1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите методи и техники на учење

Дискусија во 'Образование' започната од karina8, 26 октомври 2010.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    исто како мене :lol: секогаш учам стоејќи, шетајќи низ собата во која моментално учам .. не мора да биде тишина .. можам со музика, тв, па и некои муабет да си прават нема да ми пречат ... не учам дел по дел, туку ја читам целата лекција неколку пати после го затварам учебникот, раскажувам (кога раскажувам најубаво ми е со рацете во џеб - ако го имам) ако е голема лекцијата можно е дел по дел, ама тоа многу ретко го правам .. :)
     
  2. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Па во последно време учам и со музика,онака опуштено,релаксирано.Некако кога има музика имам поголема атмосфера за учење.А инаку го читам материјалот,го подвлекувам најбитното и потоа го учам.
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас не знам како може некој да учи со музика. Вака би изгледало моето учење со музика.
    Си пуштам музиче, седнувам над книгата и почнувам да читам... И така малку по малку повеќе внимание почнувам да обрнувам на музичето и ќе почне фазата на daydreaming. Па така едни прекрасни филмчиња ќе си направам и ќе си ги изгледам и ќе ми биде како да сум си дала рилекс терапија :lol:
    Е затоа доаѓам од работа, дремнувам еден саат, и седнувам да учам во потполна тишина. Прво го читам целиот материјал да ја сфатам суштината и потоа го поделувам на делчиња и го вадам најважното. Откако ќе ги научам сите делови, пак се концентрирам на целата слика и кога се осеќам сигурна дека се сум сфатила и запомнила, тогаш ми е научено. Па после пуштам музиче :rofl:
     
    На AnnaSSnape21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    ХАха и мене ми се чудат ама ете таков начин практикувам,се разбира на потивко,не да рокнам музика до даска ее дури тогаш ќе "научам се" :D
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Доцна навечер, по можност полноќ да е преминат.
    И никој друг во просторијата во која што сум.
    Читам пустам штурам, зависно од расположение.
     
    На mila.s му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Сум заборавила да спомнам, никако да немам часовник блиску до мене или мобилен. Така ми паѓа концентрација многу бидејќи на секои две минутки гледам во него, со надеж што побрзо да завршам.
     
    На AnnaSSnape21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    И јас учам после полноќ, многу често го гледам изгрејсонцето покрај книгата.
    Учам во себе, ретко кога подвлекувам нешто, ептен ако не ми е јасно, па се задржувам неколку минути на истото и тоа веќе на глас оди за да го сфатам кое е од каде е дојдено. Мразам на памет учење и не ги разбирам таквите.
    Хемија учам со музика, обожавам да си пишувам формули.
    Кога веќе мислам дека сум совладала, станувам, земам книгата в раце и вртам низ соба како куче :lol:
    Си повторувам гласно и мафтам со раце (близнаци :D ) .
    Мразам некој да ми речи ај раскажи ми, ме фаќа паника и мислам дека ќе се изгубам.
    Претпочитам писмено да се изразувам на училиште.
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    истоо .. раскажувам мафтајќи со рацете .. типичен близнак :lol:
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Мене ми е најважно собата во која учам да е суредена и чиста.
    Ако има нешто растурено погледот цело време ќе ми мава на таа страна. :D

    Седнувам и го делам материјалот на делови, најмногу до пет.
    Подвлекувам се' што ми се гледа важно, а забележувам детали кои никој не ги ни погледнува, за`да на крај испадне дека такви ситници се паѓаат најчесто. :lol:
    Додека подвлекувам со маркер, си правам напоредно во тетратка мал концепт, со зборчиња и симболи, стрелки и знаци, во кој само јас знам да се снајдам. :D
    Ама доволно е да фрлам еден поглед и да ми текне. Плус, тука игра фактор фото-меморијата, ако не ми текнува од книгата, ќе ми текне од мојата шема во тетратката. ;)

    Слично како Марама, кога се' ми е обележано, станувам и одам низ соба, учејќи и повторувајќи на глас.
    Мобилен исклучен, компјутер исклучен и не гледам на саат.
    Многу светлина, вода и кафе.
    И учам потполно сама, во тишина, без луѓе или музика.

    И резултатот бил одличен.
    Пробајте, нема да зажалите. :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На Sunshine.Sunshine, richgirl998 и AnnaSSnape21 им се допаѓа ова.
  10. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Не ми се верува јас колку се сменив за само неколку месеци. Од најголемата ноќна птица која постоеше. и која не можеше да си замисли да учи на ден, се навикнав да одам во читална и таму да учам. Вака ми е подобро, и стасувам и се наспивам. Кога учев ноќе вечно ненаспана бев.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012

    Истоо !!
    Само што имам само вода покрај мене :lol: и не ја средувам собата туку одам да учам во друга која е средена :$ :$
     
  12. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Најпрво да сум целосно изолирана од сите. Изгаснат телевизор, компјутер, никаков сат до мене што би ми ја одзело концентрацијата. Најубаво ми е да учам навечер, но доколку учам денски ја затемнувам собата и пуштам ламба. Не знам зошто едноставно поубаво ми е така. Учам гласно и откако ќе научам станувам и шетам и си преповторувам што сум запомила. И некогаш си правам некој концепт на тетратка зашто повеќе памтам визуелно кога ќе видам, па на испит и да не ми текнува нешто, најчесто се сеќавам на концептот.
     
