1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите омилени религиозни/спиритуални јутубери

Дискусија во 'Религија' започната од KittyAgnes, 25 јуни 2021.

 1. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Женски
  Хеј не видов ваква тема, па еве да почнам :) Без разлика дали станува збор за будизмот, христијанство, атеизам, new age, итн итн итн доколку следите на јутуб некоја интересна личност, чии религиозни/спиритуални гледишта ги подржувате и ве инспирираат, споделете :*:

  Мене мнг ми е интересен видео форматот на пренесување на некоја порака, секогаш кога работам ги слушам во позадина како podcast и обожавам да следам дебати со атеисти. На мнг инспиративен и разбирлив начин, овие јутубери ми ја презентираат библијата и христијанството, и нивните лични приказни се мнг интересни.

  Кога го открив пред пола година Oтац Предраг Поповић не можев да се изнаситам од неговите видеа. Тој уствари е доста познат во Србија и тука кај нас. Начинот на кој се зеза, како зборува за семејниот живот е стварно прекрасно, мнг отворена и интересна личност. Се сеќавам дека мнг се трогнав кога раскажуваше за проблемите на сопругата при породување на нивното последно дете и како мнг логички го објасни пристапот на Бога во спасување на тоа дете...стварно вреди да го слушнете, барем кога кажува вицеви :D


  Го открив неодамна, и ми се допаѓа како објаснува, презентира и секогаш се држи до својата поента.
  Директен е, гласен и има интересна лична приказна. Има интересни видеа за атеистите и лесно им ги укажува нивните грешки. И модерен е, зборува за библијата но и за нашта култура и христијанскиот живот во ова модерно време.


  Девојкава ја следам мнг одамна, и начинот а кој што Исус и го има изменето животот е нешто неверојатно.
  Ретко постира видеа ама секогаш се радувам кога има нешто ново :) Треба да се напише книга за нејзиниот пат, од new age, до ислам. и на крај до Исус.


  И на крај човекот што целосно ме вовлече во христијанстово, и ми ја објасни библијата на начин на кој што никогаш до сега ја немам слушнато Ray Comfort - Living Waters. Начинот на кој што комуницира со луѓево (со толкаво трепние, нежност) и допира до нивните срца е стварно трогателно. Пренесува важна порака кон сите кои не се блиски до Бога ама начин без да се навредат. Особено ми е интересен кога зборува со хомосексуалци, атеисти, луѓе со депресија и баш скршените по дух и тело, и како на нив им ја објаснува библијата и грешките на нашите гревови. Од овој човек може само да се учи! Мнг е мразен од атеисти, дури и има да гледате документарец на оваа тема  Ок мнг долг пост :D, ај да видиме што има другите да споделат :)
   
  На Lizy333, ane.bella, Elenpelen и 2 други им се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.147
  Допаѓања:
  4.123
  Каналот на Hans Wilhelm - човекот низ кратки видеа на англиски јазик, проследени со едноставни илустрации ги прераскажува духовните меѓузависности и животните прашања кои многумина си ги поставуваат.
  Од книгите што ги посочува кон крајот на видеата, забележувам дека добар дел од информациите (но не сите) му се темелат врз Христовите објави примени преку пророкот Божји за денешницата, Габриеле.


   
  На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 999

  999 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2021
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  otkako vo 8-mo odd procitav biblijata, stanav ateist taka da ne sledam nisto religiozno nitu me interesira
   
  На MakeDamnSure му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.188
  Richard Dawkings
  Carl Sagan
   
  На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
 5. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Miroljub Petrovic
   
 6. ¯\_(ツ)_/¯

  ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2021
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  1.400
 7. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.788
  Допаѓања:
  4.406
  Пол:
  Машки
  За смеење го гледаш? :)
  Внимавајте, едно момче почина слушајќи ги неговите будалаштини...
   
  На BabyCakes и daylight им се допаѓа ова.
 8. BabyCakes

  BabyCakes Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски

  девојчево прави многу убави видеа, многу ми помогна околу читањето Библија :)
   
  На MeowMeow и KittyAgnes им се допаѓа ова.
 9. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Поинаку и не можеш да гледаш спиритуални јутубери.
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BabyCakes

  BabyCakes Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Аи дали беше ова случајот со момчето кое имало тумор?
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lizy333

  Lizy333 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2021
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
 12. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.788
  Допаѓања:
  4.406
  Пол:
  Машки
  Да, за жал... :(
  Претходно ми беше смешен да го слушам со будалаштините негови, но оттогаш никогаш повеќе не го гледав. Опасен е за околината.
   
