Ваш личен рецепт...

Дискусија во 'Рецепти' започната од free, 24 февруари 2010.

 1. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  472
  Пред некое време експерментирав и ми искочи супер рецепт.
  Се прави смеса во длабок сад :
  2 чаши брашно
  една чаша јогурт
  една супена лажица сода бикарбона
  една кафена лашичка сол
  малку магдонос
  едно јајце
  една чаша вода
  една кафена лажица зејтин
  Се меша со миксер и се добива смеса слична како за палачинки. После се пржат подебели од обичните палачинки ( налик на американските палачинки)
  [​IMG]
  Фил: Се печат 2 стека во рерна и се сецкаат на ситни коцки. Потоа се додава месото врз тестото. Врз него се ренда кашкавал. Се зема павлака, босилек и малку маслиново масло, се меша и се поспува врз месото. :)
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.641
  Допаѓања:
  19.437
  Пол:
  Женски
  сварив пудинг по нормална постапка само што при крај му додадов малце маргарин да се здебели.
  потоа ставив на чинија една страна цела бисквити и згора го додадов врелиоф пудинг,потоа стAвив ушTе една сра бисквити и го додадов пудинGот.
  декорирав со шлаг и малце чоколадо и кокос:)

  онака набрзинка го спремив и вкусно :)
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   352,1 KB
   Прегледи:
   605
 3. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  847
  Гледам повеќе на благо се рецептиве :D Еве еден солен од мене, за подготовка на грашок.
  Еден ситно сецкан кромид се пропржува во масло, потоа се додава грашокот (јас користам микс од грашок, морков и пченка, на Фриком), се пропржува заедно со грашокот. Потоа се додава сецкан компир (не многу ситен, но не и многу крупни парчиња) и се пропржува заедно со кромидот и миксот. Се додаваат зачини (сол, вегета, мелен бибер). Се додава вода (не многу, да ја облие содржината и уште малку повеќе :) ), да прокрчка и да се сварат состојките. При крај се додава домашен ќечап околу 100-150 мл. Врие уште некое време, и на крај се додава 1-2 лажички сенф. Се остава уште неколку минути да се згусне. Рецептов ми е прсти да изедеш.
   

  Прикачени фајлови:

  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 4. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  333
  На обичните лиснати од кам маркет, 5-6 минути пред да се испечат им нарендав кашкавал и малку оригано. Убаво излезе. Од лентите кашкавал што паднаа и се препекоа ми се роди идеја за чипс од кашкавал и оригано. Ќе пробам, па ќе ви кажам резултати.
  ама ќе пробам кога мама нема да е дома :D
   
 5. zuzu82

  zuzu82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  108
  еве ви рецепт испробан и многу многу вкусен
  400 гр.црн крем
  100гр. чоколадо за готвење
  ова на тивок оган се растопува и се трга настрана
  се дробат 100гр.лешници
  и се мелат 6-7 наполитанки плежр.сето тоа се промешува заедно и се полнат корпички за бомбици.се ставаат во фрижидер да се стегнат малку и се крка ;) :lol:
   
  На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  65.297
  Пол:
  Женски

  И е многу вкусно :lol: истите ги подготвуваме со мајка и кркаме :D
   
 7. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Во поплитко мало тенџере запржив лукче со масло и млеко. Му додадов варени макарони,па му изрендав кашкавал, и му исецкав кисели краставички на помали парчиња.. Му ставив сол, и црн бибер. Кога ке почне да се топи кашкавалот му се додава и тартар сос од кесичка. (мислам знаете за каков сос зборувам)

  Откако ке се соедини се од кашкавалот, си послужувате во поголема чинија(затоа што ке сакате уште и уште. :D ) И плус маслинчиња си зедов за посолено да ми биде. Bon Appétit! :bow:
   
  На sanny08 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gordence*

  gordence* Нов член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае каде можам да најдам прашак за тирамису и панакота?
   
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  95.663
  Пол:
  Женски
  Јас често кога правам палачинки правам многу количински и остануваат за наредниот ден. Од тие останатите подготвивам вкисно мезенце, во тавче кружно ставам палачинка, па ред рендано сирење и така наизменично, заврпувам со палачинка и покриени со фолија ги потпекувам во рерна, при крајот ја отварам фолијата и сечам како ѓомлезе на баклави. Супер е. Некогаш додавам и павлака, некогаш сслама кашкавал...
   
  На Summerlover и DVAANGELA им се допаѓа ова.
 10. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  Brza pita...
  (nesto slicno kako proja)

  2jajca se matat so viljuska
  1solja za kafe zejtin
  1solja jogurt ili kis.mleko razmateno
  1 prasak za pecivo
  15 lazici brasno

  Se ova se mesa so lazica da nema grudcinja i se dodava sirenje,spanak ili po zelba sto si sakate..odozgora susam
  se stava vo namrsena tava i se pece 30min na 250 stepeni,peces 10min pa namaluvas na 200stepeni.

  Ubav apetit
   
  На Annath, DVAANGELA, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.909
  Кажете ми некој рецепт за да направам нешто убаво за на слава. Ми се ближи славата. Мрсна е.
   
 12. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  of lele:D ne sum nekoja gotvacka,ama zavcera bev na slava,bese mrsno,znaci imase:zelka so maslinki,patlidjan so krastavica baska,kompir-kromid,ruska salata,urda salata,suvomesnato razno,od meso:Pileski stek,svinsko,kolbasici,uvijaci,i telesko na daska kako skara,kifli i pita,i sitni kolaci,a i mrsna sarma,kikiriki i leblebija..

  ako pomognav milo mi bese..
   
 13. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.909
  Ние имаме куќа на 3 спрати, на секој спрат имаме по 20 гости минимум. Лани имавме 70 гости. Така да ми треба поубави рецепти од патлиџан и краставица.
   
 14. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.877
  @Marick14 Ако ти требаат поубави рецепти барај на Интернет или кетеринг.
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.909
  Освен форумов, други сајтови за рецепти незнам. Кетеринг не саам да плажам, кога можам сам да си го средам. Ми требаат само неколку добри рецепти.

  Ако знае некој нека ми каже некој рецепт.
   
 16. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.877
  На joy1, Marick14 и Annath им се допаѓа ова.
 17. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  Било какви рецепти или ролати сакаш да правиш :rofl:http://moirecepti.mk/post/топчиња-од-сув-леб
  Еве ти убав рецепт одам да го правам сега.
  http://moirecepti.mk/post/солен-декоративен-ролат
  http://moirecepti.mk/post/солен-кекс
  http://moirecepti.mk/post/колач-со-печурки
  http://moirecepti.mk/post/солен-колач-со-пиперки-и-сирење
  http://moirecepti.mk/post/ролат-попај
  http://moirecepti.mk/post/солен-шарен-колач/
  Или кажи што поточно сакаш?
   
  На joy1, anaja1 и Marick14 им се допаѓа ова.