Ваш личен рецепт...

Дискусија во 'Рецепти' започната од free, 24 февруари 2010.

 1. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.631
  Чоколадни бисквит-тостови :)
  Во загреано мало тенџенче , растопете неколку парчиња чоколадо .
  Земете бисквити и намачкајте и поклопете
  Оставете да се замрзнат.
  Одлични се :)
   
 2. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Мој личен рецепт е Бисквит банана. Така си го викам
  Инаку вака се приготвува:
  - едно пакетче бисквити
  - 3-4 банани
  - хопла (најмалото пакување) пред да се бие хоплата во фрижидер да постои
  - чоколадо за кување
  - една чаша млеко

  откако ќе се избие хоплата, бисквитите се макаат во млекото и се редат во тацна, потоа, од горе се става од хоплата, и така 2-3 реда бисквити (зависи колку сакате хопла да има помеѓу редовите, и најгоре хопла се разбира), потоа бананите ги сечите на пола (нормално излупени :D ) и потоа истите на 3-4 дела за да може полесно да ви дојде за редење. Чоколадото со 4 лажици масло го топите на тивок оган (да не загори) и ги преливате одозгора наредените банани. Ако сакате за декорација можете да ставите и сецкани ореви.
  Многу си го сакам ова благо оти е лесно и не се печи. ^_^ :D :)
  Добар апетит
   
  На MiiLla, Lacrimosa и Chocolate.me им се допаѓа ова.
 3. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.631
  Суперрр еее ! Јас го направив ! :)
   
  На macence85 и April87 им се допаѓа ова.
 4. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  44
  Пица лепчиња :pizza:

  Се земаат неколку кришки леб, се мачкаат од двете страни со маргарин , потоа од одозгора се мачка кечап и се става оригано, па се става шунката или било какво сувомеснато, и најодозгора се става парче кашкавал. Се става во рерна да се запечат.
  За да бидат повкусни си праам сос со павлака ,ситно сецкани краставички, една лажица мајонез, малку лукче и откако ке ги извадам лепчињата си ги прелевам со сосот , мммм :P прсти да излижеш :P
   
 5. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  стек во сос од павлака и печурки

  се сече стекот на ситни парчиња како за гулаш,се пржи додека малку не порумене,после се додаваат печурките и со нив се пржи 1-2 мин и н крај две павлаки,малку млеко,малку вода за да биде потечно така како манџичка јас го сакам вегета,бибер и да покрчка на тивок оган 5 мин и прсти да излижеш :D
   
 6. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.550
  Допаѓања:
  1.548
  пред да одам на факултет сварив компири, со цел кога ке се вратам да јадам од нив..кога се вратив беа ладни, никакви и не планирав такви да ги јадам па го направив следново..
  ги излупив и ги исеков на дебели кругови и ги ставив на тостерот.. така ги запеков малце и после тоа земав сирење и го изрендав одозгоре, ставив малце оригано и најзгоре ставив ептен малце путер.. се допекоа и после си ги изедов.. ептен беа вкусни :))
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  5.121
  Ситни колачи
  Имав останат еурокрем од детето и така си стоеше и стеше и еден ден го зедов го ставив во тенџере и на тивок оган го стопив ( а може и во микробранова печка и тоа сум пробала) . Додадов чоколадо имав при рака некое со сецкани лешници и тоа го ставив да се стопи. Земав корпички и ги наполнив со смесата. Се оладија за половина сат и неможам да ви опишам како се топеа во уста.
  За 5 мин имате многу убав десерт
   
  На MiiLla и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 8. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  31.144
  Шприц компири!

  Од останато пире, измешано со малку брашно, едно јајце и ситно сечкана шунка, малку оригано и сол, направете малку порастресита смеса и со туба за тулумби вадете мали компир- тулумбички, пржете ги во врел оган.
  Со тартар сос од Полимарк одат фантастично.
  И оваа идеја дојде од остатоци од дневен ручек :lol:
   
  На 2468 и sesilija им се допаѓа ова.
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Ете прееска јас имав некои ограничени состојки , а умрев за благо, па спремив еден вид на милански колачиња ама на мој начин.
  Толку се лесни и едноставни, што имате отворени раце за избор на тоа како ќе ги полните.

