1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот ракопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 4 јануари 2013.

  1. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Имам убав ракопис,ама кога многу брзам знам и грдо да пишувам.Буквите се средно големи,скоро споени и малку пошироки.Е сега,ова е вистинскиот ракопис.Ама всушност пишувам различно,и така правам секој ден,еднаш пишувам закосено,еднаш крупно,еднаш ситно...Тетратките ми се со различни ракописи,некој ќе помисли друг ми пишувал. :lol:
     
  2. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Имам многу убав ракопис сите што ми го видоа се воодушевија :)
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам се полошо и полошо да пишувам :|
     
  4. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Убав ракопис имам.Гледам да е читко и разбирливо
    Ама кога брзам не е така. Кога брзам катастрофа ракописот ама важно јас го разбирам ;)
    Ракописот воопшто не ми личи на од мајка ми или од татко ми, подобар ми е и од двајцата :D
     
  5. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    За убав ракопис имам (кога не брзам). Ш-то некогаш го пишувам со цртка одоздоле а некогаш и не (кога како ми текне). :)
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум била средена и педантна, па ова не е исклучок и при пишувањето.
    Убав ракопис имам, а тетратките секогаш ми биле средени. Во основно и средно имав палета од разнобојни пенкала со светкавци, со кои ги обележував сите важни дефиниции или поделби. Па ми беше многу полесно само да фрлам еден поглед врз тетратката и да се потсетам на главните работи.
    Заради ракописот обично наставниците и професорите многу ме малтретираа да пишувам и изработувам најразноразни хамери. Особено во основно... По цело попладне знаев да останам врз маса и со линијар да пресметувам колку сантиметри широка, а колку висока треба да ми биде секоја буква |(
     
  7. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Многу сум организирана за се друго,освен ова!
    Брзо одам,па и брзо пишувам.Ме нервира кога треба да пишувам нешто бавно или да се тегнам...
    Другите ретко ми го разбираат ракописот,ама важно јас си се разбирам :wasntme:
     
    На the-dark-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    ако ви треба докторски ракопис за упут или слично не е проблем. Јас не внимавам искрено многу на мојот ракопис јас се си разбирам ама затоа другарката до мене што седеше мораше со саати да дешифрира. :D
     
  9. Shoshanna1

    Shoshanna1 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    47
    Ич не си го сакам ракописот. Кога пишувам ракописно не ми е читлив колку и да внимавам при пишувањето а кога пишувам печатно тоа се живи смешки. Знам понекогаш да направам нагли потези со раката и место Н да излезе А и слично. Како и да е сметам дека латиница пишувам подобро од кирилица.
     
  10. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Имам слушнато дека луѓето што имаат лош ракопис се интелегентни, :) дали е вистина така незнам. Ако е ова вистина тогаш баш ми е мило што сум дел од нив, ама со сигурност знам дека кој ќе се нафати да чита мој ракопис треба да е посебно надарен.
     
    На Elennaa, LittlePinky, Cacy и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Да не се повторувам,би го кажала истото.
     
  12. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Сум слушнала дека убавиот,уреден ,читлив ракопис е одлика на интелегентните луѓе! Е сега колку има вистина во тоа јас не знам,но знам дека има и мала врска со карактерот на човекот!Има и посебна наука која што го проучува ракописот!
    Својот ракопис го сметам за уреден,но имам многу голема разлика кога пишувам на кирилица и на латиница! Значи на кирилица си везам,а на латиница некако не ми се допаѓа.Можеби требало повеќе да вежбам :)
     
  13. Girl-50

    Girl-50 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    842
    Убав ракопис си имам ;) секогаш гледам убаво и уредно да ми биде напишано.
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Имам два ракописи.
    Едниот ми е уметнички, за сите дневници, шкртаници, писма и потсетници.
    Другиот ми е педантен, со иста големина на букви, баш онака навезен но пак си додавам опавчиња и ги заоблувам буквите да е поубав. Го користам за тетратки, бележници, забелешки.

    Се занимавав со калиграфија едно време, често знам најрандом да ми текне и во пишување некој фонт да си го вежбам. :)
     
  15. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Немам некој посебно убав ракопис,но добар е. Инаку М никогаш не сум ја пишувала како што треба, и ш ја пишувам со цртичка одоздола :)
     
  16. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    ами убав е :lol:
     
  17. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Убав ракопис имам, на дедо гените :D Некако со годините кога си ги прелистувам тетратките гледам дека ми се менува. На тетратки, тефтери, што да било ме нервира ако нешто згрешам, не ми изгледа педантно.
    И како што кажа една форумџика пред мене важно ми е и пенкалото со кое пишувам. Со потенко пенкало поубаво пишувам, додека со дебело мрчкам :)
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    убав,накосен,средно-големки букви....малу ми е изменет со тек на години во принцип сум педантна за пишување преферирам потенко пенкалце поубаво ми е некако па пишувам поубаво ;)
     
  19. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Кога ги гледам тетратките од основно училиште о о оуу :o
    Сега ми е убав и разбирлив.
     
  20. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    немам убав ракопис :D не личи како девојче да пишувало :lol:
    а па да не правам муабет за тетратките по математика - катастрофа :^) :D