Вашиот прв секс

Дискусија во 'Секс' започната од Mimi, 13 ноември 2009.

 1. mon4ence17

  mon4ence17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  i jas go pominav toa....bese ubavo placev od bolka i jas ne krvarev mn ali sepak za dokaz imase :) nemoj da brzas.najcesto cupinjata ne sakaat zs ne se sigurni vo partnerot.ako ne si sigurna vo nego nemoj da pravis nisto ima sekakvi mozebi te gleda pomala i saka da te iskoristi ako ne sakas ne se pritiskaj...a ako ti e deka za toa sto boli boli malku ama ke pomini.... ;)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.380
  Пол:
  Женски
  Мој совет за првиот секс
  Пред да решите да водите љубов препорачувам некое време со партнерот да си ги испитувате телата или како да го наречам тоа "чепкање" :) првиот пат кога ке легнете голи во кревет не мора да имате секс, види го машкото тело, допри се што сакаш, прашај го партнерот , нека тој те допре каде сака ,.Ова го препорачувам особено ако и на двајцата ви е прв пат , верувај ми многу ќе ти помогне да се опуштиш.
  Секој, првиот пат е исплашен, не знае што да прави ниту како да се однесува во кревет. И најважно: не очекувај првиот пат да ти се допадне сексот, многу е веројатно дека нема да свршиш, а ке помине и време додека сама да откриеш што те пали, што ти годи а што ти е одбивно во сексот.
  Само опушти се и уживај .
   
  На Lunadeeztac, Lolo5 и pinky16 им се допаѓа ова.
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.613
  Како што имам слушнато, болката е помала колку повеќе си запалена. Ако не си сигурна почекај, но те советувам да пробаш, треба само да се опуштиш.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Desperados

  Desperados Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Решив да не отварам нова тема бидејќи имам еден сличен, а сепак малку поразличен „проблем“ (ако може да се нарече така) со мојата девојка. Јас сум машко и се зачленив тука само за да добијам одговор и мислење од другите девојки тука за тоа што во последно време доста ме мачи. Е сега вака... Јас и девојка ми одиме 1 година и 3-4 месеци! И двајцата сме врсници, имаме по 20 години. Врската супер ни оди, имаме преголема љубов и доверба меѓу нас! Само што сеуште не сме воделе љубов :? На почетокот ја разбирав дека сепак на неа сум и прв дечко, али како што поминува времето, потребата за секс кај мене е се поголема... Сепак не сум ја изневерил и сакам да ја чекам колку што треба, за тоа нешто да биде онака како што треба! Само едно нешто не ми е јасно кај неа... А тоа е, зашто толку време и треба за да водиме љубов?? Сме правеле милион пати муабет на оваа тема, и нон-стоп сум и велел дека со сексот сакам врската да ја зацврстам, и после тоа сексот да се заснова на нашата врска, а не обратно... Сепак, секогаш на крај од разговорите сум добивал еден исти одговор: „Мислам дека уште ми е рано“ :worried:hock: Повторно ќе напоменам дека иако сум и прв дечко, девојка ми има 20 години (што значи е веќе возрасна девојка, нема 14-15 години па да и биде рано), одиме 1 година и 3-4 месеци, и постои голема љубов и доверба меѓу нас... Јас очајно Ве молам доколку некоја девојка била во слична ситуација или познава некоја ваква случка нека ми одговори... Ви благодарам на поддршката... :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.613
  Desperados јас те советувам да и организираш романтична вечера, може кај тебе дома. Во твојата соба ќе ставиш многу свеќи, ќе ја затоплиш добро собата, ќе пуштеш релаксирачка музика. Пред тоа подари и некој подарок за да биде добро расположена. Ќе бидеш нежен со неа на почеток, ќе ја бакнуваш, галиш, милуваш, за таа да се запали. Па тогаш можеш да пробаш, но ако и тогаш одбие не навалувај.
  Можеби има нвистина добра причина што не сака да има секс со тебе, не знам, 20 години не е малку :?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Desperados

  Desperados Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Ти блаодарам на советот... Точно дека 20 години не се малку, но како што напоменав јас сум и прв дечко, и на почетокот ми беше премногу тешко да се навикнам на неа, бидејќи пред оваа врска сум имал многу други, со кои сум имал редовно секс и се останато... А сега точно 1 година и 3 месеци „постам“ :? ... Одиме чекор по чекор, стигнавме до една фаза каде што си се чепкаме онака на голо :P ... Али ништо повеќе од тоа :( Никогаш до сега не сум навалувал на тоа, ниту пак сум ја терал со сила да водиме љубов... :?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. natasavip

  natasavip Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  7
  ostavi toa da se sluci spontano koga najmalku ocekuvas ama so lice sto ti e znacajno ke si dojde samoto po sebe se najdobro i ti posakuvam da se cuvstvuvas ubavo na tvojot prv seks
   
 8. prasence

  prasence Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Ја изгубив невиноста на 20 години и тоа со дечко кој што го сакав и ме привлекуваше. Почиствувам многу мала болка а крв невидов воопшто. Бев збунета незнаев што ми се случува, го посакував моменот а кога дојде се прашував дали воопшто тој отиде до крај дали ме „скина“ . Од тогаш па се до крајот на врската секој пат кога бевме интимно блиски ги повторуваше зборовите „Сакам да уживаш и ти, несакам да бидам сам“ . Иако веќе е бивши со насмевка на лицето се потсетувам на него и верувам дека е еден од ретките мажи без разлика мој или на другарки кој што се грижеше за обостано задоволство а не само негово.

