Вашето козметичко катче (низ лични фотографии)

Дискусија во 'Лице' започната од girl1985, 14 февруари 2011.

 1. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  632
  Допаѓања:
  8.149
  Пол:
  Женски
  IMG_20190805_182250.jpg IMG_20190805_182402.jpg
   
  На Ctete, crazylady, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  9.589
  Пол:
  Женски
  20190813_170322.jpg
  Се на сликата е од essence.
   
  На Ctete, Juicy, MiAmor и 16 други им се допаѓа ова.
 3. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.120
  Допаѓања:
  14.864
  Пол:
  Женски
 4. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  9.589
  Пол:
  Женски
  Да, презадоволна сум. Одлично се пигментирани и многу лесно се нанесува и бленда. Порано воопшто не поднесував руменило во мојата секојдневна шминка ама сега не можам без тој чекор. :)

  Да напоменам, јас руменило нанесувам со четката од Ebelin за таа намена и презадоволна сум.
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. rumcherry

  rumcherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  971
  Пол:
  Женски
  IMG_20190817_171647.jpg
   
  На Ctete, Brinetka, crazylady и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Дали професионално се занимаваш со шминка? Ова е сон на секоја девојка, браво! Огромен избор, одлични нијанси, мноогу работи!
  Мислам дека низ државичкава, овие што шминкаат и "шминкаат" немаат толку многу шминки и продукти.
   
  На mira.mira и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.453
  Допаѓања:
  116.311
  Пол:
  Женски
  20190919_170539.jpg
   
  На Anie93, Ctete, MarigoldA и 30 други им се допаѓа ова.
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.120
  Допаѓања:
  14.864
  Пол:
  Женски
  На piksooki и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.453
  Допаѓања:
  116.311
  Пол:
  Женски
  Веќе третпат како ми е нарачан, ептен го обожавам, за зима е совршен, баш тежок ама и пријатен. Мене ми е омилен од Авон ама и општо како парфем во топ 5 што сум ги имала. :inlove:
   
  На buba4e89, Astrum.Obtutus и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 10. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  2.268
  Пол:
  Женски
  20190921_190358.jpg 20190921_175951.jpg 20190921_190306.jpg 20190921_182303.jpg 20190921_184607.jpg
   
  На Ctete, Katie90, Luminary и 23 други им се допаѓа ова.
 11. Next

  Next Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  946
  Пол:
  Женски
  Пред два/три месеци го средував цело катче. Испофрлав што е со поминат рок, останато дадов на некој или фрлив и тоа.
  Денеска се фатив пак кај шминката, сеуште има работи за фрлање, иако е мнооогуу намалено од тогаш. Буквално две кутии исфрлив тогаш.
  Епа сега вака:
  Прајмери, пудри, коректори:
  Giordani прајмерот и The One пудрата се со поминат рок, а фини ми беа и скоро полни се:(
  Малена пудрата ќе ја дадам на некој, зошто е многу потемна нијанса од мене.
  IMG_20191021_194914.jpg
  Камени пудри, контури

  Авон пудрата ми е темна, а руменилото ми е многу розево за мој вкус, така да, ќе ги дадам. Сетот со контури е фантастичен!!!
  Значи подобар склоп не сум имала.
  IMG_20191021_195150.jpg IMG_20191021_195216.jpg
  Сенки за очи

  Белата сенка од Голден Роуз ја имам одамна, ја користев како хајлајтер, и многу ми беше убаво, но ми се скрши скоро.
  Trend it up палетата скоро си ја купив, малку ја испробав, и ми се допаѓа.
  IMG_20191021_195403.jpg IMG_20191021_195440.jpg
  Маскари и моливи за очи
  Од Фармаси маскарата на поклон ја добив пред некој ден, уште ја немам ни отворено да видам каква е, од другите сум прилично задоволна, освен од colourbox четката е многу груба.
  Моливчиња многу ретко користам, овие што ги имам сите на поклон сум ги добила.
  IMG_20191021_195844.jpg IMG_20191021_195901.jpg
  Моливи за уста, кармини и сјаеви
  IMG_20191021_200006.jpg IMG_20191021_200040.jpg


  2 дел:D
  Сите кармини ги испофрлав минатиот пат и само овие ми се сега. Баш дречава црвена нијанса долго барав и оваа само ми се погоди, кинеска продавница:D

  Од Голден Роуз го добив скоро, ама не ми е по ќеиф нијансата. Четвртиот ми е најомилен. Мат, не ги суши усните, долго стои:inlove:
  IMG_20191021_200155.jpg IMG_20191021_200317.jpg
  Од овие некои ќе дадам на малите мои да играат:D