    На AnnaSSnape21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Учев во добор осветлена и чиста соба! Во тишина и секогаш во себе! Се уморував кога учев на глас, па затоа си развив навика да учам во себе! Подвелкував или запишував на страна нешто на кое требаше да обратам поголемо внимание... и секогаш повторував! Откако ќе завршам со учење го повторував наученото за да сфтама дали сум добро научила!
     
  14. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Јас учам во потполна тишина, никакво шушкање, ни телевизор, ни компјутер, ни саат и во никој случај мува, тоа најмногу ме нервира. :) Учам на глас, секогаш. Значи прво го читам во себе и си ги претставувам работите т.е. ја поврзувам логиката. Ме разбравте де :D . Подвлекувам со 2 маркери, со еден повпечатлив насловите и најважните делови, а со другиот помалку важните, но сепак важни. Некогаш правам шема во тетратка и тоа доста ми помага.
     
  15. She

    She Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    54
    Немам некој посебен метод на учење. Едноставно седнувам и читам по делови (читав и во книгата по психологија дека тоа е многу полесен начин за учење), обично си ставам кока кола за дополнително уживање. Иначе никако не можам да учам во потполна тишина, едноставно ми бега концентрацијата. Обично палам клима за да бучи или го оставам компјутерот вклучен.
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ех пусто ме вративте на начините на кој учев, и верувале или не ми се приучи. е сеа се разочарав али од октомври право на посдипломски. него ајде да ви ја кажам мојата рутина за учење. се враќам од факс, ќе си дремнев 1 саат, станував нес кафето во рака, гасев музика, компјутер и цела техника што ми брмчи ќе си седнев на теписон ке си се распостелев онака широко и почнував :sweat:
    оф сега гледам кој рутини сум ги имала
    маркерот во рака читам еднаш после повторно повлекувам и учам.. значи дел по дел го читам првиот дел и раскажувам па се натака. и да не заборавам по дифолт сите книги ми се со маркер во две бои знаете нај битното и битното што треба да се знае, или бар набројувањата мора да ми се во различна боја од нивното објаснување и успехот ми бил секогаш загарантиран, а јас останував без книги сите учеа од моите :sweat: :$ :^)
     
  17. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Прво го читам предвидениот дел, пополека еднаш ( и со самото читање ми влегуваат по глава некои работи :?: ), потоа пак го читам, но сега со маркер или подвлекувам или на лист си ги запишувам битните работи и потоа се обидувам од листот кај што сум запишувала да си повторам брз онсова да тоа што имам запишано како битно... :) :geek:

    Едит* - Инаку учам претежно навечер, зашто преку ден кај мене дома неможе да има тишина :D (а во читална не сум навикната да одам, дома ми е поубаво :) )
     
  18. baki-dk

    baki-dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    uci, uci glava buci heheehheh
    lesno e koga veke imas rutina, i si ja sledis ama ako si napravil pauza od 10 god i se vrakas povtorno na drugaruvanjeto so knigite e togas e problem. znaci pred 10 god imav dobro sovladana tehnika ucev sama, i vo sebe i taka si preraskazuvav se so razbiranje i nikogas ne bese problem, ama koga veke se soociv so problemot lleeleeeeee..... maki.....
    pa probuvam da se prisetam ama bez uspeh , pa ajde navecer nisto, pa ajde nautro nikakov uspeh non stop mozokot nekade lutase i krajna solucija knigite vtorba, mal sendvic, kafe, i voda i pravo vo biblioteka..... toj e mojot metod sega isto ucam vo sebe no za razlika od porano sega preraskazuvam pismeno i taka pocna da deluva, koga i da izgubam koncentracija se vrtam okolu site nesto citkaat i mi se dobar motiv..
    [mod-kirilica:1zl5vsci][/mod-kirilica:1zl5vsci]
     
  19. sanaqualia

    sanaqualia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    33
    Мене сите книги и скрипти од факс ми се ишарани со фломастери и боички во сите бои. Таков метод имам на учење :D Многу важните факти со една боја, помалку важните со друга, наслови во трета..... тоа го правам на првото читање, кога одлучувам што е важно што не. После читам пак и пак, додека не научам. Кога ќе ми текне после и во која боја иа на која страна е одговорот значи дека сум научила :D
     
    На senza.parole и AnnaSSnape21 им се допаѓа ова.
  20. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Кога учам секогаш гледам прво да го поминам целиот материјал т.е.да ја прочитам целата книга што ми е за учење.Така добивам претстава за целата тема и работите ми се јасни.Додека читам тоа што сметам дека е најглавно го подвлекувам со маркер и потоа го учам.Ваквиот начин е најдобар барем за мене затоа што едно се надополнува со друго и многу полесно е да го учеш тоа кога веќе имаш претстава за целата материја.Инаку учам во тишина и во себе, не поднесувам некој да се мотка околу мене тоа ме деконцентрира.
     
    На tamche995 му/ѝ се допаѓа ова.