Ваш личен рецепт...

Дискусија во 'Рецепти' започната од free, 24 февруари 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.611
  Допаѓања:
  132.953
  Пол:
  Женски
  Па може и за вечерва... ако имаш време да ја направиш де ;)
   
 2. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  pa za vecer mislev de...
  znaci recepta za vecer: taa sto e postirana od annath ke bide moj licen recept :lol: :lol: :lol: pred soprugot normalno toa... :oops:
   
 3. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
  мој личен рецепт е да си испржам јајца... :lol: :lol:
   
  На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  wild angel... :worried:hock: barem nauci i da varis :lol: :lol: :lol: i posle ke gi izlupis, pa ke gi iseces na pola, pa odozgora solce ili vegeticka a moze i so bukovec... mmmmmmm... i edno parce od pecenive lepcinja (procitaj gi pogore receptite)i meraci, i sute ako imas so kogo da gi jades :D ... super
   
 5. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  80
  Еве сега ми текна да се надоврзам и еден рецепт со туна,не е само личен мој сигурно на повеќе им текнало :lol: :lol:
  1-2 конзерви туна,кисели краставички,мајонез,пченка а може и маслинки тоа се по избор си го мешате колку сакате да биде густо и колку мајонез да има и плус може да се додадат варени ситни макарони,супер е :D
   
 6. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  lolitaaa ne jadam mnogu tuna... ne deka ne sakam, tuku edno vreme se prejadov, nedelno tri pati... i sum pravela sekakvi specialiteti, i sum gi probala skoro site salati so tuna koi gi pravat niz gradot... edno vreme cesto jadev i od mcdonalds... mi se dopagase mnogu ama sega veke po retko... sepak vredi da se proba i tvojov predlog mozebi ke mi se vrati zelbata da jadam tuna :D
   
 7. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.971
  рецептов не е мој...ама морав да го споделам :lol: :lol: :lol:

  ЦРНЕЦ БЕЗ ЈАЈЦА
  Доколку имате малку перверзен ум, не сакаме да знаеме што прво ќе ви падне на памет според насловот.
  Што ви е потребно?

  Состојки (за тесто)

  3 јогурти (3 x 180грама)
  300 грама пченично брашно
  250 грама шеќер
  120 мл масло
  25 грама какао
  2 лажички сода бикарбона
  Масло за премачкување на тавчето

  Состојки (за прелив)

  150 грама масло
  150 грама чоколадо за готвење
  120 грама шеќер
  120 милилитри млеко

  Подготовка:

  1. Јогуртот, брашното, шеќерот, какаото и сода бикарбоната мешајте ги со миксер 2-3 минути.

  2. Смесата префрлете ја во тавче со димензии 20x30 сантиметри претходно премачкано со масло и печете во рерна на 200 степени околу 20 минути.

  3. Маслото загрејте го, тргнете го од рингла, измешајте го со чоколадото, шеќерот и млекото се додека не добиете глатка смеса.

  4. Колачот оладете го и прелијте го со чоколадната глазура (прелив).

  Може да се служи и со шлаг и сезонско овошје. :)
   

  Прикачени фајлови:

 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Мојот специјалитет се вика ШИШАРКИ и многу се вкусни, благи, пробајте ќе видите ;)

  Потребен материјал :

  Една кеса чоко попс, 100 грама чоколадо за готвење, 1 маргарин, 150грама шеќер во прав, 4 големи лажици какао, 6лажици мед, 50грама сусам.

  Подготовка :

  Се става на загреана ринга да се стопи маргаринот, потоа се додава чоколадото и тоа да се стопи, но постојано се меша за да се растопи побрзо, ринглата не треба да биде многу топла, зошто сместа не треба да врие туку само да се растопи, откако ќе се стопат маргаринот и чоколадото се додаваат шеќерот, медот, какаото и сусамот и се тоа се меше. Се остава да се олади и потоа во еден сад се ставаат чокопопсот и смесата која претходно е изладена и се меша за да се соедини. Потоа, цедалката за лимон се врти од внатрешната страна и се користи како калап за колачињата да изгледаат како шишарки. Одозгора може да се стави врз нив и кокос, тоа е по желба.
   
  На MiiLla и April87 им се допаѓа ова.
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.391
  Пол:
  Женски
  Шишарките се многу вкусни, кој ги нема пробано обавезно да ги направи .
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  не да се вкусни некогаш и за 1 ден ги снемува, ретко кога успеаваат 2 дена да опстанат кај мене :D
   
 11. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  samo, emce jas ne sfativ koga se stavaat vo relna? aj te molam do objasni... sakam za vikend da gi napravam :D
   
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Не се ставаат во релна, нема печење тука лесно и едноставно е, мешаш се по редослед како што објаснив зимаш цедалка за лимон ја вртиш од внатрешната страна и ставаш од смесата, ја притискаш убаво од озгора и го превртуваш после калапот и излегува шишарката :D ме сфати сега?
   
