1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вегера (Vegera)

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од angel92, 30 ноември 2011.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  1.744
  Дали ви се свиѓаат нивните продукти? Кои ги обожавате? Дали треба нешто да додадат или одземат од асортиманот?

  Јас премногу го обожавам лиснатото со шунка и кашкавал.
   
 2. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.571
  Да, имаат убав асортиман, користат и поквалитетни производи и разбирливо е што се нешто поскапи во однос на другите, сепак мала корекција надолу во цените не би била на одмет ако пример споредиме со брзата храна.

  Ама, аку зборувам за ,,Вегера,, во Охрид давам огромна критика единствено на бурекот, навистина не чини, може ќе се подобрат, може немаат моментално добар мајстор за бурек, ама еднаш и уште еднаш таа грешка не ја правам, плус 3 пати годишно ќе ми падне мерак за бурек и да налетам на ваков епа епа не е фер. Инаку друго се‘ е одлично, мој фаворит е чешелот, :) .
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Бурекот ни во скопска Вегера не чини, за никаде е. Сув, едвај да го гризнеш.
  Останатото им е просечно и многу ретко јадам кај нив.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  12.266
  Допаѓања:
  186.597
  И на мене единствено не ми се допаѓа бурекот од Вегера.
  Сув е.
  Се останото е одлично, освен бурекот и ѓеврекот, другите пецива им се подобри и од ЖУ-ЖУ.
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.453
  Допаѓања:
  58.560
  Пол:
  Женски
  Морам да се сложам за бурекот. Еднаш јадев и толку беше. А ми се свиѓа чешелот и кифлата со шунка и кашкавал. Ама се на се, ретко јадам тука.
   
 6. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.366
  Допаѓања:
  4.877
  Бурекот во Скопје не сум го пробала, ама тој во Охрид летоска Мх, Мх, Мх прсти да си излижеш! :)
  Во близина кај што живеам нема Вегера-Нема проблем, а од центар ретко ми текнува да си купам, така што друго не сум пробала!
   
 7. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.920
  Допаѓања:
  4.191
  Пол:
  Женски
  Лиснатото со шунка и кашкавал и чоколадираниот кроасан... Од самата помисла ми доаѓа да се облечам и до Скопје да појдам да се најадам. :) Превкусни се.
   
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.991
  Пол:
  Женски
  Јас често навраќам во Вегера.
  Со другарка ми традиција ни е да шетаме по парталчиња во ГТЦ, па да се симнеме долу на доручек. Или да разгледуваме книги низ книжарниците, па да навратиме во таа на Рекорд. Убави пецива имаат, поубави ми се од оние на Специјал. Секогаш си нарачувам лиснато со виршла и сенф, или со шунка и кашкавал. Јогурт задолжително :) Не сум голем љубител на бурек, па од тоа немам пробано.
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  За мене Вегера е преценета.
  Додека работев во Центар ги прочешлав сите "бутичиња" за тесто, и после Жито Лукс, Вегера ми води во неквалитет.
  И цени до небо.
  Ми се допаѓа само чешелот. И тоа не е нешто посебно, но споредено со другиот асортиман, е пак малку посалам.

  Специјал е измислен за Вегера.
   
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.148
  Ами си каснувам од таму. Убаво ми е, и мене тоа со шунка и кашкавал ми е во најубавите, и бурек имам пробано, ама мене убав ми беше :o Можеби се погодила турата :D
  Цените се малку повисочки, ама ако те поткрене некој, можеш да ги видиш :D

  Јас тоа лиснатото со шунка и кашкавал го најдов на друго место со ептен сличен вкус, за ептен помала цена, (ова му доаѓа да речам дека го најдов кинеско :rofl: ) ама не кажувам каде, ни за 100 денари :!:
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.034
  Пица бурекот, мммммммммм, го обожавам.
  Со месо и сирење немам пробано, за да можам да коментирам дали е сув или не, меѓутоа овој е преубав, полн, вкусен :$
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.277
  Се повеќе живеат на стара слава.
  Поскапи се, помали почнаа да ги прават, паднаа со квалитет, а воедно и прават големи тури често и може да начекаш ептен ладно пециво, ѓон.
  Порано многу повеќе ги посетував, сеа да речам оваа 2011та дали 3 пати сум јадела таму. За доручек дека сум во центарот на градот па секое второ утро јас јадам пецива но си купувам во Специјал, од Национал имаат пити закон, од пекарата кај адвокатската уличка, од една пекара исто мислам Жужу се вика кај зелен пазар и најефтината со најдобар геврек пекарата во подрумот на ГТЦ до кам маркет.
  Не ги задоволува моите критериуми ем материјални и во однос на квалитетот Вегера.
   
