1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите методи и техники на учење

Дискусија во 'Образование' започната од karina8, 26 октомври 2010.

  1. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    хехехе Каринче вака и јас учам некои работи што не можам да ги запамтам, па си најдам некое зборче што повеќе можам да го памтам и по него го научам и ова што треба да го знам :)
     
    На odbojkarka и karina8 им се допаѓа ова.
  2. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    И јас учам во тишина и лекцијата ја читам на глас, а понекогаш во себе , подобро научувам ако ми се допаѓа лекцијата и ако не е досадна, или пак ако имам многу добра концентрација и сум навлегла во учењето.... :D :)
     
  3. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.715
    Имам и јас карактеристичен начин на учење...
    нема шанса да запомнам ни една реченица ако собата во која учам е ладна .. ма нека е несредена , ако треба и таванот нека паѓа на мене ама ако е ладна неможам ..исто ако сум гладна неможам да се сконцентрирам
    - музика ако има веднаш натмау ми оди паметот и учењето преминува во друг план :)
    - кафето ми создрава проблеми при учењето - како да ми се запечатува мозокот :D
    Лекцијата ја учам со подвлекување во старите учебници со пенкало а во новите бидејќи не е дозволено со пенкало морам тоа да го правам со молив ( треба да ги вратиме учебниците) .
    Учењето е со средно зборување ни премногу гласно ни премногу тивко
    Исто голема улога играат и сликите во учебникот , ако не ми текнува на делот ќе ми текне на сликата :) учам фармација и кај мене сето е со латински имиња на лекови па морам да правам некои асоцијации за да запомнам :)
     
  4. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Хехехе денес така се испрашувавме со една другарка пред испит од едни прашања... и добра бев од секоја реченица знаев по некое карактеристично зборче по што би го препознала тоа...
    Кога учам сакам да ми е се средено .. сите листови да си ги имам пред мене и да ми е прегледно..прво си ја читам лекцијата на глас за да разберам за што станува збор..па си ги поврзувам работите од претходните лекции.. некои ознаки или формули си ги запишувам на некој лист за да ми служат како потсетник :) Не можам долго време да седам на едно место да учам, мора по пола саат да земам да прошетам по дома со скриптите во рака, па да земам на др место да учам и се така...
     
  5. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Додека бев на факултет живеев со цимерки и учев во себе. Сега на посдипломски си учам со шепкање домичка сама убавини. Учам повеќе на памет јас тие работи ќе разберам ама пак се трудам да ги кажам како во книгата што се. Знам не треба така :( И пред некој ден полагав и професорот за тоа ми најде замерка
     
  6. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Па некои професори и за тоа забегуваат, ќе ти речат не се учи на памет сакам логичи да го сфатите... а пак некои сакаат исто како што е во книгата..
     
    На odbojkarka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Ако сум сконцентрирана може и оро да играат мене не ми смета нит слушам што зборуваат нит гледам само една маана кај мене не можам никако да учам во себе ама никако :shake: :shake: :shake: ако не зборувам на глас мислам ништо нема да запомнам па така кога учам ме зезаат ми викаат аман де не држиш говор читај во себе и готово ама не ја бива така :lol:
     
  8. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Мојата метода на учење низ цело средно, и додека се уходав на факултет, а и сега ми се дешава e кога ке дојди јајцето на газот, коли беси, да се научи да се стаса. Кафиња, неспиење и сличо. Никогаш немам прераскажувано во тетратки, на глас читано, раскажувано и слично, за да научам нешто морам да го сфатам некако логички и да го запамтам. Нешто што е за на памет никогаш не го учам, освен ако е нешто што стварно мора да се знае, и поштено си ги прескокнувам тие прашања. Ако решавам задачи обавезно имам пуштено музика инструментална, без вокали, ме опушта и побрзо решавам :)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. monicah

    monicah Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    neznam dali znaete, no ima nekolku pravila za uchenje .. najubavo e da imate prirodna svetlina koja kje doagja od vashata leva strana .. i da si gi rasporedite pred vas knigite .. od levata strana kje gi stavite knigite od koi shto treba da uchite a od desna kje gi stavate onie od koi ste nauchile .. pokraj vas treba da imate belezhnik .. i markerche .. da si go podvlechete i zapishete ona shto e najvazhno ..
    jas imav problemi so ocenkite i psihologot mi dade nekolku od pravilata .. i mi pomogna .. imav 6 slabi i gi popraviv za 5 dena ..
    bi sakala ova da vi e od pomosh <3

