1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вгнездување на ембрион во ќош во матка

Дискусија во 'Бременост' започната од vetruskaa, 18 март 2022.

 1. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Вгнездување на Ембрион во лев или десен ќош горе во матката
   
 2. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Дали некоја имала слична ситуација ембрионот да зачне горе во десниот чош на матката и дали тоа претставува проблем за да може да се развива ембрионот
   
 3. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  А што е битно во кој дел од матката е имплантиран ембрионот? Секако матката се шири заедно со плодот. Битно е да е внатре, да не е вонматерично.
   
  На sj *O*, buba4e89, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Калатеа

  Калатеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2021
  Пораки:
  1.842
  Допаѓања:
  6.135
  Зарем матката има ќошиња?:^)
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  daa
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   143,1 KB
   Прегледи:
   181
  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   118,7 KB
   Прегледи:
   183
 6. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  i mislev deka e vo kjos dali moze da ne se razviva plodot kako treba ili so pomos na apcinjata dabroston moze nesto da se pomeri 4,5 nedela vo bremenost. Koga otidov na ginekolog mi rece barem malku da bilo povcentralno i kao za 2 nedeli da otidam se ke se znae.. i nekako sum mn zagrizena dali imala nekoja slicno vaka
   
 7. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ginekologot koga otidov zagrizeno mi zborese i kao so pomos na dabroston dajboze da e vo red i kao za 2 nedeli da otidam ke se znae se.. i ostanav taka zagrizena
   
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Дабростонот не се за да се помести плодот, туку за поддршка на бременоста. За 2 недели ти има речено гинекологот да одиш за да слушните срцева реакција.
   
  На GirlVolley, cresa-jagoda, Bebulleee и 4 други им се допаѓа ова.
 9. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  a dali se pomestuva embrionot ili kako so e tuka zacnat taka ostanuva, zasto spored slikite stvarno skroz vo zidot mie i mn sum zagrizena
   
 10. stsmua05

  stsmua05 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  2.390
  Допаѓања:
  13.250
  Пол:
  Женски
  Како може да не се помести кога расне бебето.
   
  На sj *O* и vetruskaa им се допаѓа ова.
 11. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Fala mnogu na utehata zasto kako so mi zborese ginekologot malce da bil povcentralno barem bla bla cela zaplasena ostanav pomisliv deka od edna strana zalepen za zidot da ne nemoze da se razviva dobro i samo na toa mislam
   
 12. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Треба да го следиш.
  Не се загрижувај уште од сега, ама треба да го следиш.
   
 13. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Si imala li sl iskustvo
   
 14. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Не сум имала лично јас, ама тоа не е вообичаено место на вгнездување и треба да се следи поради можни компликации.
  Имаше и специфичен назив таквата бременост, не можам да се сетам.
  Пак ќе речам, не се стресувај уште сега, нема потреба, најверојатно се ќе си биде во ред, само слушај го гинекологот и оди на прегледи.
   
  На sj *O*, cresa-jagoda, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Fala ti mnogu na informacijata
   
 16. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Мислиш на angular pregnancy? Не знам назив на македонски, ама тоа е ко ќе се случи имплантација во ќош меѓу матка и туба. Ова како што гледам во матката е.
   
  На sj *O*, cresa-jagoda и Mantub им се допаѓа ова.
 17. vetruskaa

  vetruskaa Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2022
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Mislam deka misli na dvoroga matka so pregrada sto se pa koa isto ke zacne embrion vo edniot rog ama mene ne mi e takva
   
 18. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Не мислам на дворога матка.

  Да, баш на нејзе мислев фала.

  Аngular pregnancies have a more medial location and are considered an intrauterine implantation.

  Заради ова помислив на нејзе пошто се смета дека е интраутерино вгнездување, ама секако во никој случај не правам дијагноза, само првична асоцијација ми беше тоа, затоа реков да се следи со гинекологот, така како што и кажал после 2 недели пак преглед.
   
  На sj *O*, Dust, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. АничеБананиче

  АничеБананиче Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2021
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  3.792
  Пол:
  Женски
  за ова треба храброст
   
 20. АничеБананиче

  АничеБананиче Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2021
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  3.792
  Пол:
  Женски
  каде го правеше?