1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашето прво аудио цеде

Дискусија во 'Музика' започната од AnaKarenina, 26 јуни 2012.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Откако во 60тите години на минатиот век за прв пат се појавило цедето како нов изум во современата технологија, за брзо време грамофонските плочи и касетите престанале да се користат како носачи на звук.
  Денешните, млади генерации, веќе раснат со музика која ја слушаат на цедиња.
  А за сите вие кои сте ја фатиле старата ера на музичката индустрија и сте слушале музика на грамофон или касетофон, користам прилика да ве потсетам на вашето прво цеде :)
  Се сеќавате ли на вашето прво аудио цеде? Кога и од каде го купивте? Дали сеуште го чувате?

  Моето беше од Нокаут, насловено како „До последен здив“.
  [​IMG]
  Киро и го имаше подарено на мајка ми во оригинална верзија. Сеуште се сеќавам на денот кога ни го донесе. Живи радости бевме :lol:
  Ама најсмешно беше тоа што тогаш немавме на што да го слушаме. Набрзо потоа откако купивме компјутер, го слушавме деноноќно и од песнарката ги научивме сите песни на памет.
  Дури и онаа безобразната :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=UizCGIIekNY
   
  На LilBaby и danniela5 им се допаѓа ова.
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Моето прво аудио цд... Одамна. Кога го купивме системот со брат ми тој си зеде едно цд со народна музика, а јас зедов од Тоше Проески.

  [​IMG]

  Ова беше првото мое аудио цд.Сеуште го имам , ама одамна го немам слушано. Сега ќе си ги преснимам песните в кумпјутер и ќе си ги ислушам.

  Одлична тема :up:
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Мислам дека беше од Бритни Спирс - In the zone.

  На времето ја сакав многу Бритни иако сега на ја баш обожавам. Ама тогаш нешто како омилена пејачка ми беше и мислам дека најсреќна на свет бев кога го намолив татко ми да ми го купи цд-то. После нормално го преслушував по 100 пати, не беше оригинал ама сепак вршеше работа.
   
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Евровизија 2000 :D
   
 5. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  1.396
  Пол:
  Женски
  Од Дино Мерлин.
  Паметам тогаш татко ми ми купи ДВД и му порачав цд од Цеца и Дино.Ама за несрејќа од Цеца немало,па така само од Дино ми го купил :D
   
 6. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  [​IMG]

  За роденден ми го купија, оригинал, абе плачев од среќа...
  Главна бев на сите родендени кај што одев, го носев, па џускавме на кореографија на Руски рулет, али ја мораше да бидам главна, пошто мое беше цд-то. Или ја главна, или нема да го слушате Тоше!

  И немаше да биде толку трагично да системот не ми се сј*беше додека цд-во беше внатре, па расипаниот ласер го оштети и само некои делови од некои шесни се слушаа.
  Штета...
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vik4e

  Vik4e Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Прво це де но не по моја желба тато што го купи беше од Дино Мерлин...
  а јас прво што го одбрав беше од Тоше за на евровизија со Ангел си ти и сите др негови песни
   
 8. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Татко ми го донесе, ги давале гратис со нешто.
  Пред скоро време имавме купено систем, па и цедево и пресреќна бев. Постојано го слушав и си пеев. Имаше и тефтерче со текстовите внатре, па и нив ги научив сите на памет. По цели денови имав настапи, дома не можеа да седат во тишина од мене. :D
   
 9. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Моето беше од Супер Ѕвезда. Многу сакав да ги слушам и мама ми го купи. Дома лудница, радости огромни. Одма пуштам системот, по цел ден тоа врти, the world is mine :rock:
   
 10. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.551
  Допаѓања:
  22.615
  Пол:
  Женски
  Моето прво аудио-цд, хм.. Мислам, 99% сум сигурна дека беше Nickelback - Maximum. Или ова, или од Аврил, Let go.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Мииислам дека беше од Erreway, Señales кога се продаваа нивни цд - албуми додека се емитуваше серијата Млади бунтовници. Многу ми се допаѓаа нивните песни, си бев јас од оние типови по шпанските серии и музика :D :emo: .

  [​IMG]

  Ајмо за потсетување

  http://www.youtube.com/watch?v=7RTHvwCGwaQ

  http://www.youtube.com/watch?v=DkS7cG4x ... re=related
   
  На marija1907 и Crna Dama им се допаѓа ова.
 12. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Порадосна од мене немаше !! ххуху :lol: Сега омотот ми стои на врата потпишан од него..после 5 години :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Две беа, ги купив во исто време на мои 12-13 години од Југотон и знам дека ги утепав од слушање.

  Music Instructor - "Super Sonic"
  [​IMG]
  Eiffel 65 - "Europop"
  [​IMG]
   
 14. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.988
  Пол:
  Женски
  Ах, дали 12 годинки имав и хардкор ми беа типкиве прв пат кога ги видов и слушнав.
  А и професорка имавме Русинка, па не’ зарази.
  [​IMG]

  Па то беше потресење. Па рипање, па ау сите другарки среќни.
  Знам и сега тук и таму да пуштам некоја песна, ама не ми се онака потресни. :D
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  HIM-Razorblade Romance
  [​IMG]

  Christina Aguilera - Christina Aguilera
  [​IMG]

  Овие ми беа првите две купени цедиња заедно со системот во далечната 2000та година и многу ги сакав. Ги убив од слушање (дека стилски се ептен слични, нели? :wasntme: )
  :D
   
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  Ова

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.241
  Допаѓања:
  42.972
  [​IMG] - Се фасцинирав од обвивката, а и ден денешен си ја мозгам.
  [​IMG] - секоја пубертетлијка мора да го имала ова цеде, со сите хитови на Дорс и паѓање во несвест ради неговата поезија. Мене, ми го одбележа животот, можеби.

  И омилениот албум, им бев и на концерт во Солун, и после тоа, албумите им изгубија од концепт, се претворија во штанцана патетика, и се разочарав од нив! :devil: :lol: - [​IMG]
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.246
  Пол:
  Женски
  Од Александар Митевски - 100% фанки :)
   
 19. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Мене први цедиња ми беа онине приказнине од Време што ги даваа порано, слушај за да читаш, така некако ги викаа. :D И ги имам скоро сите собрано, редовно си ги слушав, т.е скоро секој ден. :D
  А од пејачиве прво цеде ми е од Тше, албумот По тебе.
  [​IMG]
  Само штета што ми се изгуби некаде :( , а ги обожавав песните, сите напамет ги знаев.
   
 20. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Oвие две ги земав:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Aма не беше оригинал, него за 100 денари купено од некој тезгаџија на пазар, битно ја радосна си ги купив моите први цедиња. Hормално, дома имавме и други претходно, ама јас си ги купив овие две. :emo:

  Hе се секирајте, уште ги чувам, само на некоја песна подрипнуваат малце пошто нели оригинал се, и нели не ги утепав од слушање по 100 пати на ден кореографии на секоја песна праев. :D
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.