1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежбање за време на менструација?

Дискусија во 'Фитнес' започната од The.Pink.Angel, 22 јули 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Сакам да прашам дали може да се вежба за време на менструација ?? :)
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.829
  Пол:
  Женски
  Вежбање за време на меснтруација?

  Зошто да не може. Се разбира дека може само прави некои полсени вежби и не се заморувај премногу. Се препорачува да се прават последни вежби за да се избегне обилното крварење. :) :) :)
   
 3. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Вежбање за време на меснтруација?

  ПОСЛЕДНИ ? Kако мислиш последни ? :)
   
 4. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.103
  Допаѓања:
  15.507
  Пол:
  Женски
  Вежбање за време на меснтруација?

  Ако немате обилна менструација или други проблеми (болки) слободно вежбајте.
  Јас само првиот ден кога ќе ми дојди не можам да вежбам, а од 2 натака, трчам, вежбам се правам и немам никакви проблеми ;) а и плус се препорачува да се вежба за време на менструација. :)
   
  На Oksa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marie.m

  Marie.m Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  742
  Вежбање за време на меснтруација?

  Секаде пишува дека дури и пожелно е да се прават лесни вежби за време на менструација, сега нормално тиа што имаат болки треба да одмараат првите два дена. Јас лично скоро секогаш вежбам за време на менструација, ретко се ограничувам ако имам потреба.
   
  На Oksa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  Вежбање за време на меснтруација?

  Мене ми е втор ден,и имам пре пре пре пре ама пре многу крварење ама не ме боли стомак..
  вечер ќе направам само 30 чучњеви и 50 стомачни.
   
 7. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  4.987
  Вежбање за време на меснтруација?

  Јас бидејќи имам обилно крварење првите два дена и големи болки не вежбам,но од вториот ден натаму си вежбам нормално како и секој ден. Сепак тоа зависи од секој човек поединечно дали можи и колку можи да вежба за време на циклусот.
   
 8. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Вежбање за време на меснтруација?

  Јас месецов интензивно вежбам, за 5-6 дена треба да добијам, обично овие денови ми се кобни со болка во јајници и бубрезите, непокретна сум, ама сега за чудо без проблем си трчам, си скокам. :^)
  Мислам дека вежбањево ептен ми олеснува. Ќе видиме како ќе биде за време на циклус. :emo:
   
 9. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  5.716
  Вежбање за време на меснтруација?

  Мене не ми е проблем да вежбам за време на менструација, па дури и првиот ден зашто немам никакви болки. И тоа кога одев на тренинг, издржував напорни тренинзи од по 1 ипол, 2 часа и ништо не ми беше. А и велат дека е препорачливо да се вежба за време на менструација. :)
   
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Вежбање за време на меснтруација?

  Додека сум во пмс, вежбам, не толку многу, но сепак вежбам, но за време на циклус, не можам да вежбам, тој период мирувам, бидејки самиот ми прави тегоби, не мислам на болки, туку ме тера да одмарам :D не ми е пријатно да вежбам за време на циклус.Сепак тоа е индивидуално, дали може да се вежба за време на циклус или не.
   
 11. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Никаде никој нема кажано дека не смее да се вежба за време на менструација, туку јас спротивното го знам: дека е доста здраво. Единствено зависи од тоа колку сакаш и можеш (со оглед на тоа што некој има болни менструации, со апчиња, со легање во кревет и слично). Значи ако се чувствуваш способна слободно вежбај си, па може после тоа и подобро ќе се чувствуваш. ;)
   
 12. White-Lady

  White-Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5
  јас тренирам секогаш,мене најчесто ме боли стомакот ама додека вежбам ја занемарувам болката и е супер само што редам 2 влошки наместо 1 (шо си е сигурно,сигурно си е) ;) :D
   
 13. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Полесни мисли :)
   
 14. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  јас сметам дека вежбањето за време на менструација не е ништо лошо па така да јас си вежам и не ги испуштам вежбите додека имам менструација. :)
   
 15. PeaceLoveBasketball

  PeaceLoveBasketball Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.174
  воопшто не пречи, и на тренинг си идам со добиено :D
  мене помалку ми тече,ако ви тече повеќе едноставно ставете 2 влошки и тоа е тоа :)
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.797
  Средно додека бев, додека вежбав поактивно (нели три пати неделно на часовите по физичко без изостанок) никогаш не дозволив менструацијата да ми биде причина за невежбање. Во принцип немам болни менструации, па секогаш си вежбав, само гледав дента да носам или поголема влошка или да се стегнам убаво.
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  Секогаш вежбам и тоа прв ден, колку и да ми е лошо, зашто знам како се осеќам после вежбањето-како нова ]:)
  Навистина, многу позитивно ми влијае вежбањето кога имам добиено, кичмата одма ми проаѓа, добивам сила и енергија.
  Тампон, музика, вежбање, на крајот туш и исто како да ми е последен ден 8)
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Ја вежбам кога имам добиено.. :)
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  не практикувам.. :)
   
 20. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Не сум пропуштила ниту еден час по физичко, иако имам. Нема ништо лошо во вежбањето за време на циклусот, јас немам никаков проблем. Баш е убаво да вежбаш и малку да се размрдаш. Никогаш не ги пропуштам часовите по физичко или па вежбите дома кои ги вежбам :)