1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот утрински ритуал

Дискусија во 'Слободно време' започната од maca99, 1 март 2011.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Откако ќе се разбудам секое утро ми требаат едно 10 минути додека дојдам при себе, потоа поспана одам во ВЦ, да мочкам и да измијам заби. Потоа во кујна ставам кафе и мијам чаши доклку останале од вечерта додека ми се свари кафето. 8)
    Со кафето во едната рака, лап-топот во другата се враќам во кревет пуштам телевизија и се излежавам некое време. :yawn: Потоа се средувам јас :emo: па спремам по дома ^_^ .
    А кога сум на факултет наместо во кревет одам во дневна пијам кафе и се шминкам. :makeup:
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Станувам веднаш со звонењето на алармот.
    Не го силувам копчето snooze на секои 9 минутки, ниту се тегавам.
    Буквално рипам од креветот.
    Туш, миење лице, заби, пилинг на рацете.
    Веднаш потоа во кујна си варам кафенце.
    Го шетам истото до огледало, таму е најубавиот дел од утрото - шминка.
    Процесот наречен што да облечам денеска (порано одвечер си знаев и си имав подготвено), сега сум недомаќинка, не знам зошто, роварам низ плакарот и оставам хаос позади мене.
    Чантата е секогаш подготвена, со потсетникот и сите можни женски ситници во неа.
    Сосем на крајот кога сум веќе нашминкана и облечена, суредувам коса, светнувам чевли ако има потреба, и ајде - на работа, на труд.
    Обожувам утра.
    Ретко сум мрзоволна и сакам кога се будам рано наутро.
    Имам чувство дека целиот ден е пред мене, само се кезам како недоквакана...
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Кога е ден со обврски,веднаш станувам,се мијам,се туширам,се мачкам,се пустам,си ја правам косата,паралелно пијам кафе,потоа се шминкам,дремам 10 мин пред плакар,па седнувам на кревет и пак дремам и гледам што да носам и на крај одлучувам,набрзинка пеглам,се облекувам,ставам во ташната уште 10 непотребни работи,се погледнувам уште еднаш и излегувам.Ах да...и два пати ставам парфем. :wasntme:
    Кога сум дома...си лежам и се тегнам половина час,потоа станувам и се мијам,се подсредувам да заличам на нешто,си варам кафенце,си ставам нешто за јадење,го мцнувам со брзина на светлината дур се вари кафето,потоа си лупам портокал и со кафето си седнувам пред компјутер и по точно утрврден редослед си ги отварам омилените сајтови.
     
  4. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Kога сум 1 смена станувам у 6 и 15 и одам во VC и се мијам....после се враќам у собата и се облечувам у униформата за школо и одам пред огледало да си направам косата :emo: и да се нашминкам(не се шминкам секој ден само ако сум многу заспана само крема,римел и сјај)Па после одам до парното ак е топло :D и ако имам време да погледнам малце TV или ако имам некој тест да повторам...И кога ќе дојде 06:45 облечам палтото и чизми или патики и одам до другарка ми некојпат јас закаснувам ама некојпат и она се успива па морам да одам до кај неа дома да видам дали е разбудена :D :D
    :D
    A кога сум 2 смена станувам у 8 или 9 и одма пијам кафе :coffee: со мама и тато :D После учам ако имам за учење јадам па на ТВ малку на комјутер и ќе видам ојдело 12 и ќе почнам да се спремам да се облечувам и редам книгите и да си направм косата :emo: и шмит на школо :D
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Во училиште секогаш сум прва смена така што станувам во седум часот, добро сега ова ми варира, зависи кога како, некогаш 5-10 минути покасно а во најлош случај и 15! :!: :D Во последно време незнам зашто ама имам многу лоша навика, да прескокнувам да одам во вц затоа што немам време. И така, прво си се излежавам во кревет додека барем малку се расонам и и' мрморам на мајка ми дека сум будна но не можам да ги отворам очите а таа пак никако да ме свати. :fubar: Човек насабајле неможе во истиот момент да се разбуди и да скокне под команда, треба да си полежи уште малку во топлото креветче. А пак понекогаш, само и климам со главата на мајка ми и се обидувам да презаспијам на барем уште 5 минути.. :D Потоа, правец кујна и одма до греалката, да си се подстоплам, ами како. :) Па си мијам заби и лице и ако имам време (многу ретко) да одам до вц. Ако не, веднаш пристапувам кон облекување, па чешлање на косата, облекување на патики и капут. Е сега, од немање на време најчесто заборавам да си ставам дезодоранс а уште помалку парфем. :tmi: Лабелото скоро секогаш си го чувам во ранец, па си ставам во училиште. И така, горе-долу спремна, гледам дека е веќе 7:30 и итам кон училиште зашто веќе сто пати требало да стигнам, ама ајт, тоа е. :)
     