    [mod-kirilica:3vr7j9fb][/mod-kirilica:3vr7j9fb]
     
    На parfemlilav и howdoyoudo им се допаѓа ова.
  10. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Во средно учев 5 до 12 и многу слаби резулатати имав, а сега на факултет учам 10 до 12 :D
    Баш пред колоквиумска ме фаќа некоја мрза и книга не ми се фаќа и ко за беља тогаш времето е најубаво.
    Иначе за да научам било што многу ми е битна концентрацијата. Потполна тишина, наспана, одморена, најадена и кога ќе седнам нема станување додека не научам. На памет учам ако нешто ептен неможам да го сфатам, иначе прво го читам матијалот и со повторување неколку пати најубаво се учи според мене.
     
  11. Ellena07

    Ellena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    12
    Moeto uchenje e malku po razlichno ...jas prvo potcrtuvam i izdvojuvam koi rechenici se povazhni i shto treba da se nauchat..i potoa rechenica po rechenica ucham na pamet i najchesto od zbor do zbor..kako shto e vo knigata...taka sum naviknata...i za toj den ja znam lekcijata...i posle naredniot chas koga kje me prashat pak ne ja znam ...moram ponovo da ja ucham :worried: neznam da ucham da raskazhuvam :worried: :worried:

    [mod-kirilica:21ftqq9a][/mod-kirilica:21ftqq9a]
     
  12. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Јас учам со пишување. Прво ја читам лекцијата на пр, па подвлекувам што е најбитно, па ја раскажувам на лист опфаќајќи ги сите битни ствари. Го препишувам раскажаното неколку пати, а после го читам. И научено е :)
     
  13. FuffyToooU

    FuffyToooU Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    119
    Јас учам се на памет и на глас :| Некое време на глас и во тишина, а посте од толку учење ке се навикнам и во галама. У суштина ако ми се учи и сум сконцентрирана учам секако, ако не ѓабе ми е тишината.. :)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кога седнувам да учам најважно ми е да сум сконцентрирана и да биде потполна тишина. Го читам материјалот 2-3 пати, го потцртувам тоа што е најважно, па повторно читам обрнувајќи повеќе внимание на тоа што е потцртано, и на крај раскажувам. И обавезно до мене морам да имам лист за белешки, формули и слично. :)
     
  15. johnny-bt

    johnny-bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    13
    Јас можам да се прилагодам и на гужва и на музика, можам да си ги читам лекциите на глас и вомене.Пред се го читам разделен на пасоси убаво ќе го испрочитам се дури не ми стани глупаво и досадно.После го читам уште неколку пати цело во глобала но мора да си при максиманлна концентрација за да можеш да го следиш материјалот. И на крај Ја затворам книгата и почнувам да го прераскажувам материјалот најчесто на овој начин го совладувам, но ако е пообемен или потежок за совладвање се навраќам и пак го читам сконцентрирано повеќе пати. По второто затварање и прераскажување на лекцијата, лекцијата е 98% научена. Други кратки а брзи методи за учење не постојат. Сепак си останува она уште од прво одд што ни го кажувале "без да ја загрееш столицата нема мрдање и нема резултат" :D ние македонците многу разучена нација сме
    :D
     
  16. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Јас прво го читам материјалот, па го делам на делови. Порано не ми пречеше и во галама ако бев добро сконцентрирана можев да учам , а сега нема шанси. Ми треба потполна тишина и на глас читам, па така некако се снаоѓам :lol:
     
    На johnny-bt му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MarijaSlaveska

    MarijaSlaveska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Учам во потполна тишина.
     
  18. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Ја кога учам мора да ми биде тишина,и учам навечер касно секогаш,многу ретко преку ден да учам.Матријалот обавезно го раскажувам во тетратка некоја(читам,подвлекува,раскажувам)па после го учам.И ''техникава''моја на учење добро ми се покажа овие 4 год на факултет :)
     
  19. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Кои начини ги користите при учењето?Имате ли некоја посебна техника при учење на една лекција?

    Сум пробала различни методи како на пр: со подвлекување на клучни зборови, читање во себе, делење на лекцијата на пасуси, но сето тоа ми е само губење на времето. Седнувам и ја учам лекцијата од почеток до крај :doh:
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
  20. dejan123

    dejan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Сакам да се пријават сите оние што оделе на натпревар по физика. Ве молам кажете како сте поминале и какви задачи имало и дали е некој добар физичар????!!!! ;)