1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашето искуство со слабите оценки

Дискусија во 'Образование' започната од Buttterfly, 18 ноември 2011.

  1. saraaaa12

    saraaaa12 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    podobro kazetemu za polesno da si pominite
     
  2. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Досега не сум добила единица, прва година средно сум. Во глобала немам слаби оценки, иако понекогаш знаев да извадам 2 или 3 на тест математика, а и на други тестови. Задоволна сум со 4 и 5, ама не сакам 3. Сега за тримесечје имам две 3, ама ќе ги поправам. :!:
    Секогаш, било каква и да е оценката, кажувам дома. Моите родители не се строги, и не ме приморуваат да учам.
     
  3. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Еднаш физичко ми стаи 1 колку цела графа зошто сум земала друга топка :^) и дома ми кажаа дека ќе сум ја поправела да не се секирам а ја мртва ладна
     
  4. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Dosega sum nemala mnogu slabi ocenki i zatoa im se smeam na edinicite.
     
    На mode-kristina и elka.timova им се допаѓа ова.
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Денеска ја добив првата тројка математика кај Јасмина.А останатите ми се 5454 и 5 имав на полугодие.Кој бил во Георги и на кој му предавала Јасмина тој си знае.Активна сум на час и ме знае дека усно сум супер.А плус и уште еден ќе правиме на почеток на март.Една ми вика 4 ќе ми ставела.Е сега вие на кој ви предавала таа кажете ми.
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Дo oсмo немaв единици aрнo aмa сегa вo првa гoдинa кaквa мрзa ме фaти убaвo си ги нaредив aмa не се мн ќе се пoпрaвaт :D
     
  7. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    За слабите оценки на учениците не се „виновни“ само децата кои што се помалку и помалку учат!!! Големи „виновници“ се и родителите, кои во денешно време имаат „искривена“ перцепција за образованието!!!

    skolski-vicevi-3.jpg
     
    На BayernKa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Се што се трудам на училиште е да не добијам лоша оценка зошто после тоа многу лошо се разочарувам и све ми делува како да е завршено, а уствари нема никаква врска. Единица и двојка немам добиено али незнам до кога :D Тројче често ми се случува на тестови по математика. Многу ми е тешко да и кажам на мајка ми али без разлика на све, никогаш не сум се обидела да скријам за некоја оценка.
     
  9. Srcuks

    Srcuks Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ајде помагајте! Денес добив 3 на писмена работа по македонски јазик, мислам наставничката има згрешено на мојата оценка, мислам на цело одделение ние лута поради некои причини, мислам за тоа не казни, но МИСЛАМ ДЕКА СЛАЖУВАМ ПОВЕЌЕ. Сега како да и кажам на мајка ми, а и добив петка по физика, дали идвете да и ги кажам или само петката, но деновиве рече дека ќе дојде на училиште па да не испадне после да се посрамоте пред наставничката. Осмо сум и знаете сите не фанале УЛАВИТЕ ГОДИНИ и сега незнам што да правам. Ќе може некој совет!?
     
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Најдобро да и го кажеш истово што го напиша тука, дека си добила 3 бидејќи наставничката ви е лута, но сметаш дека заслужуваш повеќе. Секогаш биди искрена, зошто кога-тогаш вистината ќе се дознае и лажејќи само ќе ја влошиш работата. Доколку другите оценки по македонски ти се 5, тогаш оваа 3-ка нема да ти влијае многу.
    Јас мислам да ги кажеш двете оцени. Таман со петката по физика ќе се извадиш малку ;) .
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nyngya

    Nyngya Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Дали одлични оценки претставуваат сигурен успех, а пак лоши, сигурен неуспех во иднината? Дали некој би сакал да каже какви му биле оценките и како е сега во животот?
     
  12. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Сум имала единици многууууу да не речам скоро сите,ама такво си беше средното школо што на крај пак завршував со сите 5.Средно повеќе беше на шала,додека пак на факултет не е баш така,сепак да не забегувам од темата,штета е да не се надоградиш,а од мое лично искуство во средно тоа е мн тешко,додека на факултет има ств.учење
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Сеа во прва бев несериозна од крај до крај..ич гајле не ми беше за оценки 3ка на тест ми беше максимум.Просекот над 4.32 не ми беше.Ама као шо доаѓаше мај ми чукна нешто во глава дека морам на 4ки и 5ки да се сведам за крај.Седнав-научив-поправив.Од 13 предемти имав 10 за порпавање и од нив само 2-3 ми останаа исто оценките.Лабава сум гајле ми е битно ми е да сум одлична.Учам за себе.
    Не се замарајте животот не се врти околу оценките.
     
  14. N1999

    N1999 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Веќе е крајот на школската година и имам 3 единици.
    Не сум тука да се правдам и да викам дека не сум крива ама мислам дека не е фер како професорите попуштаат на некои деца а на некои не.
    Оваа година вистина можев повеќе да се потрудам ама мора професорите да разберат дека понекогаш ситуацијата дома не е најдобра.
    Школото ми дава многу стрес што неможам да јадам, да спијам и косата почнува да ми паѓа.
    Дали некој има совет за како можам да се поправам за следната година (ако не ја повтарам оваа :/ )
     
  15. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Ќе си седнеш и че го загрееш столчето домма ќе си научеш и нема кецови повеќе
     
    На Anie93, resenska и eliesaab им се допаѓа ова.
  16. Robzz

    Robzz Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Е вака, јас годинава не си ја сфатив баш сериозно и сѐ си учев кампањски :?:Е сеа се топ беше на почеток, не ми правеше некој преголем проблем тоа си добивав 4 и 5.Арно ама, 2 недели бев болна од кои првата недела ништо не можев да учам дека не ми беше добро :@Втората учев, плачев, што ли не дека сфатив дека сум си се зезнала што не учев со време. Денес се враќам во школо...Ќе видиме што ќе биде од неделава.Минатата година завршив со 4.8 просек, сега се плашам да не имам некој кец за тромесечје :(Од моево искуство би ви рекла, сфатете го школото сериозно, но не пресериозно. Минатата година некогаш учев и по 10 саати дневно, сега сум преморена и не сакам ни да слушнам за школо(facepalm)
     
  17. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Леле јас како мала пред да ни го даде тестот ме фаќаше голем страв,посебно математика:sweat:
     
  18. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Имав многу слаби оцени и не сум горда на тоа. Не го сфаќав сериозно училиштето, а сега сфаќам дека дипломата и знаењето се битни за да не живееш од минималец.
     
    На Beautiful Dreams му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivcheslivche

    ivcheslivche Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Kakvi vi bile ocenkite vo sredno?
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Џам
    Освен физика и хемија