  6. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Станувам и директива во тоалет. Го испразнувам мочниот меур, мијам заби, лице и се враќам во мојата соба каде што ме чека наместениот кревет. Некогаш навечер барам алишта кои ќе ги носам, но некогаш и од сбајале. Се облакам за пола минутка и пак во ВЦ се чешлам и ставам крема и сјај. Некогаш па и пред да одам во ВЦ местам книги. Потоа ставам парфем, дезодоранс ставам додека се облакам и одам во дневна, некогаш и во кујна седам. Чекам некои 7 минути и облекувам патики, јакна, ранецот на грбот и правец накај школо.
    Ако е распуст или викенд. Почетокот е ист со ВЦ-то, само што ако сум станата рано си одам во дневна и си гледам цртани, некогаш и ќе се облечам ќе испазарам што треба, ќе средам по дома и си гледам ТВ.
     
  7. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Значи секое сабајле кога ќе ме разбудат за на училиште викам , да поспијам уште 5 мин, и точно секое утро станувам во 6 и 35 , секогаш наутро пијам чај од боровница , и не сум жива ако не се уклучам на фејсбук и не си го проверам мејлот. :)
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас немам време за ништо. Се мијам, облакам и трчам низ врата. :D
    Кога не сум обврзана со училиште станувам, и нормално следува туширање и миење заби, лице. Доколку има потреба од шминка, се шминкам. Па пијам цеден сок и уживам во денот, или пак се фрлам на обврските кои ме чекаат. :)
     
  9. itgirl

    itgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    68
    Кога сум на школо, станувам во 6:40, некогаш порано, некогаш подоцна.
    Прво гледам во плакарот 5 мин додека да се расонам, од вечерта имам решено што ќе се облече и трк во купатило. Мијам очи, заби и трк на огледалото. Правам коса, ретко се шминкам за школо и се намирисувам. Земам пари и трк откај другарка ми.
    А кога не сум на школо, најчесто ќе станам и одма на ФБ, потоа одам во ВЦ се мијам, па ја средувам собата и некои други обврски. И да, пижамите ги соблекувам откога се ќе завршам.
     
  10. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Откако ќе почне да ми пее Бијонсе со If i were a boy ја ставам 2 пати на snooze, и имам 2 пати по 7 минути дремка, порано ми беа 2х10 минути, ама ми се виде многу, сега се 14 :D
    Па станувам и во тоалет ритуали па се враќаме во соба и ја зимам облеката од столче, која секоја вечер си ја спремам и си се облакам. Освен ако не се сменила драстично временската прогноза која ја предвиделе па да сменам облека.
    А потоа шминкање кратко едно 5 минути, и додека се шминкам си го пијам свежо исцедениот сок од мама.
    Мијам раце од пудрата, се шприцкам со парфемче, облакам чевли и јакна, ставам мобилен и лабело во чанта и да ме нема :)
    Е преку викенд не постои ритуал, како ми дојде така, некад лежам и зјапам во таван и 1 час, а мозокот на пасење или евентуално во некој јак филм :wasntme:
     
  11. xAne

    xAne Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    8
    Бидејќи оваа година сум само попладне на факултет, станувам некаде 10:30 - 11. Прво одам до вц, мијам лице, заби и се враќам во соба. Уклучувам компјутерот и во меѓувреме ги местам креветите, мојот и на брат ми |(
    Потоа одам во кујна, правам кафе и пак назад во соба :D Додека разгледувам што има ново на нет, пијам кафе и се спремам за на факултет. На крај нешто набрзина спремам за јадење и излегувам од дома :)
     
  12. afroditaa

    afroditaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    98
    се знае прво нели тоалет па лице се попратно шо треба , па си варам едно турсо и барам погодно место за да го пијам,овие дена како што е топло туп на тараса убанји сонце нема поубо од то и секако без списание не пијам кафе ни под разно :lol: како пензионер сум без тоа каффето не е тоа тоа
     
  13. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Денес е нов ден, нов почеток. -Со оваа мисла се будам, па скоро секој ден. Ги кревам ролетните (посебно се радувам ако има сонце) и правец под туш, ништо не ме расонува подобро! :) Уште ако имам и повеќе време за да ги извршам сите ритуали по туширањето полека, мераци! :rofl:
     
