Вашиот утрински ритуал

Дискусија во 'Слободно време' започната од maca99, 1 март 2011.

 1. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.672
  Како изгледа вашето утро? Во колку почнува вообичаено ,и иимате ли некои посебни навики што си ги правите секое утро?
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.672
  Јас кога сум на работа станувам во 15до 7,едвај и тоа |-) ,ставам кафе-турско,трчам во вецето се мијам,се враќам во кујна, кафето готово,си го носам во мојата соба -го оставам на огледалото кај што се шминкам,се облакам (навечер си спремам што ќе носам ,која чанта и што ќе ставам во неа)и додека ми трае шминкањето си го пијам кафенцето.инаку секогаш ми е пуштена утринската на а1 на тв,онака од навика,да видам какво ќе биде времето и бидејќи има саат па да се ориентирам :)
  7,30 искачам од дома,7,40 имам автобус-оп 8,10 на работа отварам ;) тоа е тоа отприлика а викендите се друга прича,освен секоја втора сабота-кога сум на работа
   
 3. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  679
  Па секое утро одма по станување се знае во ВЦ :lol: Не е некој ритуал али ајде :) Потоа одам назад в соба и седнувам до парното да се одморам од спиење малку (ова обавезно го правам :$)Потоа пак во ВЦ каде следува миење,средување,па после се преслекувам зашто мразам да седам дома по пижами :!: Потоа одам в кујна и си правам или милкшејк или си топлам млекце со мед или пак ладно нескафе.После тоа седнувам пред компјутер и се релаксирам на фемина,гледам новости на фб (си ја мразам оваа навика за фб-то |( )а можно е и да зборувам на мобилен истовремено.
  Вака е кога сум на школо од поручек и кога сум дома.А кога сум од сабајле е тогаш само што не уклучвам компјутер и си дремам пред греалка со топол пијалок :) Друго е се исто
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  706
  се будам. почнувам да се жалам како тоа многу ми се спие и дека не сакам да одам у школо. одам до веце. се враќам во соба и си пуштам телевизија и пијам сок цеден. потоа се облекувам и се чешлам и во пет за осум трчам накај школо. :)
   
  На чупето* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  Eве го мојот ритуал :rofl: прво се будам,го земам :mp: да видам колку е :o: ,станувам,ја земам керка ми,слегуваме долу да смениме памперс,пуштаме тв,варам вода,правам :coffee: седнуваме на фб-фемина 10мин :rofl: после фрламе валкани пампери надвор и проверуваме пошта.после се средувам и почнувам со домакинските работи :bug: |(
   
  На чупето*, unlucky и zhap4e им се допаѓа ова.
 6. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Станувам, се мијам, се облакам, местам книги, и одам во школо..и секој ден истото :worried:
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Едно три пати стискам snooze (минимум), после одам до WC нели потреба си е, го мијам лицето со ладна вода и преминуваме на следното ниво.
  Е ова ниво е вистински ритуал, си пијам средства за подобрување на имунитет, потоа јадам (обично интегрален ориз со мед) и обавезно пијам една чаша чај или сок од цвекло, јаболко и морков. Не можам да ви доловам колкава е чашата, можеби и 0,5l hahaha :lol:
  Eee после јадењето повторно пијам, ама витамини.
  Сега одиме на следната фаза- дотерување. Фенирање на косата (доколку е потребно), шминка задолжително (бар пудра, руменило и римел)......И сето ова обично за 1 час, понекогаш ми се чини невозможно :lol: затоа и многу често сум во брзаница (можеби да не стискам 3 пати на snooze, ќе бидам поусогласена во трката со времето) :$
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.925
  РИТУАЛОТ УГЛАВНОМ се состои од отварање на очите..
  ПРИБИДЕЈЌИ некогаш знам и мижечки да стигнам до тоалетот.
  Легни си вечер покасно, стани си наутро порано... Слиплес ин Скопје ми е филмот. СкроЗ.
   