  На Alesii и ludoto19 им се допаѓа ова.
 13. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.506
  До сега не ми имаат згрешено :) Не купувам често, но секогаш кога ќе купам се е во ред.
  Немам се пробано. Лиснатите стапчиња многу ги сакам, исто бурекот со шунка и кашкавал е ММммМММ (ручек и пол), симитот многу им го сакам и пченкарните кифли.

  Има една продавачка што работи во Вегера кај Мавровка - таа е најнајуслужливата и најфината продавачка еver!

  п.с. Читнав, Вегера ја споредувате со други пекари, во ред е тоа, но добро е што секоја пекара си е специфична и за нас купувачите има доста избор.
  п.с.с. Во Специјал на пример тешко да отидам пак бидејќи штедат на струја - не ги печат пецивата како што треба :/
   
 14. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.410
  Вегере во Карпош ја отворија баш кога бев средно па така супер ни се најде. Бевме редовни посетители и мои фаворите беа сусамката со сирење, чипс-стапче, тоа мрсното со кашкавал и лења пита со вишни. После некое време го извадија и бурекот со шунка и павлака кој исто ми беше убав.

  Ама искрено цените и на почеток не им беа нискички, но колку толку прифатливи. Е сега откако ги покачија што е многу, многу е. Којзнае од кога немам влезено во Вегера, од пат ми е ама последен пат кога бев освен тазе топлиот леб немаше ништо посебно.

  Дефинитивно квалитетот им е опаднат, а изгледа и потрошувачката порано се тепаа бре луѓе за да влезат таму, со по 5 ќеси излегуваа тие на пауза од работа што беа а сега ништо.
   
 15. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.292
  Допаѓања:
  17.164
  Пол:
  Женски
  Кога јадам во Вегера, тоа е Вегера на рекорд, обично земам затворена пица, интегрален сендвич (во последно време по сиромашен го прават и помалку сирење ставаат) или бурек пита со павлака мљамммм и правец горе со дечкото ми си седнеме на раат си јадеме, муабет, кафенце, летно време ладна водичка :D . На претходното работно место јадев во Вегера близу Грчка амбасада, амбиентот не е добар но мислам дека храната е по тазе, ми се допаѓаше пита со праз ама не онаа мрсната, туку како кифла беше нешто.
   
 16. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  749
  Пол:
  Женски
  Неколку пати имам јадено во Вегера и освен што имам платено прескапо за мој џеб, ми се случило да јадам ладно пециво за кое би рекла дека може било и од претходниот ден. Имам јадено негде 5-6 пати ама последниот настан со ладниот и никаков кроасан со шунка, свечено си ветив дека јас во Вегера веќе нема да јадам. Немам вишок на пари. Специјал барем до сега ми се 100пати подобри.
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.571
  Допаѓања:
  4.252
  Пол:
  Женски
  Како помала почесто јадев од таму а и квалитетот им беше подобар....а одкако последен пат добив ептен лошо тровање од таму веќе не влегов а и нема ни да влезам
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.721
  Јадам во Вегера понекогаш, не е баш често и неможам да се пожалам барем засега од квалитетот, не ми згрешиле ништо. :D Најмногу го сакам бурекот, симитот, затворената пица, чешелот...
   
 19. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Ретко јадам во Вегера. Избегнувам да јадам теста, ептен кога ќе ме фати стрв голем само. Од буреците убав ми е само тој со павлака и шунка. :mm: А од другите производи убедливо најубав - чешелот. Името му е закон. :lol:
  И да, прескапи се! :!:
   
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.977
  Имам јадено неколку пати во Вегера и можам да кажам дека сум задоволна од производите што ги нудат, најомилена ми е пастрмалјијата, пицата на парче и пица бурекот, тоа имам досега пробано.