1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веганство

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marijaaxl, 16 август 2015.

  1. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Како огромен љубител на храната, а уште поголем месождерач, со две раце потпишувам дека јас со овој режим ќе се мрднам.
    Па јас 1 недела не можам да издржам без храна од животинско потекло, тек па...

    Кој сака што сака нека внесува, негово право.
    Ова не е за мене.
     
    На Poyraz Karayel, buba4e89, Aschenputtel и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Ама има разлика, верувај.
    Иначе, исхраната ми е многу сменета од кога бев вегетаријанец со пица и нудлс. Скоро сѐ сам си подготвувам. Иначе, не ми е скроз избалансирана. На почетокот имав поголем внес на шеќери во однос на јаглехидрати, малку масти. Меѓутоа гледам да регулирам и водам сметка.
     
    На SV1911, Веган и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.646
    Допаѓања:
    52.631
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би можела да бидам веган. Љубител голем сум особено на месо и јајца. Но има периоди кога нутриционистот ми дава само веганска исхрана и сепак можам да издржам. Не е дека веганството се сочинува од само јадење трева, има голем избор на вегански јадења. Мене ми е океј на одреден период да паузирам од храна од животинско потекло, но не можам и не сакам перманентно. Сепак цврсто стојам на тоа дека човекот е омнивор и му треба разновидна исхрана.
    А за кафе, си пијам еспресо омилено ми е. Баш е веганско не знам зошто би му било незгодно на некој да пие еспресо кога другите пијат нескафе, макијато, капучино или сл.

    А кој може да биде веган без да му е проблем, слободно. Се додека не се навредуваме вегани-месождери и си ги почитуваме изборите океј е. :)
     
    На Tan4ence и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Пример мене ми се чудат кога ќе влеземе во сендвичара и сите зимаат плескавици јас помфрит.Ама не ми е проблем.Веќе 13 год не јадам месо интензивно, јадам некогаш колку да внесам малку месо во мене.Сите ми имаат зборено да почнам да јадам месо малку од малку, ама си имам зацртано дека нема да јадам.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    Не би можел без храна од животинско потекло..посебно ако нема нешто на коска што ,,расте'', не сум јас.Едноставно во оваа веганска категорија никогаш не сум се замислувал.Секој си има право на избор.
     
  6. Веган

    Веган Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Поздрав вегани и невегани.
    Најпрвин, мило ми е што постои ваква дискусија на форумов, случајно ја најдов барајќи текстови на македонски за веганството, креирав корисничко име и еве ме. Мојот прв пост на Фемина форумот и за што друго ако не за веганство :D
    Би сакал да ве запознаам сите до еден, секогаш е чест да се комуницира со прекрасни, несебични битија.
    До тогаш, може да се дружиме во локалнава Фејсбук група: Вегански домаќински муабети. Секојдневно се постираат рецепти, смешки и ретко по некој активистички пост.
    Ве очекува Веганската заедница на Македонија :D
     
    На Sparkles27, BloodElf, Irreplaceablee и 6 други им се допаѓа ова.
  7. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    И јас преминав на веганска исхрана најпрво поради здравствени причини, имено анемичност и цисти. Анемијата ми се среди, голем удел има тоа што многу внимавам што јадам, иако еден период од два-три месеци кон крајот на годината забушавав, сега повторно се трудам да се вратам на целосно растителен, ниско процесиран вегански начин на исхрана. Состојбата со цистите исто се подобрува. (fingers)

    Приметувам по себе, кога јадам храна богата со свеж зеленчук или овошје, во која има малку дали варена леќа, грав, било што такво во мала количина, тогаш се чувствувам најенергична, па затоа планирам понатаму така и да терам. Колку што е можно повеќе свежа храна!

    Пред да престанам да јадам месо воопшто, пред некои си 8 години, не можев да замислам да издржам да постам ниту еден ден, не пак целосно да се откажам од ваквата исхрана. Од човек што обожаваше стекови, кашкавал и јајца успеав да преминам на растителна исхрана и убаво ми е вака. Имам со што да споредам, од таму и заклучокот дека вака можам да терам до 101, ако не и повеќе. :)
     
    На Animali, gjoker4e, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Болдираното.Ја сум вегетаријанец веќе една и пол година па и повеќе и метаболизамот ми е многу побрз.Се е личен избор,па дури и храната.Често чудни погледи и фацијални изрази добивам.За жал,некои луѓе не сфаќаат дека тоа е за мене и се замараат.Често пати сум добивала совети зошто било лошо да си вегетаријанец.За вакви,само слушам од култура не дека ми е гајле.Највеќе мразам некој да ми паметува,јас до сега имам само бенефиции од ваквата исхрана.
     
    На Irreplaceablee, Animali, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  9. cloe14

    cloe14 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Размислувам да станам вегетеријанец или веган.. Дали има последици од тоа да се јаде само растителна храна? Се помалку јадам месо бидејќи гледам дека со секакви хормони и хемии ги третираат.. мислам дека воопшто не е здраво..
     
  10. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Јас не би се одлучила за ова, не можам без храна од животинско потекло. Без месо можеби и би издржала некое време, ама без млечни производи, посебно сирење и јогурт нема шанси.
    Не е ова за мене. Веган сум кога постам само, доста е :)
     
  11. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Драга, тоа ќе биде нешто најдобро што можеш во животот да го направиш:l: Јас бев цел живот вегетаријанец, сега сум веган веќе 2,3 години и одкако се од животни исфрлив здравјето ми се среди,хормоните регулираа,анемија веќе немам како порано што сум имала и бременост и млеко имам идеално се! Значи да прво постепено почни како вегетаријанец и види како ќе ти биде.За секоја исхрана треба време.Јас да ти кажам порано кога секој ден јадев месо и млечни имав проблем со запек не излегував со денови во вц.Сега секој ден по 2,3 пати! Растителната храна е нешто најдобро за имуниот систем!
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    A како месото предизвикува анемија?:?:
     
  13. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Не знам како не сум доктор!Само кажувам мое ЛИЧНО искуство :muscle:
     
  14. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Дали може искуство од некој што е веган, дали приметивте разлика во килажата откако почнавте со веганска исхрана?
     
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Да, јас ослабев. Ама пред да бидам веган јас јадев многу благо и бел леб. Со веганството, тој дел го отфрлив од исхраната.
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    После колку време примети разлика, и што најчесто конзумираш во текот на денот?
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Не беше долго. Два-три месеци.
    Иначе дека преку ноќ решив да станам веган, малку тогаш имав потешкотии со исхраната.
    А иначе сега немам некој посебен режим. Наутро јадам некој намаз на интегрален леб и свеж зеленчук.
    За ручек гледам да се варени зрна ко грав, грашок, леќа, ориз, наут...
    Во меѓувреме секогаш јадам некои здрави, или нездрави грицки.
    Овошје многу малку јадам.
     
  18. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    Во кој маркет ги има ќебапчињава? Или слични ќебапи/плескавици да препорачате.

    IMG_1012.JPEG IMG_1014.JPEG
     
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Јас од Стокомак ги имам земено 100 денари, а иначе ги имало и по други маркети сега, ама дупло поскапи биле.
     
    На dc15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ау и кај нас ги има? Оти мене ми из ад од Србија чинам беше и си сфатив дека само таму ги има. :o