 13. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.147
  Допаѓања:
  4.123
  Каналот на Edi Mauer има убави документарци на хрватски, англиски и гермнански јазик во врска со духовноста но и верската историја. Еве еден на тема Исус и животните (англиски јазик):

   
  Последна измена: 26 април 2022
  На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Цунами

  Цунами Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2021
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  346
  Пол:
  Женски
  Јас бев толку изгубена во денешниов свет, загубена овца. Мене монах Аресеније ми помогна да го сфатам светот во кој живееме.
  Многу се соживеав со неговата животна приказна, од грешник кој го барал Бога и бил залажан од сатаната, како успева да се спаси. И тоа дека студирал стоматологија, дека ја сака уметноста па ете си останал да си слика овие години, некако на чуден начин се приврзав за таа приказна ( во мојава глава беше многу слична на мојата ). Си го пуштав скоро секое видео што ќе го најдев од него, без разлика и друго да работам, ќе го слушав и многу ме смируваше.

  Додека после по препорака на духовникот на мајка ми, почнав да го следам отец Рафаило. Е тука тие негови критики за многу бргу време ме освестија каде јас грешам, ми помогна да понирам малце подлабоко во себе и да си ги спознаам грешките и гревовите. Тука многу се освестив, за многу краток период.

  А додека монах Арсение ми е многу пријатен за слушање, и многу ми помага да ги спознаам замкиве на денешницава. И само тие двајца ги пратам.
   
  На OmilenataZaNego, KittyAgnes, sonuvana и 2 други им се допаѓа ова.
 15. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Женски
  Баш пуштив сега неколку видеа од нив, фала мнг за споделеново :)
   
  На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Цунами

  Цунами Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2021
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  346
  Пол:
  Женски
  Мене ми се мелем на душата, посебно монах Арсеније, дека сама живеам, секој ден си го пуштам, Youtube предложените видеа ми се само од нив двајца.

  Гладна е нашата генерација за духовна мудрост, ама фала им на сите што се залагаат предавањата да ни бидат вака достапни на сите. Можеш и отец Пеџа, Предраг Попович, да си го слушаш, мајка ми го обожава и неговиот пристап нејзе највеќе и одговара, пример отец Рафаило вели дека не го сфаќа секогаш, кај секој е различно.

  Јас лично со монах Арсеније многу сочувствувам и најмногу сакам да го слушам, отец Рафаило си го пуштам кога осеќам дека ми треба воспитна и малце забегувам пак со умот :D
   
  На OmilenataZaNego, KittyAgnes и Sky Daisy им се допаѓа ова.
 17. Sky Daisy

  Sky Daisy Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2022
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Јас од скоро дознав за нив и одтогаш не поминува ден а да не пуштам некое видео и исто омилен ми е монах Арсеније.
  А патем, ги дознав преку инстаграм профилот на една девојка која е православен теолог и води ваков тип на профил.
  Ако сакате да ја најдете - verouciteljka на инстаграм, има преубави работи.
   
  На KittyAgnes и Цунами им се допаѓа ова.
 18. Цунами

  Цунами Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2021
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  346
  Пол:
  Женски
  И неа си ја следам, ама вака многу поубаво ми е предавања да си пуштам додека работам нешто или едноставно само слушам и си одмарам од обврски и си размислувам за тоа што го зборуваат.

  А за инстаграм профилот стварно е убаво освежување на нашиве простори, некој да се труди вака на современиот човек да му ја приближи верата, стварно многу убаво.
   
  На KittyAgnes и Sky Daisy им се допаѓа ова.
 19. sonuvana

  sonuvana Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  2.471
  Пол:
  Женски
  Во култната емисија на Марина Рајевиќ Савиќ, преку судбините на успешни луѓе, можеме да ја согледаме улогата на Бога во секојдневниот живот и најразличните начини на кои ни се пројавува,кога сме отворени да го почувствуваме.
  Ќе поставам еден пример на докторка, а има уште многу интересни емисии .

   
  На KittyAgnes и Цунами им се допаѓа ова.
 20. GirlLove

  GirlLove Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  5.228
  Допаѓања:
  14.488
  Пол:
  Женски