  Состојки:
  400 гр.брашно
  4 јајца
  100 гр. шеќер
  150 гр.путер

  Тестото е лесно за правење. Ставате се во еден сад, и мешате со миксер, ама со мешалките за тесто (оние како спирални). Правите кора со сукало. Од кората со некоја поголема чаша вадите кругови.
  Е сега следува креативниот дел.
  Кругот може да го филувате со што сакате. Со мармалад, џем, крем....
  Јас ги филував дел со бел крем, и дел со мармалад од шипинка.
  Така исфилуваното кругче, се преклопува на пола, и добивате полумесечинки.
  Ги ставате да се печат, околу 20 мин. на 200 степени.

  Јас на крајот ги прелив со глазура од какао.
  Сепак, тоа е кој како сака.
   
  На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Најубавата моја салата.Варен компир,јас клавам околку 4 средни глави, две варени јајца и рендано сирење. Му додавам и малце маслинов зејтин...превкусна ми е ;)
   
 11. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  3.681
  Баке ролс обични ги попрскувам со оригано и додавам томато сос (тој за шпагети), малку маслинов зејтин и сиренце одозгора. Преубаво :)
   
 12. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  44
   
 13. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  286
  Еве ви од мене еден рецепт за кифли, испробан повеќе пати.
  Многу едноставен и ефтин а убаво излагаат кифличкиве.

  2 јајца и 5 лажици шеќер се матат како за торта, Се додава

  млеко - половина кг
  зејтин - 2 шољи
  квасец-половина
  1 лажичка сол
  5 лажици брашно

  Се остава да надојде. Потоа се меси и по потреба се додава брашно, се размесува и се сечат кори како за кифли, и понатаму знаете се виткаат со сирење,се прават кифлички се премачкуваат со измешан маргарин, јајце и сусам и се печат.
  Кифливе се многу вкусни, многу зависи и до брашното и до печењето, ама сепак се преубави. ;)
   
 14. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Погача со спанаќ или блитва-што имате :lol:
  4јајца се матат,се додава лажица сол,1шоља јогурт,2 шољи брашно,1шоља зејтин,прашок за пециво,300гр сирење или урда,500гр сецкан спанаќ или блитва ;) се става во мало плехче,одозгора сестава мноооогу сусам,и се пече на 200с,20тина мин ;)
   
 15. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  1.619
  блитва?извини што е тоа, инаку да интересен рецепт можи да се проба
   
 16. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Па нешто како спанаќ е,може вие друго го викате,незнам како да ти објснам :?:
  у секој случај напрај ја со спањак,или можеш да ставиш-шунка,сирење и кисели краставички-тоа е царска погача ;)
   
  На Zaljubena111 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mishulence

  mishulence Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  15
  Здраво девојки, дали некоја го знае рецептот за топено сирење ?
  Како на пр. тоа од Сопотско :)
  поздравчее
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.886
  Допаѓања:
  73.486
  Пол:
  Женски
  Не дека е некој страшен рецепт, ама мене многу ми е вкусно.
  Бејк ролс(било какви) или Марети Брускети натопени во јогурт, мх мх :P
   
 19. Marucu37

  Marucu37 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  11
  pred eden den mi se jadese mnogu pica no mnogu trebase da cekam pa zatoa si izmisliv eden recept eve : isecete 5-6 momicki lep ,potoa odozgora namackajte gi so ke4ap , pa izrendajte salama i kaskaval i nanesetego na momickite so kecap odozgore mozete da stavete i krastavicki, maslinki.. site sostojki za pica potoa namackajte gi so izmuteni jajca i stavete gi vo rerna da se zapecat okolu 20 minuti mnogu e vkusno :D
   
 20. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.094
  Во таква мала земјена тава ставаш малку маргарин и го ставаш во рерна мн кратко колку да се стопи. После тоа ставаш сирење, јас го ставам изгмечено со вилушка (ваљда може со било какво, јас јадам само идеал шипка кравјо па со такво правам) и од озгора рендан кашкавал. Можеш и кечап да ставиш, и што сакаш. Ставаш да се пече неколку минути и топ е :)