  Опуштено, само напред
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.479
  Допаѓања:
  44.598
  Jas prviot pat go imav so mojot segasen decko na 19. Ne znaete mene kolku mi bese strav, zasto jas sum si panicarka za sve :D I na kraj resivme konecno da ja resime rabotata,arno ama prvite dva pati ne ni uspea zasto mene mn me bolese. Imav sreka sto on bese deckoto zasto bese najnezen u svet. E tretiot pat mene vise mi se smaci i resiv deka mora da bide. I koga vleze do kraj veke nisto ne me bolese i mi bese prekrasno i vecerta bidna tri pati.(poso mene mi bese ko da sum ja otkrila Amerika)Samo ova ne vi go preporacuvam poso drugiot den go vidov Gospod.Edvaj odev i se me bolese :D Ama bese iskustvo za pametenje
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bani.sk

  Bani.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  jas pred tocno eden mesec go imav iskuseno prvoto seksualno iskustvo...imam vrska od 1god i 2-3 meseci i so mojot partner resivme da imame odnosi!i i na dvajcata ni bese prv pat! Mene mi bese mn strav no i ne bev podgotvena bidejki imam recisi 17 god,no sepak bev resena da go napravam toj cekor bidejki toa e covekot sto go sakam najmogu! ednas se obidov no ne mozev da odam do kraj,no zatoa pak po nekolku dena se obidovme pak i otidovme do kraj...me bolese no nemase krv...
  na site devokji im preporacuvam deka toa ne e voopsto strasno,naprotiv sekoj pat e poubavo i poubavo...samo treba da si sigurna deka go sakas toa(bez partnerot da navaluva i da ve brza)...i uste eden sovet:vnimavajte na kogo ke mu se doverite za toa!!!srekno...
   
 11. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.613
  Допирите се добар чекор, значи мора прво да ја опуштиш. Верувам дека ќе успееш, продолжи да не ја пресилуваш за да не ја налутиш. Со среќа.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. happy

  happy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  a sto ako imas potreba da go napravis toa, no mn malku ste vo vrska...
  Jas so decko mi sum vo vrska 1 mesec iako zad nas ima 1 god samo muvanje pa 1god pauza i sega vrska. Do sega sum nemala odnosi i toj znae deka ke mi e prv i pravevme muabet okolu toa mu rekov deka e rano seuste i deka treba da pominat nekolku meseci i ok e me sfaka se, e se desava da sme mn blisku do toa toj ednostavno pravi da se cuvstvuvam ubavo i opusteno da kazam zapalena i nekogas i pomisluvam ej spremna sum go sakam ovoj covek no mn malku vreme sme zaedno...vi gi citam vasite iskustva i zabelezuvam deka site za razlicno vreme ste ja izgublie nevinosta a poveketo za podolg period vo vrska, sto ako toa e porano? pr 3 - 4 meseca pa da mu dades??
   
 13. capricorn93

  capricorn93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Ako ne te privlekuva seksualno uste sega toa znaci deka i nema da dojde vremeto koa ke te privlekuva sto spored mene bi znacelo deka ti ne sakas so nego da imas seks ...
   
 14. wcb

  wcb Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  So dechko mi odevme 1 god...no ne mozevme da najdeme zaednicki jazik i prekinavme! Pominaa 6 meseci,i seuste mislam na nego,premnogu go sakam...! Sega sme vo faza na sreduvaanje na rabotite i na pomiruvanje!!! Ovoj pat, sakam da go imam prviot odnos so nego ! No kolku i da sum resena da go storam toa, se nesto mi veli da ne go pravam toa...Edna od pricinite e toa sto toj e 3 god povozrasen od mene, i ima golemo iskustvo...Toj znae deka sum nevina, mi veli deka nema da nastojuva dodeka ne bidam spremna, i se sto treba da napravam e da se resam i da se opustam! :oops: Se plasam deka nema da mu bide ubavo, poradi moeeto "iskustvo"....nz sto da pravam..izgubena sum ;)
   