  14. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Се будам со звуците на алармот , понекогаш и пред него, се средувам како што треба и го бапнувам својот задник во автомобилот и правец на работа :) А таму ме чека сестра ми со готово кафе и зборовите пак касниш :D Е јебига каснам касно легнав. 8) Понекогаш не е така стигнувам на време :D
     
  15. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Додека сум на школо - станувам и веднаш во тоалет и да ми се оди и да не ми се оди.Потоа мијам лице,заби,се чешлам,ставам малку парфемче,лабелце и излегувам од тоалет.Кога ќе излезам во соба ме чека топло чајче а на телевизорот е пуштена некоја утринска програма.Седнувам малку,пијам чајче а воедно и се одмарам од спиењето :lol:.Бирам облека(со саати :lol:),ги местам книгите и правец школо.
    Распуст - се будам сама,без помош на аларми и се излежавам уште 15 минути.Потоа станувам и ако е лето нели пијам чаша ладна вода,па си седнувам во дневна и си гледам утринска програма/што било на телевизија.Гледам што има во фрижидер и ако нема тоа што ми се јаде одам и си купувам во супермаркет или од пекарата.Потоа доручкувам и правец компјутер.

    Така јас обично си го почнувам утрото. :D
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Станувам, се средувам у вц, се облака, потоа во исто време пијам чај и се шминкам, и искачам на работа
     
  17. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.110
    Кога сум на работа - вришти алармот, го снузувам едно 12 минути (најслатките за преспивање) :D и после тоа рипам.
    Се клатам лево десно до вц кога сум од 8, обавувам тоа што се праи во вц и после - правец кујна. Пијам чаша вода, од прва чешма (отстоена да не ме мава у грло :lol: ), ако не ме мрзи си правам кафе, ако ме мрзи се облекувам и облечена дремам во кревет уште 3 минути пред да излезам.
    Во меѓувреме сум облечена веќе, секако, и чантата ми е средена за излегување.

    Секогаш, ама баш секогаш викам чао пред излегување, дури и сите да спијат. Навика.
     
  18. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Откако стискам snooze 2 пати кога сум прва смена на школо и 5-6 пати кога сум втора смена, станувам, правец во wc, потоа го мијам лицето со ладна вода (ако не ми е многу ладно, а ако е под 10 степени со млака), потоа следува чаша вода, по неа појадок и млеко или кафе и ајде пак назад во wc миење заби, па миење на лицето со лосионче и гел за лице и на крај кремче. Потоа одам пред плакарот и дремам едно 10 минути додека да сватам дека немам време па се облекувам, ако не ми допаѓа пресоблекувам набрзина, ја правам косата, се шминкам, ставам што ми треба во чанта и терам на школо.
    Додека за време на викенд си лежам едно половина час во кревет без аларми, без стискање на snooze, и потоа го почнувам истиот ритуал.
     
  19. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Небитно дали ќе станам во 7 сабајле или во 2 попладне прво што правам кога ќе ги отварам очите>
    Одмарам од спиење :D тоа ми е најбитниот ритуал :!:
    Е сега должината на одморот зависи од обврските кои ми следуваат.Некогаш се 5 минути, а некогаш е цел саат излежуање.
    Потоа следи одење во WC, брз туш, миење на заби и лице, и ставање на млеко за тело и крема.

    Сето тоа на крај го украсува едно нес кафенце кое ме чека во собата,од рацете на мама :)
    Ако останувам дома тука се завршува утринскиот ритуал.

    Ако не,тогаш следи облекување, акцесорај, шминка.Се проследено со утринската програма на Радио Фортуна 8)

    И за крај, ПРИбидејќи забележувам дека веќе доцнам,следи забрзано спремање на ташната,бањање во парфем,облекување на јакната кондурите.
    Филот е мастика/ментол бонбоче во уста :)

    Папа...замина Мисс :hai:
     
  20. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Обично станувам околу 6 часот. Стандардно прво одам во веце да се измијам и средам. Немам навика посабајле да пијам кафе, туку најчесто пијам чаша топло млеко со несквик или мед. По навика си пуштам антена 5 и се расонувам додека се спремам. Се облекувам, се шминкам, ако има потреба се фенирам или пеглам, ја спремам ташната, обавезно мијам заби после млекото, земам една еукалиптус бомбона и трчам на автобуска во 7 :)