1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вегетаријанство

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Waka-waka, 30 јули 2010.

  1. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    8-Треонин, Валин, Леуцин, Изолеуцин, Лисин, Метионин, Фенилаланин и Триптофан...И се може без месо...God Bless Google :D
     
  2. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас не учам од гугл, и не се раководам од гугл, ако ти тоа го правиш ;)

    Jас учам според тоа професорот што ми го кажува
    а ти сигурно се уште ја немаш докторирано оваа област ;)
    и да тие се, плус и цистеинот, кој што не е есенцијален, но е неопходен поради изворот на сулфур ;)
    Aко се водиш според гугл, далеку ќе догураш

    Mожеби и политика од таму си учела :wasntme: :wasntme:
    поздрав сега, одам да учам саглам, сигурно твојов муабет да го пишам, 5 ќе ми турат
    ама онака факултетски :rofl: :rofl:
    Поделба на протеините според
    биолошката вредност
    1. Биолошко високо-вредни протеини
    Овозможуваат нормален раст и развој на организмот
    Казеин во млекото
    Овоглобулин и ововителин во јајцата
    Миозин во месото

    Глицин во сојата
    Едестин и глутенин во житариците
    Фазеолин во гравот


    што вика чика гугл сега??? :rofl:

    ох ох ох....
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    хаха, кога барам од google нешто што не го знам, си кажувам, а го побарав чисто за да ти одговорам на прашањето а и да се осигурам дали е така, искрено поима немам за ова,ниту пак ми била намера да се правам паметна...мала је мало нервозна а? ајде нека одат поените кај тебе...душичка, се радува :D
     
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aууу, се засрамив дури :$ :$
    види ми поцрвенаа обравчињата :rofl: :rofl:
    :D :*
    па и јас за некои работи појма немам, ама се се учи бре!
    во повеќето случаеви помалите учат од големите, ама некогаш е и обратно нели? :)
     
  5. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Можеше да кажеш Шкорпионке не си во право, еве ти доказ, а ти почна со навреди...Готово, бегам јас од овој форум, збогум друштво, ова не се издржува...
    You wish :D
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :rofl: :rofl: седи мирна ма,дебата е ова :D

    i don't :D
     
  7. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Зш ма неможете да преживеете без месо?Јас од 5год. од кога почнав да разбирам од што се произведува и како се произведува немам ставено месо во уста едноставно организмот неможе да ми го поднесе-одвратно мие.Да седне некој со мене на маса да јаде месо јас трчам право во wc и повраќам :worried:.Покрај сите настојувања на родителите не ми поднесува организмот,и кога ја видоа крвната слика останаа вакви :o ми беше најдобра од сите во фамилијата(месојадци) бетер од спортист.Ги изгубија последните надежи за да се откажам од мојата тревопасна исхрана кога почнав да учам за ветеринарен доктор :)
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    вегетаријанството си е индивидална работа
    Jас само кажав што учам, и што пишува во книгата ;)
    Tвое право е дали сакаш да јадеш, или не!
    Mое право е да кажам мислење, сепак ти студираш за ветеринарен доктор, а јас за доктор за здава исхрана ;)
    значи по струка одиме со дебатава :)
    поздрав толку од мене :hai:
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Tи тргна ма денеска тебе со дебативе? :rofl: Препорачливо е да се јаде месо содржи железо во себе,да не ме свати некој погрешно па да не јаде :P Јас реков неможе да ми поднесе огранизмот ниту јас сама неможам да се замислам со месо во уста :^) Ма има и негативни страни тоа месното нели му ставаат сега некои хормите па ги пореметуваат огранизмите на децата (предебели се,превисоки,не растат воопшто) има многу такви случаеви регистрирано во нашата држава последните години.п.с докторице да те земам кај мене на пракса еден ден па да видиме после дали нема да станеш вегитаријанка :D
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Hе докторице, фала ти ;)
    да, ма ми тргна со дебативе ејјј :D
    зависи и до организамот, ете гледаш :)
    Tебе не ти поднаса, на некој па обратно!
    без месо, крвна група 0 тешко дека би преживеале, месојади се :)
    Tака да ти терај си вегетаријанство, супер за тебе :)
    и никој не кажа дека месата ко на пример колбасици, чварки, салами, или некои меса со хормони што наброја ти, се здрави, далеку од тоа, тие треба да се избегаваат- уште еден стручен совет :)
    секој нормален тоа го знае, и без да се каже, нели :)
    Aјде сега поздрав, доволна ми беше дебатава, побитна ми е таа дебата што ми следи следната недела пред тестот ;)
     
  11. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    На drugarka и ludoto19 им се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    упс želatin?
    ако е природен(искрено не знам дали постои вештачки) тогаш