  IMG_20191021_200549.jpg
  Вториот е исто Кајли ама фејк изгледа па се се избриша. А од лореалот ништо почоколадно не мириса:inlove:
  IMG_20191021_200505.jpg
  Ајлајнерите малите мои ги гледав ги чепкаа пред некој ден, сега неможам да ги најдам. Ќе ги барам во корпата до играчки:D
   

  Прикачени фајлови:

  На Ctete, the.vampire.girl, EMoonlight и 12 други им се допаѓа ова.
 12. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.859
  Допаѓања:
  18.868
  Пол:
  Женски
  Ви се восхитувам колку убаво си ги средувате. Јас користам само пудра руменило маскара и кармин. Пудра не сум нашла убава, односно ми треба некој бренд кој произведува пудри со голема палета на нијански. Не само 5, морам да си ја најдам мојата боја. Да покрива убаво, но да не ми тежи на лице и да изгледа како малтер. Не е важна цена, ве молам предлог
   
 13. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.942
  Допаѓања:
  45.369
  Има тема за пудри
  https://forum.femina.mk/posts/4645451/
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Emushhhh

  Emushhhh Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  696
  Пол:
  Женски
  Од каде ги купваш порачваш производите од colourbox?
   
 15. Next

  Next Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  946
  Пол:
  Женски
  Oriflame:)
   
  На Emushhhh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Desi1991k

  Desi1991k Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2016
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  389
  Пол:
  Женски
  Ова ми се последните производи што ги купив, ги нарачав на Instagram од официјална страна на LR, малце се поскапички, ама кожата ми е преубава. Топло ги препорачувам.
  Користев и на балеа но овие се 100% подобри за ходратација на кожата.
   

  Прикачени фајлови:

  На Lorins и EMoonlight им се допаѓа ова.
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.586
  Да се апдејтнам :)
  SmartSelect_20191226-021554_Gallery.jpg
  Urban Decay Stay Naked - NN31
  Fenty Beauty Hydrating Foundation - 170
  Bourjois Healthy Mix 54 (летна) - зимска сум 53, но се трудам да купувам cruelty free па ја потрошив и не ја купив пак
  MAC Studio Fix Fluid - N5
  L'Oreal Infaillible 24h Fresh Wear - 130 и 145 - ги мешам за да добијам моја нијанса. Најдобар дрогериски dupe за MAC Fix Fluid според мене.
  SmartSelect_20191226-021543_Gallery.jpg

  L'Oreal More Than Concealer - навистина е фул, јас го користам само кога ептен тешка вечерна шминка носам. Супер е за на слики.
  Catrice Goodbye Pores - ок е. Немам големи пори па не можам да кажам ништо посебно.
  Essence Hydrating Primer - самиот производ е добар, но поглупаво пакување не сум видела.
  Benefit Porefessional - навистина одличен. Ќе ми биде жал кога ќе го потрошам затоа што нема да купам нов.
  Maybelline Anti Age Concealer - најдобар дрогериски коректор, нема подобар. Тука на сликава имам еден Light со две капки останати и еден неотворен Nude. Барам CF замена, очајно :(
  Revolution Conceal&Correct - ова е скроз бел коректор, го користам наменски за Халоувин или како прајмер за очи кога сакам некоја ептен силна боја да користам.
  Revolution Undereye Hydrating primer - брка работа.
  UD Eyeshadow Primer Potion - Original & Eden - одлични.
  SmartSelect_20191226-021513_Gallery.jpg
  Revolution Banana - омилена тука, штета што нијансата "банана" е претемна за мене.
  Bourjois - малку повеќе ме пресушува, затоа само летно време сосема малку користам. За тие со помрсна кожа мислам дека одлична би била.
  Essence All About Matt - класика, трето пакување ми е ова.
  Тоа во сината кутија е Wet&Wild Photo Focus - камена пудра, но јас ја преферирам во прав.. па сама ја "правам" во прав :) Баш има blurring ефект.
  SmartSelect_20191226-021529_Gallery.jpg
  Fenty - Shady Biz - омилен. Скап е, ама да го потрошам пак ќе го купам. Подобар немам пробано.
  Essence - најблизок дрогериски dupe на Fenty што сум го нашла.
  Црното е палета на Aura - Contouring Dark Skin, реално само контурот го користам, банана пудрата е тапа, хајлајтерот исто, бронзерот е ок.
  И последното е Rimmel - одличен бронзер, за мене "летен" бидејќи е попортокалов.
  SmartSelect_20191226-021522_Gallery.jpg
  Avon - Deep Bronze - иако е руменило, го користам како "засилувач" на бронзерот кога не користам контури.
  Не сум љубител на руменила, па другиве две ми се доволни за цел живот веројатно :)
  SmartSelect_20191226-021504_Gallery.jpg
  Катрис е супер, а ако некој знае дали го има кај нас ваквиот само dewy верзија нека каже.
  Тој на Max Factor е ок, ништо посебно, убаво мириса.

