1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вегетаријанска диета

Дискусија во 'Диети' започната од genina, 29 декември 2010.

 1. genina

  genina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Здраво :)
  Ми треба ваша помош... Јас сум вегетаријанец веќе 3 години но откако го исфрлив месото од мојата исхрана замена најдов во лебот од кој за жал многу се поправив (предходно имав 55 кг. а сега имам 62-63 ) :envy: Во последен период се трудам на секој можен начин да си ги вратам килограмите што ги имав предходно но засега нема некои позначителни резултати. Сум физички активна, го намалив лебот и слатките исто така ја практикувам лунарната диета но резултати нема или пак се незначителни ;( за жал поголем дел од диетите препорачуваат внесување на месо и месни производи но засега не можам да најдам ниту една диета која се базира на растителна/млечна исхрана па затоа барам ваша помош и ако некоја од вас има слично искуство како мене радо би прифатила совет :)
  Благодарам и чекам ваши мислења. ;) :)
   
  На melanie27 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. melanie27

  melanie27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  255
  лелеее и јас сум во иста ситуација ;( откако го отфрлив месото кг. се качуваат како луди...
  и стварно, ако има некоја ефективна, (малку полесна :lol: ) нека пише што побрзо :inlove:
   
 3. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  7.096
  Абе ја изрод сум? :D Исто сум вегетаријанка, ама јас откако станав вегетаријанка ослабев :D инаку ја имам држено таа диета што е 5 дена и ги повторуваш 3 пати (ја има некаде по темиве, од овде ја најдов). Во неа имаше плескавица (неа ја заменив со соја шницли) и риба( ја заменив со тофу) и пак ми успеа диетата. :)
   
 4. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  7.096
  dieti/medicinska-dieta-t2012/ Еве за оваа диета, стварно е ефикасна (до душа малце тешка на почеток, ама како и секоја диета) пробајте :)
   
 5. genina

  genina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Супер за тебе ;( би требало да е до метаболизам али нз ... ајде ќе ја пробам па ќе ти кажам како оди фала мн ;) :D
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. genina

  genina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  би сакала да ја држам медицинската ама веќе 3 месеци ја практикувам лунарната и на некој начин организмот ми е навикнат на воден режим но на одреден ден а не би издржала вака како што е во неа па ќе ја пробам таа што е 5 дневната почнувајќи од понеделник па баш ме интересира што ќе биде на крај :) фала мн ако наидете на некоја друга диета слободно кажете :) :)
   
 7. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.681
  ќе може да ми кажеш нешто повеќе за диетава?
   
 8. genina

  genina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ... 1%82%D0%B0

  тука можеш да прочиташ повеќе

  имаш еден ден во кој 24 часа трева да консумираш само вода и чај без шеќер и овошни свежо исцедени сокови

  можеш да изгубиш од 1-3 кг во тој ден
  можеш да одбереш да ја држиш само 1 или сите 4 дена
  јас се навикнав да ја држам 4 дена значи секоја недела по 1 ден имам во кој консумирам само вода
  а останатите денови внимавам на исхрана и колку калории внесувам
  и во исхрана додадов лененово семе, бадеми, и зелен чај и колку толку малку подослабев и барем изгубените кг не се враќаат :)
   
 9. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  660
  Проеини заменуваш со јаглехидрати? :^)
  Обиди се со растителни протеини, како на пример соја, тофу, ореви итн.

  Јас сум вегетеријанец 2 години, и морам да признам дека качив некое килце на почетокот, но кога дознав дека имало диета според крвна група почнав да се ориентирам по диетата. Нормално не јадев месо, но го заменив со растително протеини. Нулта крвна група сум (месојадец) за жал, од леб се дебелеам.

  Еве рандом линк на кој пишува што треба и не треба да се јаде според крвната група

  http://mbg-clan.go-board.com/t12-topic


  Се надевам ќе помогне, бар јас си мислам дека мене ми помогна :?:
   
 10. pikachuismybaby

  pikachuismybaby Нов член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2021
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Некој ако знае ваква диета да ми каже итно ми е :( вегетеријанец сум и нема убави диети без месо, секогаш на крајот на денот се фаќам за грицки или нешто нездраво зашто преку ден јадам само еднаш и тоа многу малце, сакам да си го сменам начинот на исхрана, HELP
   
 11. Marija Stela

  Marija Stela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Појадок 9час.
  СмутиБанана малини или нешто друго овошје чиа семе.
  12 час.овошка рака јатки
  14час.манџа посна со салата 1 тонус
  18 и 30 пола од ручекот или
  Тиква
  К.млеко
  Шампињони на скара
  Со салата
  Од нутриционист
   
 12. Monika Naunova

  Monika Naunova Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2021
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Devojki ponudete dieta ama strogo da bide bez meso oti mesno ne jadam nikakvo vegetrajanec
  Pozz ubavi srekni i bozikni praznici
  Srekna nova
   
 13. Marija Stela

  Marija Stela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Спринг диета
  Банана
  Житарици кокос цимет мед јатки
  Овошје или цеден сок рака јатки
  Гравче леќа боранија грашок компир манџа со салата 1 тонус
  Салата
  Тиква костени или шампињони