  На JoxyTheFreak и sesilija им се допаѓа ова.
 9. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.880
  Ех, тоа видиш...
  Ке отворам очи некако, стандард околу 10, со исклучоци до кај 8, т.е. 13, земам :mp: да погледнам да не не спиел некој заради мене евентуално. Стискам плеј на лаптопов :P седнувам дури да се крене, да одморам од спиење, се уклучува све комплет, проверувам некој и таму да не не спиел заради мене, па одам да се мијам. Кревет нормално - не местам, зашто нема логика да местам, кога вечер пак ке го растурам, а има многу покорисни начини на трошење на истоимената енергија. :fubar: Ставам водичка за зелен чај и се враќам на компјутер. Нормално, не се преслекувам дури не треба да одам негде или некој да дојде (да не ми ги видат пижамите, ке се заљубат па на зарек може да фатат и да ми се скинат, пу пу скраја било)
   
  На anabel-a, zhap4e и roberta-rubi им се допаѓа ова.
 10. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  929
  Станувам наутро, одам во wc, излегувам и стојам пред плакарот едно 10 минути, едно зашто не знам што да носам, друго зашто пред очи не ми се гледа, трето затоа што плакарот ми е катастрофа испревртено се внатре... Стојам така и зјапам, зјапам. И едно време ќе ми текни, ќе се разбарам едно- друго, и ај некако ќе се снајдам ќе земам што ќе носам. После тоа земам козметиките и в дневна (зашто таму топло е ). И ај некако ќе се средам. И гледа Ди ловли... пак задоцнила за на автобусссссс. Чантата по мене и трчам, трчам.... и одвај некако го фаќам автобусот. И влегувам внатре и пак заспивам. До Битола така, до факултет. И секој ден има се жалам на колешките како овие од агенцијава се нездрави порано автобусите идат од тоа што треба.... Ахам :^) . И секој ден така.... :)
   
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.634
  Допаѓања:
  84.862
  Eдвај станувам :( иако го местам алармот во 10 до 7,дечко ми секогаш ме буди :devil: има навика да се тушира пред идење на работа,па така и јас морам да станам во 6,сакала нејќела,и да си дремам додека не зазвони мојот аларм...потоа стандард -веце,шминкање,облачање-спремно све одвечер,утринска на а1 :D ,и потоа срцето веќе има направено средно турско кафенце ,си го пиеме и прво мене ме остава па тој продужува на работа :)
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.689
  Ретко станувам рано наутро (откако не одам на работа), ама како и да е сепак тоа ми е утрински ритуал.
  Се будам после 11 секогаш :lol: си лежам пола саат во кревет, така да се одморам од спиење, и за тој пола час се стискам за мочкање, а откако ќе одморам - трчајќи по скалите надолу во вц да се олеснам.
  Понатаму се знае-миење, четкање заби, средување на косата да не личи на гнездо :D Веднаш потоа полначот и компјутерот во раце и правец во дневна на топличко. Додека се уклучува комјутерот си ставам млеко да ми се стопли и си ги сервирам пред мене житариците и медот.
  Потоа уживам прегледувајќи што има ново. И то е то, останатото понатаму спаѓа во попладневни ритуали :D :D
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Немам некој посебен ритуал станувам и одма правец wc на мочкање и миење :D потоа се враќам да си ја средам собата и денот може да започне :)
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.326
  Кога станувам рано лута сум на цел свет и сите околу мене :lol: Затоа со никој не правам муабет рано,рано :)
  Откако ќе станам, после многу одложувања на алармот, трчам од ваму до таму, зашто немам време за ништо.Ама прво е купатилото, после се облекувам, се шминкам и кога има време земам една ацерола и пијам Несквик.Порано имав навика и лажичка мед ама сега не ми се сака некако.
  Колку сакам да можам рано да станувам, па на раат да си се истуширам, полека со мерак да си се спремам, а не се во брзање и нервоза.
  Јас кога ќе имам фирма, ќе се работи од 11 :D
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.835
  Пол:
  Женски
  Мене на Блонд ритуалот најмногу ми се свиѓа :lol: Ехххх...
  Мене алармот почнува од 20 до 6 да ми ѕвони, па додека да станам ме фаќа 6. После едвај станувам некако, директива во вц, миење, средување, чантата и трчам до автобуска, пошто секогаш некако успевам да закаснам :wasntme: И така секој ден.
  Освен кога сум слободна еднаш во десет дена, тогаш поспивам до девет :)
   
