1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веганство

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marijaaxl, 16 август 2015.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Има и ќебапи и плескавици. :lol:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Вегани, каков вегански путер користите? ми треба за фростинг за веган торта
     
  3. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Цело време сум на чекор до 100% веган, но не се форсирам, не се оптеретувам, и така месо не јадам воопшто и не го сакам ич веке и да го гледам ми е тешко ( а спремам за дома) . Некогаш јадам чоколадо, и јогурт и кефир знам да се напијам повремено. Се чувствувам прекрасно, лесно, чисто и здраво. Да не споменувам колку подобар фокус и концентрација имам кога во денот сум консумирала само свежо овошје и зеленчук.
    Инаку освен разни потажи, смутиња, пориџи, чорби и салати не правам скоро ништо како торти, плескавици или веганска мусака, веганска пица и сл. Немам потреба, кога сакам такво нешто си купувам. Може да би имала повеке слободно време би правела но сега ми е супер вака.
     
    На orhideea и Vitaly им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    @dayla тука можиме да се бодриме. :D
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    5.603
    Пол:
    Женски
    Yay! :l:

    Сега седнав на компјутер, еве мои омилени блогови што сум ги зачувала за вегански рецепти, може ќе му се најдат на некој за инспирација:

    https://www.lazycatkitchen.com/category/recipes/
    https://www.rachelama.com/see-all-the-goodness
    https://www.onearabvegan.com/recipes/
    https://plantedandpicked.com/
    https://sweetpotatosoul.com/recipes
    https://www.thefullhelping.com/recipe-index/

    Овде има еден уште еден куп блогови:
    https://www.culinarynutrition.com/top-50-vegan-blogs/

    Јас во принцип сакам едноставни рецепти, и такви блогови имам bookmark-нато, дома не ми се наоѓаат многу "фенси" состојки, освен зачини, обожавам зачини, а не коштаат многу. Не сакам ни процесирана храна, вегански сирења и салами ми се ноу ноу, и заради вкус и заради состав. Ама тек почнува оваа гранка од прехрамбената индустрија, не се сомневам дека ќе има подобра понуда во иднина. :inlove:

    А лично не би била целосно веган, сакам јајца за појадок (и еден ден мои коковчиња, сега ми дава јајца еден другар (океј, ова звучи лошо)) и сум инаку пескатаријанец, мислам дека ова мене лично најмногу ми одговара на долг план. Ама да сум веган еден месец годишно, мислам дека е убава иницијатива. :f:
     
    На Sweetlove_0312 и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Океј ова е "распоредот" ептен ме бендисва омг.
    IMG_20201231_081748.jpg
    @dayla како се осеќаш за од утре?

    Има уште некој или ние сме?
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    5.603
    Пол:
    Женски
    @theowndemon љеље. :D А каде уствари нив им е планирано да се споделува сето ова? Мене ми е океј да споделуваме сличиња од рецепти и да пишуваме како ни оди, на пр. во недела како што им е нив планот. Што мислиш ти? Јас сум commitmentphobe (читај мрзливец и прокрастинатор), така што ако се заречам дека ќе го следам распоредот, 100% ќе ме снема во првата недела. :D

    Туку ќе ми успее ли да изедам цело тенџере руска во еден ден? Стравувам дека ако остане, ќе грешам душа уште прв ден. Пушти среќа. :devil:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Па таму е така планирано, тука како сакаме. Мене ме бендисва Недела најмногу, онака да си кажиме неделен прогрес место нели, секој ден да се думаш шо ден е. :D
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Среќно, девојки! Станав веган пред пет години и тоа е една од најдобрите одлуки кои ги имам направено во животот.

    Ви ја препорачувам Фејсбук групата „Вегански домаќински муабети“ за вкусни рецепти и алтернативи кои можат да се најдат кај нас, а и јас сум тука доколку имате некое прашање или недоумица.

