1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот ракопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 4 јануари 2013.

  1. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Ехее, јас секогаш различно пишувам :rofl:
    Во повеќето тетратки не ми се пишува, па шкртнувам на брзинка :D
    Ај наскоро ќе објавам фотка :D
     
  2. Ondula

    Ondula Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2014
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    1.044
    Пол:
    Женски
    Еве. :D
     

    Прикачени фајлови:

  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас во изминатите пет години поминати на факултет (до душа и во средно) се изнапишував.
    Колку тефтери и тетратки имам испишано, ни самата не знам.
    Еве една страничка од Право на ЕУ, некоја информација да дознаете за Меѓународен суд на правда :)
     

    Прикачени фајлови:

    На MarigoldA, LivingGlam, LittleFairy и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    ^^ И јас се утепав од пишување на факултет, исто како тебе, секој предмет си го пишував плански во тетратки и тефтери. Криминалистика немавме книга на македонски, учевме од една на српско-хрватски јазик и запнав ја преведов во убав тефтер, со дебели корици. Сега не знам дали излегла книга по предметот, ама срамота беше на државен факултет со традиција да се учи од стари скрипти на туѓ јазик.
    Обожувам да пишувам, не знам зошто, еве дури и на тастатура :rofl:
     
    На sofijanoka и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Исто! Додека не ми помине низ рака, нема шанси да се чувствувам сигурна.
    А правен што е еден факултет за фаќање забелешки... што да ти кажувам. Да се утепаш од пишување! Страв ме фаќа само што ги гледам тетратките од кај Родна :tmi: Сега си го средував шкафот, еден куп тетратки најдов, па си викам: Бре, што сум била вредна! :lol:
     
  6. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Девојки, озбилно... :)
    И верујте ми треба и ј да има измеѓу ама... ама. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Lella, LittleFairy и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Еве го мојот :D Ова е пишувано со нормална брзина на предавања.Инаку кога брзам,после ни самата не можам да се разберам :D
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0511.JPG
      DSC_0511.JPG
      Големина на фајлот:
      71 KB
      Прегледи:
      178
    На LittleFairy, Lella, Kacjushka и 3 други им се допаѓа ова.
  8. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Убаво пишувам но зависи од расположение и брзината на пишување
    Кога пишувам полека на примен со Калиграфско писмо тоа е некако како да е везено , кој учел геодетско цртање и пишување средно геодезија знае какво е Калиграфското писмо
    А инаку печатно исто така пишувам убаво а за ракописното пишување се разбира убаво но во зависност од темата моменталното расположение и така ....сепак не е така лошо
     
  9. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Имам убав ракопис, пишувам јасно и разбирливо. Е сега има периоди кога не ми се пишува и брзо пишувам и никој ништо не ми разбира,секако освен јас :lol:
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Ако не брзам во пишувањето, имам убав и разбирлив ракопис. Но ако пишувам нешто набрзина неможам ни сама да разберам што сум напишала :$
     
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За време на студентските денови "тренирав" пишување на предавањата и стекнав рутина и брзина.
    Имам убав и разбирлив ракопис.Не само што професијата ми наметнува јасност и концизност во пишувањето,туку и обожувам да пишувам,па макар и на тастатура :)
     
  12. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Убав ракопис, заради кој често сум добивала повисоки оценки. На пример неколку пати ми се случило некоја професорка да се двоуми меѓу 4/5 и ќе ми рече, еве ти 5ка заради убавиот ракопис. Ова е можно само во средно. :D
    Според мене не дека ми е којзнае колку убав ракописот, туку е специфичен, крупен и разбирлив. Еднаш еден колега ми вика дека бројките сум ги пишувала како куцани на компјутер да се, сите под ред. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. clock.pot

    clock.pot Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    335
    Зависи кога. На писмена работа пишувам убаво, за домашни хиероглифи, ама само јас и наставниците лесно го читаме. Малата „р“ ја пишувам оригинал од буквар, „ш“ без црта, „з“ без опаш, а „В“, „Г“ и „Р“ целосно слеано - со едно движење (не знам како да опишам). Инаку брзина - ракета.
    Сакам да го корегирам летово :P.
     
  14. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Ракопсот е огледало на уредноста на некој човек - тоа е мое мислење!
    Ако напишаното неможе никој да го прочита или се чита со дешифрирање, логика и слично, значи тој што пишувал не го ценел читачот!!! Премногу ситни букви, развлечено напишани, премногу накосени или пак премногу хиероглифски - катастрофа!!! Секој од нас со малку труд може да пишува разбирливо, па дури и убаво - само треба малку да се посвети време на подобрување на ракописот.
    Во далечната 1974 година кога јас бев прваче и учев да пишувам имав среќа мојата учителка да му посветува посебно внимание на убавиот ракорис. Па така јас добив вистинска лекција по краснопис. Низ годините го одржував убавиот ракопис и секогаш кога требаше нешто убаво да биде напишано се бараше од мене јас да го напишам.
    Големо благодарам на мојата учителка за убавиот ракопис!!!
     
  15. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јас дојдов да си се пофалам дека имам многу убав ракопис.
    Фала многу. Пријатно :)
     
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Имам убав ракопис ми го фалат но сепак јас мислам дека треба уште малку да поработам на него.Сега одкако е почнат распустот морам нешто да напишам за да не заборавам :lol:
     
  17. supergirl1

    supergirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    13
    Прекрасен ми е ракописот, немам проблем со тоа :rofl:
     
  18. KatFem

    KatFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    658
    Аман бе или сите сте нарциси и самобендисани, или пак ви држеле нож на вратот додека сте се учеле да пишувате.

    Шала на страна - изгледа сум единствена на форумов која не си го сака ракописот :rofl:
    Читлив е, ретко да има некои кој не може да го разбере она што сум го напишала, ама не е убав. Мене воопшто не ми се допаѓа, ама тоа е :D
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    си го обожавам мојот ракопис :$
    иначе ако е нешто не потребно ич не внимавам како пишувам зошто баш не ми е гајле , ама ако е нешто што треба да го читам јас или некој друг можам да си го дотерам ракописот
    пс. имаше една поговорка ми остана вглаа вака нешто беше ( само на англиски) :
    запамтете, луѓето што се поинтелегентни имаат полош ракопис затоа што тие мислат повеќе за тоа што го пишуваат , а не како го пишуваат
     
  20. Loly77

    Loly77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    113
    Не сум нешто приврзана со мојот ракопис, дури одамна немав помислено на тоа дали убаво пишувам или да пазам како пишувам.
    Само имам приметено дека ракописот е одраз на моето расположение. Ако ми се случило нешто убаво, многу сум убаво расположена и среќна е тогаш буквите се прекрасни исправени, убаво напишани. Кога сум тажна ги пишувам многу закосено и ситно. Кога сум лута пак премногу притискам на хартијата (изгледа буквално сакам да ја извадам лутината на неа) и буквите се поголеми. Кога сум загрижена правам премногу грешки во пишувањето, едноставно паметот ми е на друго место и многу шкртам.
    И така, интересно ми е да си го разгледувам дневникот и во секој момент само по ракописот знам како сум се чувствувала. Еднаш сум пишувала дека сум среќна, супер ми е, но не можам сама да се лажам кога гледам дека скоро ќе сум ја искинела хартијата :lol:
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.