 16. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.687
  Едвај некако станувам, мочкам, се мијам и лека полека одам до дневна. :D Ја пуштам печката да дува некаде на 25 степени се прилепувам до неа и буљам во часовникот. :D Тоа се едно добри десет минутки, т.е. додека не забележам дека доцнам :D Потоа набрзинка се облекувам, мијам заби, крема, римел и џомка да ме нема. :D
  Додека пак кога сме на распуст е веќе друга приказна. Мама ме буди кога се враќа од работа, а секогаш кога влегувам во дневна викам „Добро утро“, намерно, бидејќи ги нервира кога го кажувам тоа во четири попладне. :lol:
  Потоа останува: :lol:
  [​IMG]
   
 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.722
  Допаѓања:
  10.009
  Пол:
  Женски
  Само еднаш во неделата станувам во 7 и тоа е најпроклето тешкиот ден.
  Инаку станувам околу 10 или 10:30 часот. Уште неизмиена одам да ставам кафе и додека кафето се вари јас одам во вц, се мијам, бутам леќи во очите и се чешлам.
  После тоа како човек си пијам кафе, додека седам до парното. Има тука некои 15-тина минтути како ги пуштам мислите на пасење, чудно е што може да ми текне посабајлечки.
  Процесот на облекување е 10 минути, а на бирање акцесорис 15.
  И тоа.
  :)
   
 18. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  Епа ај и јас да си кажам..
  Станувам во 6 и 30..Одам во WC, се мијам, чешлам, лосион ставам и кремече :)
  потоа се облекувам и ставам парфем и понекогаш малку аксесари(рачен часовник или малецки обетки).
  Пијам млекце и трк на училиште 8) :lol:
   
 19. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.067
  Пол:
  Женски
  Ви имам во неколку наврати спомнато за моите ужасни почетоци на денот, ама пак некогаш и не е толку лошо.
  Алармот ѕвони во 5 и 15 , некогаш будна го дочекувам некогаш едвај ќе се убедам себеси да се извлечам од постелата до кај 5 и 30...ако сум расположена и решителна се да завршам на време.Со едното око отворено одам кон бањата, ги мијам забите, се соблекувам истовремено.Кратко се туширам, се облекувам, ја чешлам дивата грмушка, се шминкам често и погрешно ставам вишок од нештото и изгледам као наказа на дневна светлина, фаца предозирана со коректор во погрешна нијанса- очаен потег да се сокријат подочниците.Ја пеглам униформата.И трчам по автобусот.Некогаш ми бега некогаш чичко возач е трпелив и знае дека ќе дојдам :D Ете ја големата грда болница( лудница ) сива зграда.Соблекувалната е влажна и валкана , студена.Во подрумот, до кујната од која се шири непријатна ареа на батаци.По скалите горе ....и лудилото почнува..
   
 20. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  61.424
  Пол:
  Женски
  Мојот утрински ритуал зависи од тоа која смена сум на работа.
  Ако сум прва смена станувам во 4:30,прво уклучувам кафе-матот па продолжувам каде и царот оди пешки :lol: ,следи миење на лице,заби а ако е пожешко може да влезам да се истуширам.
  Си правам дупло еспресо и седнувам да видам што има по интернетот,така си седам лезетски си пијам кафе со 2-3 цигари,па спремам нешто за јадење на работа а и каснувам нешто малку колку да не пушам на празен желудник.После ќе се чешлам,ќе се нашминкам(пудра,римел и сјај)си ја облекувам униформата и седнувам да пијам уште едно кафе :lol:.Работата ми е на 5 мин возење од дома така да излегувам околу 5:45 за да стигнам до 6 на работа.