 13. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  ahaaaaaaa sfativ sfativ, superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... gi praam utree... fala ti ;)
   
 14. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Ништо, нема проблем, направи ги, пробај ги, па кажи после реакција :D
   
 15. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  emce sesute ne stignav da gi napravam... za vikendov cistev i nemav vreme tolku da posvetam... zatoa nabrzinka napraviv puding... :lol: :lol: :lol: kolku da ima blago :lol: :lol: :lol:
   
 16. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  1.270
  Пол:
  Женски
  E pa vaka mojot recept za makaroni so pavlaka

  1 paketce makaroni
  300ml pavlaka
  gabicki po vkus
  sol,vageta, origano, i bukovka.

  Sosot se priprema na slendiot nacin:
  Vo malku zejtin gi poprzuvas gabickite 1-2min, i ja dodavas pavlakata i malku da povrie.vo sosot se dodavat zacinite po zelba.
  Makaronite gi varis vo solena voda.
  Otkako seke bide gotovo Gi stavas makaronite vo plehce i vrza niv ja izsturas smesata od sosot i gi mesas so makaronite.Plehceto se stava vo prethodno zagreana rerna 10tina minuti dodeka da se zapecat malku.Dokolku e premnogu gusta pavlakta moze da se dodade i malku voda.

  Omileni mi se na ovoj nacin, a i na decko mi mu se dopagaat mnogu,.a stom nemu mu se dopagaat znaci stvarno se dobri, zasto e golem manadzija za jadenje:):)
   
 17. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  334
  Не можев да најдам соодветна тема за рецеепти за благо - колачи и торти, па мислев најсоодветно ќе биде тука да го напишам рецептов, иако не е лично мој, ми го кажаа. Јас ја правев тортава вчера, препрепреубава е, лесна, летна торта што се спрема за нецели 10 минути.
  Потребни ппродукти:
  - Кисела павлака 500гр (јас искористив `Z bregov пошто е покремаста и не е како кисело млеко);
  - 300 гр. шеќер во прав;
  - 1 кг. свежи јагоди;
  - 2 пакетчиња пишкоти.

  Ја мешате павлаката со шекерот во прав, убаво да не се направат грутчиња.
  Во плиток сад (голема плитка чинија или послужавник) редиме ред пишкоти. Врз нив ставаме од павлаката со шеќерот, а врз тоа ред јагоди исечени на половина. Над јагодите уште еден ред пишкоти, па павлака па јагоди.. И на крај се завршува со павлака. Се остава да се олади во фрижидер 1 час, да попримат пишкотите од филот и да омекнат (доаѓаат како пандишпан).


  Јас кога ја пробав кај другарка не верував дека филот е само павлака со шеќер во прав. Воопшто нема чуден вкус, преубав, лесен и освежувачи рецепт е Пробајте го! Мене сииите ми го изнафалија! 8)
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  306
  Еве еден брз рецепт
  Земаш урда по желба колку сакаш,ја ставаш во тава со масло и се пржи потоа
  Земаш постар леб,веќе стврднат,го сецкаш на ситни залчиња и го ставаш во тавата,малку разбркуваш и готово.
  препорачливо е да не се става многу урда,за лепчињата да бидат пола суви.
  мммммм многу е вкусно

  Исто така ако сте многу гладни ,а не ви се чека додека јадењето е готово,тогаш ќе земете во една чинија ќе наполните кисело млеко ,а потоа ке исецкате ситно јаготки и ги ставате во чинијата со кисело млеко,и додавате по желба шеќер(препорачливо една голема лажица).
  Навистина е премногу вкусно :D :D :D
   
 19. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.658
  Допаѓања:
  34.093
  Макарони направени од досада :)

  Рецептот е познат, мирудиите се само моја додавка.
  Пржам еден кромид, на тивко, додавам малку вегета и бибер. Откако ќе се испржи, додавам туна, исцедена од маслото. Се меша, се додаваат неколку исецкани маслинки, томатело, и се се крчка додека да се омекне сосема кромидот.
  Се додава кари, рузмарин и многу малку буковец, пред крај.
  Се ставаат макароните во сосов и се ужива после.
  Ако сакате екстра калории, полијте си го сево ова и со павлака :)
   
 20. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  334
  значи мој и измислен и најубав рецепт е овој

  пилешко месо на парчиња се прже со кромидче
  после му се додаваат печурки ситно исечкани
  после се става една до дев чаши вода
  и сето тоа го оставам да се изврие водата и да се динста на тивок оган
  после ставам цела павлака
  зачинувам со сол,бибер и вегета
  после вадам и доаѓа како пелишко со сос од печурки и го сервирам обично со пржен компир зошто дечко ми е луд по пржен помфрит....пробајте го овој рецепт,чесен е брз и мнооогу вкусен :!: