :D
    Редовно, али редовно бојкотирав наставна програма и бев бунтовник со логична кауза. Срамота. Ден денес се чудам од која корист ќе ми биде да знам што е чкљ корен од метар кубен |( НЕ !

    Единици и ароганција имав за извоз. Сите четири години средно. Сите се чудеа како така примерна и зрела особа може да си дозволи шест единици во дневник и во Јуни да не се ни бори да ги поправи. Толку самодоверба човече, ноншалантност и верба у Божјо чудо ..е не сте искусиле.
    Солза немам пуштено пред професор. Зборовите "... ама ве молам " не ги изустив. Беа крајно брзобразни, па бев и јас. Порадо јазикот ќе си го исечев.
    Чудно ама вистинито, вистински парадокс беше како јас ја врвев секоја година. Не примаа мито. Тие ни мене не ме примаја на поправен. Од цела генерација и конкуренција од каде каде ептен слаби ученици , јас ни еднаш не бев на полагање. Веројатно ги бендисуваше мојата безобразност, ги шармираше до несвест... значи бевме на иста бранова должина.
    Се разделивме пријателски.

    Сега на факултет работите се малку посериозни. Ќе ја фатам книгата в раце.
    КОЛОКВИУМ ..БИТНО Е ДА СЕ УЧЕВСТВУВА :lol:
     
    На kolache.99, pamelche и creshicka им се допаѓа ова.
  11. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Јас најслабата оченка која сум ја добила била двојка,а не во дневник туку во тевтер.Ја добив во пето одделение по математика.Кога ја видов се изнасмејав убаво,а друѓите што добиле четворка се трескаа од земја,а јас двојка па ништо.Ама за крај си ај поправив и ми беше петка...
     
  12. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.131
    Па ретки беа, најслаба во дневник беше 2ка - само една :)
     
  13. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Овде све бре учени феминки, машала, браво ! :P
    Епа јас излеа ке си штрчам.. XD
    До основно бев одлична скрос ама никогаш не бев бубалица туку напротив бев една од најбесните во и онака бесниот клас.. :D Значи поминував секоја година со 5.00 ама во текот на годината оцените ми беа шаренило и таму негде у мај / јуни ми текнуваше дека треба да седнам да научам и да поправам.. Првата едница ја добив у 6 одд. и тоа по ликовно затоа што му мавнав ластик на наставникот ! :D

    Е кога дојдов средно работите се сменија.. XD Се паднав во најдобриот клас ( зборам за успехот ) и бев една од послабите ученички.. Од 35 души у клас 25 поминуваа одлични 5 многу добри и останатите 5 со 3ка па сега видете.. Јас иако не учев скоро ич туку само пред некое поважно испрашување или тест поминував сите 3 години со 4ка па сеа за 4та година ќе видиме како ќе биде..

    Е рекордот за бегање и единици ми беше во втора година кога на тромесечие имав 6 единици и бев пред бркање заради неоправдани. Заедно со најдобрата другарка растур праевме, сите професори не знаеа, до душа и ден денес не знаат затоа што за секоја беља сите очи се свртени накaј нас во последна клупа ! :D И како што сум почнала гледам дека и 4та година ќе биде као 2ра година, така ќе си го завршам средново.. :P
     
  14. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Уууу да не беше последниов коментар ќе ми беше срам да си пишам :D никогаш не бев амбициозна ученичка искрено, си бев така - од избеглиците :D

    Рекорд за добиени единици ми беше во прва година кога имав 5 на крај на април, со тешки маки си ги поправив искрено :lol: и 2ра и 3та година така ми поминаа, ем со кецови ем на крај пак си ги поправам :lol: Во средно секогаш сум била меѓу најслабите, во такви класови се паѓам каде што сите учат, 3-4 сме со вакви оцени ама ако, баш ми е гајле :lol: сега 4та ајде де некако подобро ми е, мада почнав пак да ги редам и во рок од 2 месеца јас 6 неоправдани имам, :lol: секогаш пред крај и пред полугодие си ги поправам оцените, што да правам не ми се учи од час за час :lol:
     
  15. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    јАс имав све 2ки и 3ки во Средно и 300 оправдани

    а сега имам , т.е имав (ја потрошив цела) стипендија во факултет , а тие со 5ките едвај положуваат испит
     
  16. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    од 1во па до сега (4та) се оди како што треба.. ама некогаш и знае да излезе од контрола.. најслаба оценка 1 ама само по математика.. шта чеш ни идело ни ке иде :D туку се молам годинава да испадне се како шо треба ама би требало, па последна е :D
     
  17. lindalove

    lindalove Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    25
    Основно ги имав сите 5ки сите осум години. Во прва средно како сум се заслилиа, на полугодие одлична, ама во второто не се појавив во школо, така да сите 5ки во 3ки се претворија. :lol: Сега сум 4та и ич не му се секирам. Секоја година многу добра поминувам, па нека биде и оваа како што сака. :rofl: Сум амбициозна, но сум мрзлива и не се замарам многу со учење, не е до учењето 8)
     
  18. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Јас имав кец со молив во дневник :D, професорот многу беше нервозен и така ми стави. После го поправав, а тој го избриша со гума :D кецот. После имав 5-ка.

    Одличен ученик бев на времето, една од најдобрите во класот. Другарче ми беше книгата 8)
     
  19. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Значи средно секако во текот на годиината имав по 2-3 единици ама на крај сепак поминував Мн.добра никогашне ми беше проблем да ги поправам на крај
     
  20. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    На конторлна по матетика обавезно си добивам кецови.Ех матетико туго моја.
    И да имав во прва еден кец по историја во дневник,пишан со молив. :lol: Не дека го заслужив туку одредени ученици од класот беа немирини и професорката на сите ни напиша кецови.Но после станав и одговарав,и си ми пиша 5ка :rofl: И да,и тоа во цел клас само јас одговарав. :rofl: :rofl: :rofl: