1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот просек на училиште/факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Calla, 8 април 2016.

 1. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  948
  Колкав е вашиот просек на училиште/факултет со оглед на тоа каде учите/студирате и кое/која одделение/година сте...
  Секоја образовна институција си има своја тежина.

  Може некој ќе се навреди, затоа што е исто како некој да прашаш колкава плата зема, но затоа форумот функционира на база на добра волја :)
  Целта ми беше што повеќе учениците и студентите да станат мотивирани од добрите резултати на другите, поради тоа што сум се нашла во двете ситуации. Еднаш во клас каде што имаше амбициозни деца што сакаат да учат, и самиот клас се издвојуваше од другите класови и беше најдобар во генерација. Учениците гледаат едни од други, се натпреваруваат кој да оствари подобри резултати и воедно си помагаат меѓусебно. Во другиот клас, исто така се работи за амбициозни деца, меѓутоа сè некој го мрзи, не му се учи тешко му било, не пишува домашни итн... Во таква атмосфера еднаставно мотивацијата опаѓа а резултатите доаѓаат сами по себе...
  (без мамење и искрено :!::D)
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  Завршив на економски факултет во Прилеп, со 9.47 просек.
   
  На Meckicja, anakonda88, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  102.730
  Пол:
  Женски
  Можеби просекот е битен онаму каде е пресуден за влез на повисок степен образование, пример тој од основно за влез во средно, тој од средно за факултет и сл. ама конкретно просекот од факултет нема да ве издвои повеќе или помалку од тие кои ви биле колеги и имаат пример 6ка просек а вие сте со 10ка.
  Јас секогаш бев одлична, факултетскиот просек ми е 9.6, на работното место на кое бев не ми играше улога за висината на плата...
   
  На sugarlips, LaraSolare, vichy и 4 други им се допаѓа ова.
 4. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.017
  Допаѓања:
  13.011
  Пол:
  Женски
  8,7 просек,
   
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.214
  Допаѓања:
  129.759
  Пол:
  Женски
  Прв колоквиум 9.5 ми е просеко, ама сега вториот има да ми зафркни цел просек, but who cares :lol:
   
  На Meckicja, sugarlips и Mr. Right им се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.309
  Допаѓања:
  58.131
  Пол:
  Женски
  Мојот сигурно нема да ве мотивира.
  6,63 :rofl: :rock:
  Ајде бе ќе го зголемем, има време. Во средно на крај од учебна година ми беше од 4 до 4,3 од вкупен 5,00.
  П.С. Јас од животот си учам, од школо не баш :D
   
  На Meckicja, BoyL, ebola и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Bloom19

  Bloom19 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2015
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  1.604
  Пол:
  Женски
  7.25, може и подобро :)
   
  На ebola, sugarlips, ceca-1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.229
  Пол:
  Женски
  9.2 просек ми беше до 5 - ти семестар, сега со две 6 - ки од претходниот семестар не ни погледнувам. :D
   
  На sugarlips и anakonda88 им се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.057
  Допаѓања:
  77.403
  Пол:
  Женски
  Точно, за жал, во најголем број случаи просекот нема да те издвои нешто многу над остатокот од колегите со кои учиш и кај нас мислена именка е бенефитот од просекот во однос на работното место, меѓутоа сметам дека високиот просек е мотивација за успех.

  Барем мене ми е мотивација за да си се докажам пред самата себе и до сега навистина ми помогнал - добив стипендии, добив пракса по бироа, а и личен ми е индексот кога ќе го отворам да го подразгледам. :lol:
  5,00 бев од почеток до крај на основно и средно, сега на факултет сум 9,6.
  До кога вака, ќе видиме. :D
   
  На Meckicja, eliesaab, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  јооој срам ми е да го напишам мојот просек во споредба со другиве :D
  мојот е 7,7 на безбедност :D
   
