1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот рекорд во слабеење

Дискусија во 'Диети' започната од sweetgirl1106, 6 ноември 2012.

  1. MoonHighlight8

    MoonHighlight8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    5.521
    Пол:
    Женски
    10кг за 2-3 месеци :)
     
  2. sToBiToBi

    sToBiToBi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Јас мислам дека најдобар начин на слабеење е да си направите сами начин на исхрана во зависност од вашите потреби, без да го мачите организмот и да го избуните метаболизмот.. Исфрлете од исхраната се она што не ви е неопходно, од типот на грицки, благо, брза храна, храна со многу масло, газирани сокови, намалето до максимум со леб... повеќе вода пијте.. и фала богу, бавете се со некој спорт, имајте некоја физичка активност..
    Многу е битно да јадете во помали количини, повеќе пати на ден ама по помалку.. и бавно јадење..
    Не се форсирајте во секој случај, ако имате потреба од шеќери или слично, каснете една коцка чоколадо за кување..
    Јас ослабев за 1 месец 6 кг на овој начин, никогаш не сум држела диета или нешто слично и не си ја вратив килажата, ради тоа што продолжив со истиот вид на исхрана.
     
    На macence994, Avokado и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    Околу 10 килограми во рок од неколку месеци. Пиење на многу вода, го извадив лебот од исхраната највеќе што можам, јадев повеќе протеинска храна и зеленчук, и на сето тоа додадете стрес и тадаа :D
    Заборавив да додадам, и пиев само природно цедени сокови :)
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.600
    Допаѓања:
    34.218
    10 кила за 1 - 2 недели, после операција, 23 кила за 40 дена со пост со вода.
     
    На Mirjam4e и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Гош каков е тој пост со вода ?
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Мислам дека е после операција,се препорачува таков пост.
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    40 за 11 месеци
     
    На Ecka1999, irenna, kristina.k и 4 други им се допаѓа ова.
  8. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    1kg za 100 dena :D
     
    На bolest, purple..m, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Хммм прашувам бидејки прв пат слушам за вакво нешто :)
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Не сум сигурен но мислам дека е ради операцијата.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.600
    Допаѓања:
    34.218
    Тоа ти е кога пиеш само вода, и не јадеш ништо. Не смееш ни додатоци во исхраната, само вода.

    Не беше по ничија препорака, имав некои здраствени проблеми и пред да се трујам со апчиња и хормони, решив вака ко заден спас, и ми помогна.

    Имаш многу статии и искуства на нет, пиши water fast. Не го препорачувам, оти кај сите делува различно. Јас одев недела по недела, и издржав до крај.
     
    На Mirjam4e, Justicija и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    -20 кг за една година. Од 75 на 55, а сега сум 57, се опуштив малку и веднаш тргнуваат нагоре.
     
    На DenaM и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    @Gosh пиши ми да те прашам подетално за постот .
     
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    За 3 дена од 56 на 51 кг. ми раскинаа хаха
    и сега си ги вратив дупло килцата и мака мачам.
    Никогаш не сум била на диета, но сега ќе морам!
     
    На H.VAGA, toogood и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  15. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Никогаш не сум се сметала себеси за дебела, висока сум 1.65 а највеќе сум имала 67 кила. Пред 1 година. Сега имам 50. Диета никогаш не сум држела, не можам да не јадам ако осеќам глад, некогаш знам да јадам обилно по 8 пати на ден, а некогаш 3 дена ништо во уста не ставам. И, видов дека тоа води кон експресно брзо слабеење. Не јадеш ништо еден цел ден, па другиот гнетеш што ти душа сака и колку ти душа сака. И слабееш ненормално многу.
     
  16. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Не ми е логично вакво слабеење. Зошто ти кога еден цел ден ништо не јадеш го изгладнуваш организмот, што претставува голем шок. Наредниот ден кога јадеш, тогаш од "страв" да не биде повторно изгладнет, ја складира храната како резерва. Пологично е да се здебелиш него да ослабеш.
     
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    На кој начин?
     
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    леб и благо воопшто, се друго јадев. навечер избегнував јаглехидрати.
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    - 25 кг. за 6 месеци:

    * Користев MyFitnessPal за броење калории, таму по висина, тежина и која ти е целта за слабеење (кило неделно, пола кило неделно) ти дава колку калории да јадеш во денот.

    * Намалени порции, а не она македонското пикај, една чинија ја полнев пола и повеќе со зеленчук/салата, другата половина тоа што е за ручек и нема дополна. Ако сум јадела порано 2 парчиња месо, ќе земам 1, ако сум јадела на пр.2 полнети пиперки ќе земам 1 и на тој принцип..

    * 3 оброка + 2 ужинки

    * Исфрлив бел леб, тестенини, сокови и алкохол; ретко јадев компир, ориз, пржено и благо; кафето си го навикнав без шеќер

    * Повеќе овошје и зеленчук

    * Повеќе движење - јас немав време за вежбање, ама земав почесто да пешачам и 1-2 неделно дома со тегови вежбав. Боље ишта него ништа. :)

    Почнав да слабеам со 1700 калории првите 2 месеца, па смалив на 1500, на крај со 1350.

    П.С. Уште сум дебелка требаше уште кила да ослабам но сум бремена така што здравје понатаму.
     
    На Justicija, zhap4e и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  20. Visab

    Visab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Пред две години ослабнав 10 кг за 1 месец, од 75 на 65 кг. Висока сум 172цм така да имаше голема разлика во изгледот.
    Јадев многу леб тогаш и ми требаше долго време дур сфатив дека лебот ми беше најголемиот непријател во борбата за слабеење, па престанав да го консумирам. Исто така престанав да јадам грицки (чипс, смоки итн.), благо (понекогаш мамев но нема врска :lol:) и да пијам сокови (газирани и негазирани) освен минерална вода. Исто така пиев многу вода, а преку ден јадев што и да посака освен горенаведените.
    Сакам да потенцирам дека себеси не си велев дека држам диета туку едноставно дека не сакам да ги консумирам тие намирници.
    Резултатот беше видлив и не знам дали сум била посреќна некогаш со мојата тежина бидејќи секогаш се мачев со вишок килограми.
    Сега не знам дали и тоа влијаело, но пред да почнам со оваа исхрана месец два претходно вежбав многу речиси секојден но не ослабнав ни пола кг.
    Сега пак, кога се попуштив и не внимавам воопшто што јадам а не пак да вежбам, стигнав на 80 кг ;(
    Секое утро си велам себеси дека ќе почнам по старо но ми недостига мотивација и желба за успех, но ќе биде :)
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.