1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ваши лични „професионални“ фотографии

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од SexyLady, 15 декември 2010.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  (доколку темава е дупла - извинување од мене и клуч!) :bow:

  Дали ве привлекува фотографирањето?
  Дали уживате додека фотографирате?
  Дали сакате да ја фотографирате природата, животни, луѓе или некои неодредени предмети?

  Постирајте некои ваши слики, ваши лични „професионални“ фотографии. :)

  Еве некои од мене:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Shortie, Sara123, pamelche и 22 други им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Одлична тема! :clap:

  Да, да и повторно да! Многу ја сакам фотографијата и сакам да сликам. Особено со стари фотоапарати на филм, незаменливо е чуството кога чекате што ли ќе излезе од тоа што сте чкрапнале. Во тој поглед сум малку старомодна и носталгична.
  Црнобелата фотографија ми е посебно омилена.
  Сакам да доловувам ситуации на улица. Улицата ни нуди премногу, животни приказни, ситуации, хумор, тага, емоции. Затоа се трудам да го носам фотоапаратот со себе и кога ќе здогледам нешто интересно - чкрап! :)

  Сега сум премногу уморна, но ќе постирам нешто од тоа што ми е мене посебно драго.
   
  На pamelche, MarchelineAmaru и Hopeful им се допаѓа ова.
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Сликани се со телефон , а баш сакам Дедо Мраз да ми донесе професионален апарат :)

  Мавровска идила
   

  Прикачени фајлови:

  • SNC00117.jpg
   SNC00117.jpg
   Големина на фајлот:
   573,1 KB
   Прегледи:
   15.394
  • SNC00119.jpg
   SNC00119.jpg
   Големина на фајлот:
   594,4 KB
   Прегледи:
   15.387
  • SNC00097.jpg
   SNC00097.jpg
   Големина на фајлот:
   225,3 KB
   Прегледи:
   15.387
  • SNC00109.jpg
   SNC00109.jpg
   Големина на фајлот:
   519,9 KB
   Прегледи:
   15.383
  На minne992, crazylady, Najubava09 и 19 други им се допаѓа ова.
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Го сакам фотографирањето. Сакам да ја сликам природата и особено задоволство ми претставува зајдисонцето.
   

  Прикачени фајлови:

  • Image1243а.jpg
   Image1243а.jpg
   Големина на фајлот:
   140 KB
   Прегледи:
   15.328
  • Image1306а.jpg
   Image1306а.jpg
   Големина на фајлот:
   42,7 KB
   Прегледи:
   15.328
  • Image1309а.jpg
   Image1309а.jpg
   Големина на фајлот:
   81,7 KB
   Прегледи:
   15.327
  • Image1348a.jpg
   Image1348a.jpg
   Големина на фајлот:
   31,6 KB
   Прегледи:
   15.330
  На minne992, Ники., jelena.rozga и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И уште нешто...
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC00048.JPG
   DSC00048.JPG
   Големина на фајлот:
   253,4 KB
   Прегледи:
   15.322
  • Image1000.jpg
   Image1000.jpg
   Големина на фајлот:
   158,9 KB
   Прегледи:
   15.316
  • Image1099.jpg
   Image1099.jpg
   Големина на фајлот:
   165,5 KB
   Прегледи:
   15.323
  • Image1241.jpg
   Image1241.jpg
   Големина на фајлот:
   258,5 KB
   Прегледи:
   15.319
  На Elennaa, MarchelineAmaru, SexyLady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да ставам слики пааа :(
  Многу големи биле, не ми ги прифаќа :^)

  Некој да знае дали се намалува големината? :^)
   
  На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  http://www.picnik.com/app#/home/welcome -> Edit -> Resize
   
 8. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Девојки, оние кои на пр. немаат слики да стават би можеле исто така и да коментираат и да ги оценуваат поставените фотографии. Описите да бидат средни по големина, ни многу долги ни многу куси. И на крај да има една оцена (од 1 до 5). (п.с. без навредувања)

  На пр:

  Викторија:
  Петата слика (онаа со морето или езеро) :lol:
  Ми се допаѓа бојата која преовладува а тоа е некој вид на портокаловка и зеленосина помешана во водата. Извонредно си го фатила моментот, минијатурните бранувања се совршени, а одблесокот на сонцето од водата е преубав.
  Едноставно сликава асоцира на лето, of course, и те тера и при овој студен снег да сакаш да се фрлиш во таа вода.
  Ми се допаѓа како водата е дојдена во преден план, а во позадината замаглено се гледаат брегот, дрвцата и планините. За оваа фотографија чиста петка.

  Шестата слика (онаа со мачето)
  Убаво си го фатила моментот мачето како ѕирка. Не ми се допаѓа само тоа што одблесокот од апаратот се гледа на стаклото и во очите на мачето. Зеленилото во позадината убаво ја надополнува сликата, и дава плус живост, но исто така и ролетната си го прави своето. :lol: Доколку немало ролетна, мислам дека зелената позадина би дошла во конфликт со црното маче. Сликава е многу убава - оцена 4.
   
