1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот ракопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 4 јануари 2013.

 1. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Не најдов слична тема.. :)


  Каков е вашиот ракопис? Имате ли убав ракопис и како ги пишувате одредени букви?

  - Јас порано имав прегрд ракопис, но го поправив пишувањето на некои букви и сега ми е супер и највеќе си го сакам.. Мислам дека имам најубав ракопис во класот..!! :$ Пишувам со десна рака (со лева не можамм..) и „ш“ ја пишувам со цртичка одоздоле..!!

  Може и некоја сликичка да ставите по можност.. ;)

  Овде може и да се известуваме за секоја промена во нашиот ракопис.. Позз.. (се надевам дека не е глупа темава)
   
 2. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  И јас имам убав ракопис, нели со текот на времето го подобрив :D не ми е ист како во основно. Во средно професорката по македонски јазик многу често ме фалеше пред сите за ракописот, посебно кога прераскажувавме лектири :) а јас бев многу среќна што ме фалеше :D Инаку да, и јас ш го пишувам со цртка одозодла ;)
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Убав ракопис имам, везам кога пишувам :D мерак ми е :rofl: Важно ми е ракописот да ми е читлив, прегледен :) Обрнувам внимание на тоа, не сакам да ми е ракописот хаотичен.
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Ракописот не ми е убав , затоа пишувам печатно :lol:
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.568
  Допаѓања:
  80.643
  Пол:
  Женски
  Ракописот ми е убав, сè додека си пишувам ракописни букви, печатните ми се тотална утка и затоа избегнувам да пишувам со печатни букви. :D :tmi:
  И мислам дека сум една од ретките што ракописното мало „р“ го пишува оригинал букварско-првоодделенски, т.е. со „рогче“. :lol:
  На ваквото „р“ мислам. :$
  Единствена бев во класот и ужасно се надевам дека има и друг/а која така го пишува. :lol:
   

  Прикачени фајлови:

 6. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Страстен. :rofl: Така си го нарекувам.

  Нагоре, надоле, искривени букви, набрзина напишани, коси и крупни... Пишувам брзо и ефикасно :D , без непотребни формалности и лицкања. Не сакам да губам непотребно време и живци за нешто да ми биде убаво напишано, се нервирам ако треба да седнам и да пишувам бавно и убаво. Многу ми викаат дека не можат да ми го разберат целосно, јас не се согласувам, баш ми е читок. :rofl:

  Јас иначе можам со секакви ракописи да баратам, немам мака во читање никакви букви. :geek: Кога бев помала, периодот во основно, сите имаа убав ракопис и се трудев и јас убаво да пишувам, имам цели фермани убаво изнапишани... Од кај 3та средно раскрстив со такво замарање, и поарно ми е. 8) :D
   
  На zhirafa и Lux им се допаѓа ова.
 7. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.105
  Пол:
  Женски
  Мојата наставничка во основно под ракописното "Ш" секогаш ставаше цртичка.
  Веројатно за да го разликуваме кога е помеѓу "И", "П" или "Т" не знам, не сум сигурна зошто.
  Знам само дека до ден-денеска јас Ш-то СЕКОГАШ го пишувам со цртичка одоздола.
  Има уште некој како мене? :wasntme:

  Инаку ракописот е наследен, јас сум копија на мајка ми. Пишуваме скоро исто, со некои многу ситни разлики.
  Додека учев, пишував често, така си го вежбав ракописот и ми беше убав.
  Сега повеќе куцам на тастатура, а поретко пишувам.
  Пишувам само кога треба да оставам порака дома, каде сум и кога ќе се вратам.
  Од таа прчина мислам дека ракописот ми е малку влошен, но не е ништо страшно.

  Едит: Сега видов Lella го пишувала исто Ш-то (Со цртичка доле) :)
  Кој те научи така? :lol:
   
  На Eli23 и Lella им се допаѓа ова.
 8. Lolli

  Lolli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  26
  И јас под ракописното ''ш'' секогаш ставам цртичка. Ние во школо учевме дека така е правилно, а сега имам помал братучед и гледам дека они ја учат без цртичка. Инаку за ракописот ми е убав, пишувам многу полека и сакам се да ми е во тетратката читко :P А кога треба печатно да пишувам... :x
   
 9. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.912
  Да не се фалам ама краснoпис имам :D
  Обожавам да пишувам, го везам како од печатница да излегло...и се нервирам кога ќе згрешам нешто.
  Ми го уништува филингот :D
   
  На Lella и Gordana10 им се допаѓа ова.
 10. glosipgirl

  glosipgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  426
  Јасно, читко, разбирливо. Едноставно краснопис, е сега во трета го подзафркнав малку, ама добар е. Си го сакам. Каков и да е, мој е. :lol:
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Слободно можам да речам краснопис...секогаш сум сакала да ми е се средено и уредно.
   
 12. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  во моментот ми е средно шашаво но сега вежбам и до второто полугодие кје имам преубав ракопис
   
 13. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Па мислам дека имам добар ракопис.Секогаш кога ни ги прегледуваат тетратките по македонски јазик мојата е една од најуредните. :)
   
 14. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Полу печатно,полу ракописно.Ама убаво пишувам :!: :D 8)
   
  На nati44 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  па како да е ногопис :(
   
 16. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски


  На твоето мислење најмногу внимание обрнав.. Хеххе.. Јас сум на сестра ми копија.. :rofl: :rofl:
  Инаку на ш-то ме „научи“ другарка ми.. Го пишував без цртичка од порано.. А сега со цртка.. :) Инаку од една другарка друга „научив“ и „ј“ да ја пишувам само црта и точка одозгоре, како без подсвијок долу.. Но престанав така..
  Еве го мојот ракопис од прилика:

   

  Прикачени фајлови:

  • zzz.jpg
   zzz.jpg
   Големина на фајлот:
   105,1 KB
   Прегледи:
   365
  На Cinderfakinrella, feminium и Jagoda123 им се допаѓа ова.
 17. Lemonade

  Lemonade Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  222
  Јас пишувам италик :rofl: Накосени, издолжени, јасни букви. Ај и јас ќе си се пофалам дека често сум слушала како ми бил убав ракописот. А и мене ми се свиѓа и сакам да си гледам како ми е убаво, читко и педантно напишано. :$
   
 18. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Убав ракопис имам, крупни и тесни букви незнам,чудно некако. И секогаш сакам да ми се уредни тетратките,а највеќе мрзам кога ке почнам се убаво да си пишувам, и една буква ке ми упропасти се :@ Ми иде да ја искорнам од местото (листот де) и да ја запалам :devil:
   
 19. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Имам добар ракопис, кој на моменти знае да биде краснопис, но и ногопис. :!:
  Јас можам скоро секаков ракопис да разберам, но мојот не толку често го разбираат. Инаку, „специфично“ за мојот ракопис е ракописното „з“, што денес не толку често некој го пишува така.

  [​IMG]
   
 20. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  87.636
  Мене многу ми е важно со какво пенкало пишувам :)
  Има некои пенкала, сами лизгаат по листот, па и пишувањето ми е поубаво, полесно ..ама кога ќе налетам на некое пенкало што кочи... бррр
   
  На MarigoldA, Cinderfakinrella, angelche16 и 8 други им се допаѓа ова.