  SmartSelect_20191226-021453_Gallery.jpg

  L'Oreal False Lash X Fiber Xtreme Resist - тапа е, не вреди за парите, ок е за долните трепки.
  Rimmel Wonderluxe Volume - супер маскара.
  Max Factor False Lash Epic - тапа
  Essence Lash Princess - веројатно најдобра маскара, после Avon Supershock зелената... на неа и' нема рамна.

  SmartSelect_20191226-021426_Gallery.jpg

  Avon моливче со светки виолетово - мех
  Revuar моливчиња црно и кафено - црното тапа, кафеното супер
  Wet&Wild Kohl Eyeliner - онака
  KVD Tattoo Liner - најдобар што сум купила, ќе продолжам да го купувам
  UD 24/7 Glide On - Zero најдобро моливче, не мрда. UD има и специјално за waterline, ама и ова е екстра.
  SmartSelect_20191226-021441_Gallery.jpg

  Essence Make me Brow - буквално мислам дека е еднакво добар колку и high end, не знам кое по ред ми е ова, предобро е
  Wet&Wild - ок е
  Aura Browmatic - феноменални
  Catrice - тапа
  ABH - цел ден и цел ноќ не мрдаат веѓите, вреди секој денар

  SmartSelect_20191226-021408_Gallery.jpg
  Aura, по некое Malena... одлични се Aura

  SmartSelect_20191226-021356_Gallery.jpg
  Maybelline - "свадбарски" кармин. Оти не мрда и после јадење и пиење.
  ГР - ок. Не би јадела со него.
  ABH - тапа. Лушпи се прави.
  SmartSelect_20191226-021345_Gallery.jpg
  Avon - ок.
  Catrice - екстра. Доволно траен, не суши.
  Soph X Revolution - секојдневни омилени. Третиот фали на слика оти на работа ми е :)

  Wet&Wild лабелото - lip stain - супер е. Штета без врска бои има.
  SmartSelect_20191226-021334_Gallery.jpg

  Fenty Glossy Posse - одлични. Сјај што можам да го трпам - 5ка :)
  Essence - на лик преубав, ама мн. го осеќам
  ABH - тапичка, мн. густ е
  SmartSelect_20191226-021312_Gallery.jpg
  Soph X Revolution - цела колекција и' е фантастична. Ако сакате поефтини палети... нема подобри.


  SmartSelect_20191226-021251_Gallery.jpg
  Љубов ми се :inlove: фалат Ренесансата, Субкултурата и Ривиерата да им се придружат :inlove:
  SmartSelect_20191226-021258_Gallery.jpg
  UD Naked Honey - секојдневна, едноставна, лесна
  Fenty Morrocan Spice - несекојдневна, уникатна, забавна :inlove:
  Zoeva Caramel Melange Voyager - супер, треба да купам повеќе, En Taupe ми фаќа око

  SmartSelect_20191226-021242_Gallery.jpg
  Рандом бели сенки, Мејбелин тату за смоУки, Катрис е одлична за смоУки исто :)
  SmartSelect_20191226-021235_Gallery.jpg
  Ги обожавам трепките на Аура :inlove:

  SmartSelect_20191226-021226_Gallery.jpg
  SmartSelect_20191226-021210_Gallery.jpg

  Маски
  SmartSelect_20191226-021118_Gallery.jpg

  SmartSelect_20191226-021156_Gallery.jpg
  SmartSelect_20191226-021137_Gallery.jpg

  Hugo Boss - Femme омилен пола живот веќе :l:


  Ова ми е "катчето" односно се' што е при рака.

  Шампони, кондиционери, маски, млека за тело, спрејови за сонце... не спаѓаат во ова "катче" :)
   
  Последна измена од модератор: 26 декември 2019
  На Hipster, TutiFuti, Ctete и 28 други им се допаѓа ова.
 18. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.445
  Допаѓања:
  9.322
  Пол:
  Женски
  tenor.gif
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  137.961
  Пол:
  Женски
  Последно ја зедов таа на лореал бр 145. Ич не ми се погоди. Брчки ми прај у пм..
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Како си задоволна од палетата од руж бронзер и хајлајтер?