1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вегетаријанство

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Waka-waka, 30 јули 2010.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Мхм да, само значително помалку активна. :D

    К о н е ч н о
    Пробав мој култ да напрам ама не ми одеше, мораше некако. :D

    Хмм јас ставам грашок, кисели краставички, морков, (раст) кашкавал сега и посен мајонез. Има по рецепт и белка од јајце рендана ама то ќе изоставам. Се др 100г ми напиша мајка, само белка една.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Црвено месо престанав да јадам пред 3 години, риба пред 7 месеци, морски плодови и слично во животот немам јадено ниту еднаш. Јајца не ни јадев но користев за подготовка на други јадења а пред 4 месеци престанав и тоа и користам ленено семе како замена. Од млечни производи користам млеко (не пијам, туку за подготовка на други јадења)и користам чедар кашкавал. Од бело месо значително намалив со стек (еднаш во два месеци само), но тешко дека ке успеам со "chicken nuggets" кое ми се најомилени од се.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Јас и @dayla ќе прајме Veganuary ако си заинтересиран. @Deva Path :wasntme: На тема Веганизам ќе се бодриме. :D На претходната страна ставив и линк за пријава, книги праќаат по мејл.
     
    На Снегулк@23, Deva Path и dayla им се допаѓа ова.
  4. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Скоро година веќе не јадам месо. Не давам никој да ми влијае на одлуката, често добивам зајадливи коментари и гледам да не го експонирам многу тоа.
    Сепак ми требаат повеќе рецепти за вегетерјанска храна бидејќи ги вртам се едни исти работи и тоа не влијае многу добро на мојот организам. Добро би ми дошле неколку предлози.
     
    На Anod10, Снегулк@23 и Tea678 им се допаѓа ова.
  5. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Што повторуваш, кои работи. Сакаш предлози со јајца и млечни продукти или само со вегански.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Да и со јајца и млечни производи. Само месото ми е исфрлено
     
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    @WarriorMind
    тука има интересни рецепти
    https://jedozovniduo.blogspot.com/search/label/Vegan friendly
    А еве уште предлози

    лазања со печурки и кашкавал, проја со сирење, кис.краставички, пиперки туршија.
    динстани печурки со кромид
    грашок манџа, грав, леќа,
    брокула, карфиол варени во малку зејтин и вода ( вино), после ставено павлака и рен сос
    помфрит, пире од целер
    сарма посна, подварок,
    спанаќ пире, спанаќ и ориз,
    ризи бизи, турли тава само со зеленчук
    крокети од кромпир или морков
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Мал апдејт: Целосно исфрлен стекот, со chicken nuggets намалено на еднаш неделно(претходно 3-4 пати неделно). Останаа уште млекото(што го користам само при подготовка на други јадења) и чедар кашкавалот. Некоја замена за млекото при подготовка на други јадења?
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Било кое растително. За десерти некои поблаги како кокосово, бариса за кафиња зошто тоа пени, инаку онака по неутрални за други јадења: овесово, оризово, соино. :D
     
    На Ljubova и Deva Path им се допаѓа ова.
  10. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Јас не сум голем јадач на месо, ама на моменти кога другите околу мене јадат месо и мене ме привлекуваат и ме убедуваат да јадам месо можеби затоа што не се навикнати тие на таква исхрана. Но, сепак јас постепено станувам вегетаријанка. Досега видов како е да сум Веган ама не ми е многу прифатливо, затоа вегетаријанска храна ми изгледа подобар избор. Гледам вегански и вегетаријански рецепти само колку да добијам идеа што да зготвам ама и да ми одговара на вкусот. Не е дека не ми се допаѓа таа храна туку е поради тоа што тие рецепти што ги гледам и ги правам ретко нешто да ми се погоди како што треба.
    Поточно јас се хранам здраво и затоа го дозволував да го јадам пилешкото месо и рибата бидејќи се рачунаат како поздраво месо. Може ли да споделите некои рецепти што се прават брзо ?
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Во Скопје од почетокот на март годинава (2021) има нов вегански ресторан - Paradaise Food се наоѓа во Центар кај Беко, во истиот ред дуќани со dm маркет и "Просветно дело" книжарата. Цените не се ниту ефтини ниту скапи, лазања со спанаќ, тофу и вегански мајонез е 70 денари, ролки со соина виршла 40 денари а имаат и разни овошни слатки. Продаваат готвени јадења и на кило. Околу 300 денари е кг. зависно што земате.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Извадок од интервјуто со пејачката на Ареа, интересен и убав став:

    Вегетаријанка сте, зошто се одлучивте за ваква исхрана и ваков стил на живот?


    – Вегетаријанка сум повеќе од 20 години и добро се чувствувам поради тоа. Верувам во единството на постоењето, единството меѓу човекот, животните и природата, верувам во Бога. Сметам дека животните се Божји созданија, исто како и ние и сметам дека ни се дадени за да ни помагаат на разни начини, а не за да се храниме со нив. Покрај тоа мое убедување, во текот на животот кај мене се разви и љубовта и сомилоста кон животните. Знам дека и тие чувствуваат радост, болка и страдање. Тоа е единствената причина поради која сум вегетаријанка„

    извор
     
    На Oscar Lady, Traveler91, Tea678 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.483
    Пол:
    Женски
    Во кое време имало слаба вегетација?
     
  14. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Веројатно во време кога немало ништо друго да јадат за да преживеат, па се одлучиле да го пробаат месото и така сметале дека тоа ги најадува доволно и не внимавале на никакви последици што можат да произлезат од тоа се додека не се преработуваат тие меса и се продаваат насекаде од што тие преживувале финансиски и немале милост кон тие одредени животни за кои имаат дозвола да ги искористуваат целосно, односно се што можи да се произведе од нив. Од таа гледна точка тоа им било исплатливо да го прават и за да користат што можат повеќе од тоа што го имаат.
    Да го спомнам и фактот што го дознав дека веганска или вегетаријанска храна во маркетите почнала да се произведува и продава од 1940 година.
    Јас не сметам дека е тоа корисна и добра идеа покрај тоа што можеле да преживеат со грав,грашок и со одгледување на нивите со зеленчук и овошје. Како и да е, сега веќе кога има разновидна храна на располагање нема зошто да се прават тие работи, поради најголемите и многубројни болести што се утврдени од месо во кои спаѓа во поголема можност и корона вирусот за што е веќе е спомнато дека некој јадел месо и поради што тоа месо е во денешно време преработено како фаст фуд кое што е многу помрсно правено и повеќе штетно.
     
    Последна измена: 28 септември 2021
    На theowndemon и Tea678 им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Каква веганска и вегетаријанска храна се произведува од тогаш? Како колбасици, млека и сл? Пошто се останато има да излезиш во природа или да влезиш во бавча.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    па се што има растително како тофу,млеко
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Тофу има преку 2000 години во Кина. Напраено од соино млеко. И то значи толку време има во Кина.
    IMG_20210928_180125.jpg
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Да така е, ама за прв пат почнале да го продаваат во тој маркет кој бил наменет само за веганска храна во Берлин. Значи незнам што друго се продавало од тогаш.
     
  19. Ivana222

    Ivana222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Gi ima nekoj probano? :)
     

    Прикачени фајлови:

  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.423
    Пол:
    Женски
    Да. Јас сами по себе ги блендирам нив си тие до нив, малку се гледат на сликата. Со доматен сос и зачини си прам сос за тестенини. Или со малку bbq сос ама ситни блендиран прам meatless meatballs. Сами по себе ги неќам ни едните ни другите, ама во комбинација се топ.
     
    На Ivana222 му/ѝ се допаѓа ова.