1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите цртежи- цртаме на одредена тема

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од I.love.your.lips, 1 октомври 2012.

 1. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Деновиве се мислев да видам дали има ваква тема па не најдов и решив да отворам. За темава ми дојде инспирација од темата за ноктите па си викам не е на одмет ваква тема. Исто ќе функционира како и темата за цртање нокти на одредена тема само тука ќе се црта на листови од блок , не компјутерски слики . Победникот ја одредува следната тема (и кажува кој е победник во минатата) која трае 1 недела(бидејќи ова е почеток темава нека биде за 2 недели а после си траат по 1. Уште 1 правило: цртежите можат да бидат сликани со било кои техники и за гласање постои опцијата ми се допаѓа. Сметам дека на форумов имаме многу надарени феминки па слободно покажете се. Со среќа.
  Цртежите симнати од интернет се дискфалификуваат.
  Тема1=Љубов
   
  На fallenangel, Snow-Queen, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
 2. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Во ред можете да ставате слики...
   
 3. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • maj pictur.jpg
   maj pictur.jpg
   Големина на фајлот:
   81,3 KB
   Прегледи:
   948
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 4. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  nice.girl9090 Одлично бидејќи ти си единствена слободно можеш да ја одбереш 2-та тема :!: Честитки
   
 5. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Јас малку доцнам со одговорт, фала инаку :D :P Следната тема нека биде Есен... Па ајде постирајте слики.. :)
   
 6. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Јас малку доцнам со одговорт, фала инаку :D :P Следната тема нека биде Есен... Па ајде постирајте слики..
  Гледам на тема есен нема активност па ајде да најдеме друга тема, а премиер портрети... Може?
  Убава е темава штета што не е актива, белким до тоа што не им е погодена темата... незнам, ако сакате нека биде портрети :D
  За оваа недела...
   
 7. it.girl

  it.girl Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  9
  Ова е од мене, инаку ова е портрет на мојата помала сестра.
   

  Прикачени фајлови:

  • kira1.jpg
   kira1.jpg
   Големина на фајлот:
   226,2 KB
   Прегледи:
   620
  На hermosa, pamelche и Little-Mk им се допаѓа ова.
 8. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  ^it.girl Ју ар д винер.
  Честитки!!!! :party: :party: :party: Слободно избери тема.
   
 9. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  1.447
  Темава одамна нема мрднато. Многу веројатно дека it.girl се нема вратено па некој друг нека избере тема.
   
 10. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  ^ абе да ја размрдаме темата малце
   
 11. green-angel

  green-angel Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  ајде нека каже некој тема .. :hai:
   
 12. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  еве јас ќе кажам можи? :D Темава нека биде
  Зајдисонце :D
   
 13. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Луѓе дај да ја разработиме темава баш е добра кој сака да продолжи темава нека се јаве баш е добра и би било лошо да пропадне :(
   
 15. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  И јас сум ЗА да заживее темава. Нека даде некој интересен предлог. :)
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Предлог: Сенчање на мртва природа. Кажете други ако не ви се допаѓа. :)
   
  На RockNroLLGirL му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Не сум во можност моментално да цртам (во недостаток на блок, асален молив гума, инспирација и време), така што ќе ставам нешто што веќе го имам, ќе биде во боја (не знам дали би можело тоа да се важи, ама ќе видиме, ќе продискутираме). Сликава е на платно, со акрилни бои и не е моја авторска, туку е репродукција. Единствено имам направено мали измени во нијансите на боите и нивниот интензитет. Мртва природа е (апстрактна) и сенчено е (со бои). Еве:

  P1030784.JPG
   
  На toogood, IronLady, Valerin и 12 други им се допаѓа ова.
 18. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  И јас имав една на платно нацртана со мртва природа, ептен ми се допаѓаше, сакав да ја закачам во собата, но ми ја украдоа во школото, уште не можам да се помирам со тоа. ;(
   
 19. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  дрво , училишен проект рекреација со водени боици од познатата Georgia O'Keeffe
  z.jpg
   
  На IronLady, Hipica, Sunshine.Sunshine и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа празниот простор околу сликата, во вид на рамка. Позадината е прилично убава, во бои што ги обожавам. „Поштувам“ (повеќе доловува што сакам да кажам, него „почитувам“, па бидејќи не е баш македонски, го ставам во наводници) кога уметникот не ја прави еднолична сликата. Сум видела голем број цртежи и слики, гледам дека е се' фино и убаво изгледа, ама уметникот некако не се потрудил, нема нијанси, нема мешање на бои. Овде тоа го има и е добро изведено. Единствено, имам една маааала замерка за дрвцето - си можела малку повеќе да го истакнеш и малку подобра форма да му дадеш, за да не се претопува во позадината. Моите слики се во 90% репродукции на туѓи слики и јас тоа не го кријам, ама секогаш си додавам нешто свое во нив. Не се плашете да додадете свој шмек на сликата. Може само подобра да испадне. ;) Само напред, убава слика! :clap:

  П.С. Бидејќи сликава е со водени, па ме поттикна да прашам (не само тебе, туку и останативе наши уметници): дали сте се сретнале со дрвени боици кои се воедно и водени? Црташ, боиш со водените и на крај само со мокра четка поминуваш и имаш водени бои, без размачкување и разлевање? Добра техника се. :)
   
  На RockNroLLGirL и Papillon.Papi им се допаѓа ова.