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  6.799
  Пол:
  Женски
  Јас не сум многу по сликањето.Еве едни слики што онака убаво ми испаднаа.Природна македонска убавина-Преспанско езеро. :)  Галичица
   

  Прикачени фајлови:

  • prespansko.jpg
   prespansko.jpg
   Големина на фајлот:
   61,4 KB
   Прегледи:
   15.249
  • Picture 066.jpg
   Picture 066.jpg
   Големина на фајлот:
   178,1 KB
   Прегледи:
   15.242
  На minne992, whenlovetakesover, Elennaa и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  4.758
  Сакам да сликам али не ме бива многу.
  Во Дојран кога бев намерно не спиев цела вечер за две фотографии на изгрејсонце. :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На minne992, crazylady, Dimkovska123 и 11 други им се допаѓа ова.
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Првата слика од Дојран многу ми се допаѓа, вредело неспиењето :)
   
  На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.240
  Допаѓања:
  5.682
  Пол:
  Женски
  Многу сакам фотографирање, само што немам апарат. :tmi: А резолуцијата на телефон е за никаде.
  Еве некои мои слики, од Охрид, кога бев на Св. Наум.
   

  Прикачени фајлови:

  • DCP_0581.JPG
   DCP_0581.JPG
   Големина на фајлот:
   306 KB
   Прегледи:
   913
  • DCP_0558.JPG
   DCP_0558.JPG
   Големина на фајлот:
   300,8 KB
   Прегледи:
   913
  На minne992, Elennaa, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Можеби не е професионална, ама убедливо најуспешна и омилена моја фотографија. ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • P7300004.JPG
   P7300004.JPG
   Големина на фајлот:
   135,2 KB
   Прегледи:
   922
  На minne992, crazylady, Najubava09 и 37 други им се допаѓа ова.
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Њу Јорк

  Карипско море

  Куба
   

  Прикачени фајлови:

  • NY.jpg
   NY.jpg
   Големина на фајлот:
   160,6 KB
   Прегледи:
   885
  • Dominikana.jpg
   Dominikana.jpg
   Големина на фајлот:
   32,6 KB
   Прегледи:
   886
  • Kuba.jpeg
   Kuba.jpeg
   Големина на фајлот:
   3,6 KB
   Прегледи:
   885
  На LittlePinky, Anthem, la-chicka и 14 други им се допаѓа ова.
 15. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Ема првата е одлична!

  Повелете, сликано на филм, нема кроп, нема обработка, црнобелите се на црнобел филм :) Имам и други поомилени ама ете ова најдов сега за сега.
   

  Прикачени фајлови:

  • Keramidi Ohridrs.jpg
   Keramidi Ohridrs.jpg
   Големина на фајлот:
   188,9 KB
   Прегледи:
   871
  • Kukja vo OhridBW.jpg
   Kukja vo OhridBW.jpg
   Големина на фајлот:
   204,6 KB
   Прегледи:
   871
  • Kajce.jpg
   Kajce.jpg
   Големина на фајлот:
   131 KB
   Прегледи:
   872
  На Najubava09, glosipgirl, Anthem и 23 други им се допаѓа ова.
 16. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  4.758
  Ме натеравте слики да гледам што не сум ги видела со години во компјутер,прашина ми фаќаат :lol:

  Ова од прва година средно,планинарење до крстот на Водно.  А овие слики се кога се правев рибар заедно со татко ми.
  Бевме во Козјак и после со чамец до сакано место 8) :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  • da da.jpg
   da da.jpg
   Големина на фајлот:
   214,3 KB
   Прегледи:
   847
  • da de da.jpg
   da de da.jpg
   Големина на фајлот:
   258,1 KB
   Прегледи:
   846
  • aham de da da.jpg
   aham de da da.jpg
   Големина на фајлот:
   168,9 KB
   Прегледи:
   844
  • ahaam.jpg
   ahaam.jpg
   Големина на фајлот:
   192,8 KB
   Прегледи:
   844
  На SanjaKirchner, SexyLady, BoaVista и 3 други им се допаѓа ова.
 17. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Не се професионални :$ , ама решив да ги постирам :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Majajoy, minne992, Д.Чобанова и 17 други им се допаѓа ова.
 18. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Ема браво! Се гледа дека имаш навистина сенс за фотографија. Во ред, не ти се професионални фотографиите но мислам дека кога би имала во раце професионално машинче - чуда би правела!
  Одлично ;) :rock:
   
  На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Е оваа ми е најомилена и најсмирувачка фотографија :wasntme:
   

  Прикачени фајлови:

  • Picture 533.jpg
   Picture 533.jpg
   Големина на фајлот:
   461,3 KB
   Прегледи:
   826
  На minne992, crazylady, Sm1ley и 28 други им се допаѓа ова.
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Бројче. Дигам палец, ми се допаѓа! :rock:

  Уште 3 релативно актуелни, и толку од мене денес за оваа тема :)

  Е овие не се на филм, очигледно. Драги ми се, затоа што сакав да ја доловам врнежливата атмосфера од една страна - градот засолнет под мојот чадор - посебно ми се допаѓа моментот со птицата над пирамидата, а како контраст на тоа, Париз и симболот на градот во типични есенски бои - вештачки измамени со сепија. Знам дека многумина не ја сакаат ама мене ми се допаѓа на сликава.
   

  Прикачени фајлови:

  • P01.jpg
   P01.jpg
   Големина на фајлот:
   330,3 KB
   Прегледи:
   781
  • P02.jpg
   P02.jpg
   Големина на фајлот:
   290 KB
   Прегледи:
   781
  • P03.jpg
   P03.jpg
   Големина на фајлот:
   184,8 KB
   Прегледи:
   781
  На minne992, Режисерот, Lady Phoenix и 24 други им се допаѓа ова.