Вашите методи и техники на учење

Дискусија во 'Образование' започната од karina8, 26 октомври 2010.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  25.117
  Пол:
  Женски
  @parfemlilav Грешка си направила во последниот пост
   
 2. parfemlilav

  parfemlilav Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Извини те, по грешка ве напишав вас .
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. parfemlilav

  parfemlilav Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Секоја чест YoungandBeautiful .Доколку сакаш можеш да објасниш како тоа го правиш т.е дали користиш некои методи ,принципи пред да почниш да учиш и дали пасивно (в себе ) или активно (на глас) учиш...доколку не ти е проб можеш да ни помогниш и потикниш со вашето објаснување на кој начин го применуваш.

  Иначе ги имам прашано колегите-колешките како постигнуваат и што користат за подобра концентрација но не сакаа да кажат хах највероватно се плашат дека можеби ке им го украдам методот хах
   
 4. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.177
  Допаѓања:
  7.609
  Пол:
  Женски
  Каков метод, нема метод. Седнуваш и учиш. Секој може да научи ако сака.
  Седнувам, подвлекувам најважното и учам. Тоа е се.
   
  На srcence1607 и parfemlilav им се допаѓа ова.
 5. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  2.439
  Пол:
  Женски
  Како е колешка?? :rofl:
   
  На daks му/ѝ се допаѓа ова.
 6. daks

  daks Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2014
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  57
  eeee hahahahahahhaha zimi se i ja se chudam sama na sebe ahhahahahahahahaha !!! sekoja treta nedela kolokviumska i nov ASTRONOMSKI materijal hahahha ... perfect :*
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Eveline

  Eveline Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2015
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Јас морам прво да си направам школска атмосфера, книгите и цел материјал за учење да си ги наредам убаво на биро, телефонот на сајлент и во другата соба за да не ме вознемируваат и една голема шолја кафе. Така можам целосно да се посветам на учењето без никој и ништо да ми го сврти вниманието. Музиката ме дефокусира и не практикувам да слушам додека учам, исто и учење во кревет, некако не ми е сериозно.
   
 8. Whatshername

  Whatshername Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Пред се извинете што пишувам овде, нова сум на форумот, но ако има некој студент на ликовна академија би сакала да го прашам нешто. Ако може да ме исконтактира би и била благодарна.
   
 9. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  2.439
  Пол:
  Женски
  Jas mislam I povekje iame od toa :D
   
 10. daks

  daks Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2014
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  57
  pars petrosa... vrv!!! hahahahahahhahaha
   
 11. JanMor55

  JanMor55 Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  мене ми треба повеќе време за да научам, некој по цели денови се излезени, а јас се мачам да научам 10 стр. :sweat:
   
  На Haritiela му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  31.086
  Пол:
  Женски
  Офф...тешко прашање, кога ни самата не знам како успевам да научим.
  Пред се, ептен сум ко желка кога учим, на пр други можат 10 стр у еден ден..ја едвај 3, ама ете битно се успева некако. :D
  Второ, многу многу живци летаат (знам нема потреба да се нервирам за учење, ама ајт, таква сум)...значи кома се приближуа терминот за испит, ја уште појќе нервозна...
  ИИИИИИИИИИ НАЈБИИИТНОООО....УЧИМ СО МУЗИКА, ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕМ :rofl: :rofl::rofl::rofl:
  немам некој посебен начин на учење, како ќе ми дојде таке учим :D
   
  На Blue_Angel_13, SnowWhite8 и JanMor55 им се допаѓа ова.
 13. johnnys.girl

  johnnys.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  84
  концентрација при учење воопшто немам, навистина не знам во што е проблемот.. до сега ми се нема случено вака :( лек некој?
   
  На LittlePinky и wanderlust им се допаѓа ова.
 14. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  29.007
  Пол:
  Женски
  Јас не учев на глас, т.е не ни сум пробала.
  Татко ми стално ми велеше тоа е бубање.
  Прво читам цела лекција , си потцртував , горе над некоја реченица ако ме асоцираше на нешто си го запишував на страна со зборче или ќе си нацртам нешто :D
  Ако не можам да запамтам некој збор , пр. за економија дека е фундаментална наука, зборот "фундаментала" го запишувам на страна во скрипта и 100пати во глава го повторував.
  Ако имав пример некој , најчесто лекциите со примери ми беа, сеспоредуваа кока кола и пепси и над лекцијата тоа го пишував да знам одма што е .
  Не знам на памет да учам , со примери строго. :)
   
  На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Samomarija.056

  Samomarija.056 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Епа вака мене у основно од 1 - 7 ми беа сите петки . Послем у 8 имав 3-4 четврки колку што се сеќавам а у 9 само една четворка имав и тоа по математика :worried: се стегнав со учење пошто ми беше битно , но не сум бубалка :D:D . Јас најлесно учам кога си ја читам лекцијата си го снимам звукот и си го слушам . Или кога немам време си читам 2 3 пати со разбирање . 8-| . Морам да признаам понекогаш си препишувам . :D
   
 16. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.247
  Допаѓања:
  50.163
  За на факултет сега си знам една работа, дека кога одам редовно на предавања ми е многу полесно после пред испит. Го разлистувам материјалот и повеќе од половина си го знам. Освен тоа за мене е многу ефикасно и фаќањето белешки. Обично се покажало дека тоа е тоа што го има на испит.
   
  На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. ana992

  ana992 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2014
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  4.035
  Луѓе дали некој има книги со политички студии и содржини,ми треба некаква книга со политички науки дали имате онлајн или на ПДФ ?
  дали некој знае каде можам да најдам,на гугл пребарав ама не ми илзегват пошто не знам конкретно име на таква книга 8-|