    Kолагенот е составен дел од сврзното ткиво на рскавицата.Cо варење преминува во желатин

    E сега не знам дали постои вештачки желатин, можеби таков да се користи, не сум упатена
    не можам да зборам за нешто што не знам :)
     
  13. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Зошто не заебале? Во производите се наоѓаат одредени состојки што ги има во свинското.Па што е слатко прасенцето на слика :inlove:
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.281
    Зошто го избриша претходното мислење? Или сега прогугла и пиша нешто?
    Ако си вистинска вегетаријанка ќе бидеш многу добро информирана за твојот начин на исхрана.
    Простете, ама јас овде не видов ниедна таква.
    Секоја чест на таквите, ама овде ги нема.
    Ради мода ли е, незнам, ама наеднаш сите станавте вегетаријанки или пак сакате да станете.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Проглуга?Хаха :D .Вегитарјанци се оние што се доволно информирани за начинот на исхрана?Ја па мислев оние кои не јадат месо :) И постои такво нешто као вистинска,невиситска?или јадиш месо или не.Има такви ради мода,има некои ради начин на исхрана ама како што напоменав јас не бев компетентна да донесувам такви одлуки на 5 год. туку мојот огранизам.Асталависта
     
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.281
    Ти не го сфати или се обиде да не го сфатеш мојот коментар.
    Ти го прочитав првичниот ти коментар, а ти знаеш каков ти беше, потоа го смени.
    Друго, за да се хранеш со одредена храна треба добро да си информиран што и како се јаде, која храна што содржи итн. Па јас кога се ставам на диета се информирам што содржи секој производ и за што служи. На тоа мислев, еве да ти појаснам.
    И да постојат такви невистински кои се само бламираат овде бидејќи сум имала можност да запознаам права вегетаријанка, а овде таква нема.
    Тоа што ти неможеш да поднесеш месо е сосема различно од тоа да одлучеш да не јадеш месо.
    Мислам дека бев јасна.
     
  17. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Да те потсетам дека вегитаријанци се оние што не јадат месо,значи Не јадат и немам потреба да се информирам за тоа што не го јадам.Друго се конзумирам како и секој нормален овошје,зеленчук не зимам ниту соја ниту никоја храна што е за вегитаријанци само во поголема доза зеленчук.Форумот е анонимен и јас мислам дека нема никаква потреба да се преправаме.Напоменав дека неможам да поднесам месо од кога почнав да разбирам од што и како се прави значи делумно беше одбивност.
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Кој го користи тој тренд? Ние обичните луѓе или селебрити пипл?
    Јас можам да се облечам поради некој тренд. Но не и во уста да не/ставам храна поради ТРЕНД. Поради тренд, не го ставам моето здравје на коцка.
    Од друга страна, јас можам дома да јадам месо, а надвор пред луѓето да сум во `тренд` не јадам месо демек.
    Сите вегетаријанци сме од некоја причина. Небитна причина. А, не поради тренд.
    Познатите имаат толку пари, нив ништо не им зависи од некој си тренд.
    Така да тоа ми е чиста глупост.
    Гугл, како гугл, не знам што го исмејуваш, кога сите црпиме информации од него, и повеќе сум нашла нешто на него отколку што излегло од устата на некој професор.
    А, ти учи си од `паметните` професори, кои демек се` знаат, а појма си немаат од животот. (Пр. Лекар по медицина пуши цигари, а кажува за штетноста. Тој е паметен или глупав доктор?)
    А, за Мисс Скорпионка, можеби на хартија ја нема дипломирано оваа област, но очигледно знае многу повеќе!
    Јас имам факултет, ама знаењето не излегува драга, само од книгите...
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Професор на филозофски има предавано со цигара во рака, зборувајќи како пушењето е штетно по здравјето. Од студентите некој го прашал зошто пуши, а објаснува за неговите негативни последици.

    На тоа професорот му одговорил: Замислете дека одите по некој автопат и сретнувате знак СТОП.
    Јас сум тој знак, но ваше е дали ќе продолжите по патот. Со тоа сакал да каже: "Jас колку сакам можам да промовирам цигари ваше е дали ќе пушите или не, мое е да кажам."

    Професорите знаат, специјализирале одредена област. Не го специјализирале гугл и не се доктори за сите области. Така да, медицина не се учи на гугл. ;)
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Тогаш која е логиката на професор-вегетаријанец да објаснува дека без месо не се живее? :D
    А, тој е жив пример дека се живее здраво и витално? :?:

    Не не` замарајте нас вегетаријанците, живееме, здрави сме, витални.
    Како што и ние вас не ве убедуваме да не јадете месо.
    Како и се` во животот, така и за јадењето секој има право да одлучува колку и што ќе јаде. ;)