 15. skopjanka

  skopjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  wcb secij prv pat e razlicen.I mene mi bese grozno.Na nekoi pak sto jas gi znam im bilo ubavo.bez bolka,bez krvarenje.Jas imav uzasna bolka tri dena,ne mozev da sedam,a i imav obilno krvarenje. Seto toa mina,i sega se e ok.Vazna e psihickata sprenost.Sepak toa za zenite e vazen cin,koj sto sekogas gledame da go napravime so licnosta sto ni znaci. Potrebno e da si opustena i 100% sigurna deka go sakas toa. Zatoa sto veruvaj mi,kolku poveke se stegas,tolku poveke boli.Od iskustvo ti kazuvam. A ako toj ima iskustvo,ne treba da te plasi.nego ke mu bide ubavo.od iskustvo znam.a i stom znae deka ti e prv,nema sto da bide cudno.sekoj prv pat ima nekoj kiks,zatoa sto ne si go pravela toa do sega.se e vo iskustvoto. Vo sekoj slucaj toj ke znae kako so tebe.no sepak,dokolku ne si spremna,ednostavno ne go pravi toa.za se ima prv pat,taka i za ova.
  Pozdrav ;)
   
 16. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Neka ne te interesira bolkata.. Nitu jas ne sum imala sex.. No site velat bolka bolka.. Od nekoi lugje sum slushnala deka boli samo prviot sex.. A potoa ne.. A od nekoi sum chula pak deka boli samo ednash dvapati dodeka vleze dovolno dobro.. No kako i da e.. Toa e slatka bolka..Koja posle se kje se isplati
   
 17. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Мојот прв однос (кој беше пред 2 месеци) беше во неговиот стан во Скопје и бевме сосема сами (заедно спиевме тој викенд)
  И јас имав страв од болки и такви работи, но едноставно се чувствував спремна да го направам тоа. Епа мојот прв пат не беше класичен прв пат, бидејќи и него му бев прва, а и многу ме болеше, па се правевме постепено. Првата вечер малку, па прекинавме бидејќи ме болеше, а и него му одеше тешко..А и не бевме целосно опуштени. Втората вечер му дојде идеја да се капиме заедно во кадата...ја наполна со пена и јас наместив неколку свеќи во бањата и таму се случи тоа-отидовме скрос до крај. Кратко траеше, ме болеше, но од возбуда не ја осетив болката :lol: :D Потоа продолживме и в кревет-во собата имав ставено многу свеќи и така беше многу убаво...Инаку не прокрварив и никогаш немам прокрварено..Само 1 минијатурна капка, ептен малечка, речиси невидлива.
  Мој совет за тие што се невини- во односи впуштете се само ако сметате дека доволно се познавате со личноста што сте заедно, направете го тоа од љубов и никогаш не се брзајте, без разлика колку години имате и колку време одите со партнерот-најважно е вие да сте спремни.А за болката-не се грижете, тоа е еден момент, а потоа се претвора во една слатка болка..Тоа е, мора да боли..Кога тогаш ќе го поменете тоа...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. miss.pretty

  miss.pretty Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Prv seksualen odnos

  Pred eden mesec se fativ so mojot decko.Mnogu mi se dopaga,i mnogu mi e ubavo so nego,i celo vreme sme zaedno.Ama pocna da insistira da imame odnos.A jas uste ne sum sigurna.Moeto prasanje do vas e kolku da cekam za da imame odnos.Moze li vie da mi kazete kolku vie ste cekale pred da go storite toa.
   
 19. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Хм.. па тоа ти треба да си одлучиш. Сепак имаш 23 години и мислам дека само од тебе зависи. Ако чувствуваш сигурност со него и сакаш да го направиш тоа со него направи го. Не се раководи според тоа кога другите го направиле. Јас лично по скоро 2 месеци го направив со сегашниот мој дечко. Но многу се плашев да не има некоја инфекција или болест скраја да е :) и сакав да направи тестови. Иначе да знаев дека нема ништо би го направила и по еден месец. Сепак си го сакав. Позз
   
 20. gitana

  gitana Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Zdravo! Bas bi sakala da se nadovrzam na ovaa tema i da dobijam nekoj sovet. Se muvav 2-3 god.so decko postar od mene 7 godini. Retko se gledavme i sekogas skrisno zasto po 2-3 pati gledanje mi kaza deka ima zenska. Vo pocetokot mi bese glupavo i nesakav poveke da se gledame, no ne izdrzuvav...ke go odbiev nekolku pati po tel. i pak po nekoe vreme ke popustev.Mnogu mi bese ubavo so nego,2 god.nemavme odnosi, samo dopiranja.Potoa jas pocnav da se otrgnuvam od nego i poslednata godina(lani) se vidovme samo 2 pati i togas neznam kako, nemozam ni sama da si objasnam spiev so nego (toa mi bese prv pat).3 godini ne dozvoliv da se sluci toa, a se gledavme sekoj vtor den i bas sega koga pocnav da se oddalecuvam so nego se sluci toa.Vo pocetokot ne se kaev no sega neznam, neznam sto misli toj za mene.Mi se javuva pak, ne mn cesto, ama sekogas mi cestita rodenden,nova god. i sl. Mn porano mi velese deka mu e ubavo so nego, no deka kasno me zapoznal i deka mn saka da bea nekoj raboti poinakvi. Neznam kako da gledam na toa...neznam dali da se nadevam,kako da postapam, sto da mu recam???
  Pozdrav!