    :clap:
     
    На Sweetlove_0312, theowndemon и dayla им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Еиии јакооо :D Им пратив пораче за пријава.
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    IMG_20210101_133137_561.jpg IMG_20210101_164321_357.jpg IMG_20210101_194904_826.jpg
    Јас почнав и интересно ми е вака да ги прам сликите денес зато и ставам. :D
     
    На IRBBB, Lavender4, Sparkles27 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Од денес и јас се придружувам во клубот на веганите.
    И досега не јадев многу месо и кога јадев гледав што можно помалку да јадам месо. Ама сега сум решена да бидам Веган.
    Почетник сум и засега готвам некои полесни рецепти и постепено оди мојата процедура за целосно да сум Веган. Засега јадам само пилешко месо и некои млечни производи. Почетокот е малку чуден додека да се навикнам.
    Само да ве прашам дали користите Тофу? Гледам често се користи во Веган рецептите. И ако да каде го купувате?
     
    Последна измена: 12 февруари 2021
  13. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Бев веган до бременоста и воопшто никакво месо немав пробано , од млечни производи само сирење.

    Можам да кажам не само што немав вишок килограми , јадев вкусна свежа храна и имав предобра крвна слика.
    Сега се се испоремети и немам никаква енергија и ќе се вратам пак на таа исхрана.
    Ништо полесно, почисто и здраво !:!:
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Многу ретко, го неќам на вкус. Кога земам има еден димен/ чаден од ДМ. Обичен и со јатки внатре. И имаш насечкан на коцки и мариниран во тегла. Тој некако поќе го сакам кога готвам и да се изгуби во останатите вкусови. Кога сакам да сечам како парче земам од димениот. Генерално текстурата ме турка. Ама ако не те бендисва тофу, имаш многу други растителни извори на протеин. Мојот омилен е сејтан, грав, леќа и наут. Овие ги ротирам.

    Додуша од ко открив сејтан не мислам дека ќе се вратам на тофу. Ако јадиш глутен that is зошто практично пченичен глутен е сејтанот. Прво земав од дм исто во тегла со маринара, нема вкус. Како шо ќе го приготвиш и зачиниш, таков вкус има. Зато и често се користи за замена на месо оти многу лесно прај мимика на месо.

    Сега последно нарачка напрајв овде. Земав од ражничите и од колбасиците. И од двете сум презадоволна особено од колбасиците. Ражничите и како ражничи сум ги направила и ги извадив од стапче, насецкав и во сос ги имав ставено. Секако се убај. А колбасиците се out of this world. Предобри. Башка свежо напраени ги праќа, денес ако ги напрај, ги праќа, и ти утрото ги добиваш.

    Дур сум тука, вчерашниот ден. Се заиграв со вака праење слики.
    IMG_20210212_101333.jpg
    + Уште малку јатки и уште две коцки чоколадо, два чаеви и црно кафе.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Избегнувам млечни производи највеќе млеко, сирења и кашкавали. Ме интересира дали сте пробале вегански кашкавал и како ви се допаѓа? Од што го праат и колку е поздраво?
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Не знаев кај да го поставам прашањево , можеби тука е најсоодветно.
    Прави ли некој дома млеко од овес? Каков овес користите и како го правите млекото? Имам дома еден овес што се мислам дали може да го искористам за тоа: IMG_20210506_125546.jpg
    :?:
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Јас имам од купечки само праено, вака нешто ( копирам од гугл):
    "To make oat milk simply add 1 cup rolled oats + 4 cups water to a high-speed blender and blend on high for 30-45 seconds. Then strain through a clean t-shirt or towel for best results. We found nut milk bags let too much pulp through. Fine mesh strainers also let too much pulp through, so we don't recommend using them." + засладувач на ова ставив да има вкус.
    Со ваков овес:
    IMG_20210506_130144.jpg
     
    На Ketchup и Angie1432 им се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Ова ми личи на крупник(моето омилено), можеби и да не е, ама ко што ти кажа Димн, овесот нема потреба да стои во вода пред да го блендираш, ко останатите јатки од кои се добива млеко.
     
    На Angie1432 и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Кај купуваш ојстер печурки? Никаде неможам да најдам.

    Инаку за инспирација и мотивација, ако гледате тикток, има една тиктокерка веган што објавува интересни видеа. Ако сакате да ја гледате еве како е потпишана: vegan_friendly_uk
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Kam imam kupvano, od pazar, Vero