Вашиот ракопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 4 јануари 2013.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.833
    Пол:
    Женски
    Не најдов слична тема.. :)


    Каков е вашиот ракопис? Имате ли убав ракопис и како ги пишувате одредени букви?

    - Јас порано имав прегрд ракопис, но го поправив пишувањето на некои букви и сега ми е супер и највеќе си го сакам.. Мислам дека имам најубав ракопис во класот..!! :$ Пишувам со десна рака (со лева не можамм..) и „ш“ ја пишувам со цртичка одоздоле..!!

    Може и некоја сликичка да ставите по можност.. ;)

    Овде може и да се известуваме за секоја промена во нашиот ракопис.. Позз.. (се надевам дека не е глупа темава)
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    И јас имам убав ракопис, нели со текот на времето го подобрив :D не ми е ист како во основно. Во средно професорката по македонски јазик многу често ме фалеше пред сите за ракописот, посебно кога прераскажувавме лектири :) а јас бев многу среќна што ме фалеше :D Инаку да, и јас ш го пишувам со цртка одозодла ;)
     
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.187
    Пол:
    Женски
    Убав ракопис имам, везам кога пишувам :D мерак ми е :rofl: Важно ми е ракописот да ми е читлив, прегледен :) Обрнувам внимание на тоа, не сакам да ми е ракописот хаотичен.
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Ракописот не ми е убав , затоа пишувам печатно :lol:
     
    На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    Ракописот ми е убав, сè додека си пишувам ракописни букви, печатните ми се тотална утка и затоа избегнувам да пишувам со печатни букви. :D :tmi:
    И мислам дека сум една од ретките што ракописното мало „р“ го пишува оригинал букварско-првоодделенски, т.е. со „рогче“. :lol:
    На ваквото „р“ мислам. :$
    Единствена бев во класот и ужасно се надевам дека има и друг/а која така го пишува. :lol:
     

    Прикачени фајлови:

  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.972
    Страстен. :rofl: Така си го нарекувам.

    Нагоре, надоле, искривени букви, набрзина напишани, коси и крупни... Пишувам брзо и ефикасно :D , без непотребни формалности и лицкања. Не сакам да губам непотребно време и живци за нешто да ми биде убаво напишано, се нервирам ако треба да седнам и да пишувам бавно и убаво. Многу ми викаат дека не можат да ми го разберат целосно, јас не се согласувам, баш ми е читок. :rofl:

    Јас иначе можам со секакви ракописи да баратам, немам мака во читање никакви букви. :geek: Кога бев помала, периодот во основно, сите имаа убав ракопис и се трудев и јас убаво да пишувам, имам цели фермани убаво изнапишани... Од кај 3та средно раскрстив со такво замарање, и поарно ми е. 8) :D
     
    На zhirafa и Lux им се допаѓа ова.
  7. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мојата наставничка во основно под ракописното "Ш" секогаш ставаше цртичка.
    Веројатно за да го разликуваме кога е помеѓу "И", "П" или "Т" не знам, не сум сигурна зошто.
    Знам само дека до ден-денеска јас Ш-то СЕКОГАШ го пишувам со цртичка одоздола.
    Има уште некој како мене? :wasntme:

    Инаку ракописот е наследен, јас сум копија на мајка ми. Пишуваме скоро исто, со некои многу ситни разлики.
    Додека учев, пишував често, така си го вежбав ракописот и ми беше убав.
    Сега повеќе куцам на тастатура, а поретко пишувам.
    Пишувам само кога треба да оставам порака дома, каде сум и кога ќе се вратам.
    Од таа прчина мислам дека ракописот ми е малку влошен, но не е ништо страшно.

    Едит: Сега видов Lella го пишувала исто Ш-то (Со цртичка доле) :)
    Кој те научи така? :lol:
     
    На Eli23 и Lella им се допаѓа ова.
  8. Lolli

    Lolli Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    26
    И јас под ракописното ''ш'' секогаш ставам цртичка. Ние во школо учевме дека така е правилно, а сега имам помал братучед и гледам дека они ја учат без цртичка. Инаку за ракописот ми е убав, пишувам многу полека и сакам се да ми е во тетратката читко :P А кога треба печатно да пишувам... :x
     
  9. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Да не се фалам ама краснoпис имам :D
    Обожавам да пишувам, го везам како од печатница да излегло...и се нервирам кога ќе згрешам нешто.
    Ми го уништува филингот :D
     
    На Lella и Gordana10 им се допаѓа ова.
  10. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Јасно, читко, разбирливо. Едноставно краснопис, е сега во трета го подзафркнав малку, ама добар е. Си го сакам. Каков и да е, мој е. :lol:
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Слободно можам да речам краснопис...секогаш сум сакала да ми е се средено и уредно.
     
  12. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    во моментот ми е средно шашаво но сега вежбам и до второто полугодие кје имам преубав ракопис
     
  13. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Па мислам дека имам добар ракопис.Секогаш кога ни ги прегледуваат тетратките по македонски јазик мојата е една од најуредните. :)
     
  14. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Полу печатно,полу ракописно.Ама убаво пишувам :!: :D 8)
     
    На nati44 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    па како да е ногопис :(
     
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.833
    Пол:
    Женски


    На твоето мислење најмногу внимание обрнав.. Хеххе.. Јас сум на сестра ми копија.. :rofl: :rofl:
    Инаку на ш-то ме „научи“ другарка ми.. Го пишував без цртичка од порано.. А сега со цртка.. :) Инаку од една другарка друга „научив“ и „ј“ да ја пишувам само црта и точка одозгоре, како без подсвијок долу.. Но престанав така..
    Еве го мојот ракопис од прилика:

     

    Прикачени фајлови:

    • zzz.jpg
      zzz.jpg
      Големина на фајлот:
      105,1 KB
      Прегледи:
      365
    На Cinderfakinrella, feminium и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  17. Lemonade

    Lemonade Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    222
    Јас пишувам италик :rofl: Накосени, издолжени, јасни букви. Ај и јас ќе си се пофалам дека често сум слушала како ми бил убав ракописот. А и мене ми се свиѓа и сакам да си гледам како ми е убаво, читко и педантно напишано. :$
     
  18. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Убав ракопис имам, крупни и тесни букви незнам,чудно некако. И секогаш сакам да ми се уредни тетратките,а највеќе мрзам кога ке почнам се убаво да си пишувам, и една буква ке ми упропасти се :@ Ми иде да ја искорнам од местото (листот де) и да ја запалам :devil:
     
  19. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Имам добар ракопис, кој на моменти знае да биде краснопис, но и ногопис. :!:
    Јас можам скоро секаков ракопис да разберам, но мојот не толку често го разбираат. Инаку, „специфично“ за мојот ракопис е ракописното „з“, што денес не толку често некој го пишува така.

    [​IMG]
     
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    Мене многу ми е важно со какво пенкало пишувам :)
    Има некои пенкала, сами лизгаат по листот, па и пишувањето ми е поубаво, полесно ..ама кога ќе налетам на некое пенкало што кочи... бррр
     
    На MarigoldA, Cinderfakinrella, angelche16 и 8 други им се допаѓа ова.