  На sugarlips и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Не дека не значи просекот, ама конкретно при вработување многу поголем впечаток остава богато CV, со најразлични обуки, семинари, сертификати и дипломи. Да треба утре јас некого да вработувам, ќе видам каков просек имал, ама ќе ме интересира и дали имал некакви други активности покрај студиите, за што се интересирал, какво искуство стекнал, бидејќи и тоа многу зборува за кандидатот. Затоа, мој совет до сите студенти - посветете се на студиите, ама ангажирајте се и надвор од тоа, особено во областа која утре ќе ви биде професија. Немате поим колку тоа ќе ви значи, не само за да го збогатите CV-то, туку и да запознаете нови луѓе и контакти кои утре можат да ви помогнат. Инаку, јас завршив со над 9 просек на Јустинијан, ама досега само на едно интервју ме прашале за просекот. Секаде ги интересираше она што го спомнав :)
   
  На Dream-Girl, crimson, ebola и 11 други им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.740
  Допаѓања:
  136.274
  Пол:
  Женски
  Дипломирав со 10ка, а просекот ми е 9.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  6,9...katastrofa
   
  На Bitter-Sweet и sugarlips им се допаѓа ова.
 14. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.746
  Допаѓања:
  27.084
  Не знам колку е важен просекот и колку е мерило за способноста на студентот. Познавам ликови со висок просек кои потешко се снаоѓаат од они кои имаат низок просек а се повешти во работата. Нити пак високиот просек помага во вработувањето, уште помалко во висината на платата. Можеби не е мотивирачки ова што го пишувам ама е реално.
  За средношколскиот просек е поинаку. Не знам сега колку се зема во предвид просекот при уписите на факултет, но ,,во мое време,, просекот од средно играше битна улога во бодовите потребни за упис во високо образование. Значи до некаде високиот просек од средно има предности.

  Во средно бев одлична, тук и таму некоја четворка а на просекот точно не се сеќавам. Знам само дека ми послужи за да влезам во државна квота.
  Факултет завршив со 8,9 просек, и земав стипендија сите три години. Во крајниот семестатр мнгоу испити положив со 6 и 7, важно ми беше да дипломирам и не се борев повеќе за задржување на стипендија па така опуштив со учењето и си го намалив просекот.
   
 15. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  23.600
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со АнаКаренина, сегде ги интересираат прво дополнителните активности.
  Инаку дипломирав со просек 9,1, магистрирав со 9,4.
  Често знаат на интервју да те загледаат ко бубалица што не ги капира работите многу, туку учела на памет.
  Иако не сум јас таков случај.
  Бидејќи имам богато СВ, почесто ме прашуваат за дополнителните активности, па дури потоа за просекот.

  Се што е плус не е на одмет луѓе.
  Битно е да се надоградувате и да бидете неуморни во тоа. Прво за себе, потоа за другите.
   
  На WarriorAngel, cresa-jagoda и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 16. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Жан Митрев завршил факултет со просек помал од 7.0. ! Е сега видете дали тие со висок просек се поспремни од овие со низок просек!
   
  На Kitten, Antolinaa, Askopje и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.891
  Не треба сега темата да ја водите во конотација дека оние со понизок просек повеќе им фаќа кликерот, а тие со повисок учеле напамет. Без генерализации. Секој е различен.
   
  На Antolinaa, crimson, mimiiiii и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Беше највисок во генерацијата. 8-|:$
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.718
  Мене ми е убаво кога имам висок просек, затоа и настојувам да го одржувам таков. Не знам колку ќе има улога за вработување, би сакала да има, но пред се за мое лично задоволство го правам тоа. И индексот изгледа поубаво. Кога веќе учам и се трудам, зошто да е само за 6 кога може да е повисоко.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.576
  Kolku sakate kazete deka nema uloga prosekot,drugo e.Barem za tebe toa e satisfakcija deka mozes poveke I te vodi napred da se trudis se poveke,da postignes novi I pogolemi uspesi.Mojot do diplomirnjeto planiram da go dovedam do 9.Sega malku mi bega 8,9.Ke uspeam znam,mozese I podobro ako prv semestar ucev vaka :)
   
  На Neodlucna, eliesaab и sugarlips им се допаѓа ова.