1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежбање за време на менструација?

Дискусија во 'Фитнес' започната од The.Pink.Angel, 22 јули 2012.

  1. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    За вистинските жени ништо не е пречка така да ни менструација! Безразлика колку и да кажувате дека имате болни менструации! Знаете како викаат : Жена си! Се можеш!
     
  2. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Токму така.. шо е една менструација да ме спречи да дојдам до целта. Ма нема запирање кај мене. :D
    Ајде.. заминав јас на вежбање. :hai:

    Баш физичката активност ги олеснува болките.
     
    На Minion.M му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас немам проблем за време на менструација да вежбам ,само првиот ден неможам затоа што имам преголема болка после немам гајле
     
  4. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Конечно некој со слично размислување. А не да слушам изговори болна менструација ова она. Ти ако се фокусираш на нешто болки,проблеми и др работи исчезнуваат само останува целта. Ми се допаѓа тоа што има девојки кои се решени на здрав живот без изговори. :)
     
    На Decapitated.Hanna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Менструацијата не е изговор, напротив ги олеснува болките, ја намалува подуеноста на стомакот.Немора да се преоптеретуваш, ама добри 30 мин ќе издржиш да ги извежбаш..
     
  6. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Јас можам, и знам само дека не е убаво ако тогаш почнуваш фитнес, диета првпат или ако се офарбаш бидејќи телото се прочистува и ништо неможеш да промениш.
     
  7. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Имам болни менструација дури и да ми е 3ти, 4ти ден од менструација штом кревам тегови одма после тоа болките ми се зголемуваат, ама ако вежбам пилатес тогаш ништо. Такашто полесни вежби можете да правите и нема да имате болка.
     
  8. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Јас само првиот ден од циклусот имам проблеми, другите денови се е нормално. Ама кај мене не се само болките во стомак, туку и големата вртоглавица и затоа само тој ден прескокнувам вежбање. Пробав еднаш на прв ден и притисокот ми падна :worried: и не планирам пак лошо да ми станува, ништо не ми е од еден ден :D
     
  9. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    И да боли, и да вее ништо не е... Често. имам слободно време во периодот на менструација и вежбам. Е, кога веќе крварам многу и умирам од болки, тогаш спијам. Вежбањето може да почека некој саат. :)
     
  10. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Немам болни менструации и си вежбам секогаш кога можам.Не ми е воопшто проблем што крварам, три рала ѓаќи и две влошки ќе завршат работа :rofl: :)
     
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    јас немам проблем со болна менструација, точно кога вежбаш болките се намалуваат, нормално не мора ниту да се оптеретиш, јас имам проблем бидејќи ми е многу гадно... се испотам, па со тоа влошка, па секаде се мокро, па само кога помислам на тоа дека треба нозе да кревам, ширим и што друго не, ме предомислува. Едвај одам слободно и онака, па плус да вежбам |(
    Затоа никогаш не вежбам првите три дена, не дека не можам ,туку не ми е пријатно, грозно ми е.
     
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Во вакви денови правам полесни вежби или одмарам едноставно.Некогаш едвај се движам,а не па да земам да вежбам,посебно кога Инсенити ми е во распоред :D
    Не штетат 5 дена одмор :lol:
     
  13. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Во тој период правам полесни вежби само :)
     
  14. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    воопшто не ни помислуван на вежбање во тие денови... :(
     
  15. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    И во тие денови си вежбам исто како и секој ден, од причина што немам никакви болки. Единствено стомачни не правам.
     
  16. sunshine456

    sunshine456 Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Па јас вежбам, тогаш имам и помали болки а иначе мислам дека ништо не менува освен што е покорисно да вежбаш :)
     
  17. BlackStar

    BlackStar Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Вежбам секој ден, па и во тие денови... Секогаш ме опушта и ми прави да се чувствувам полесно :)
     
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.752
    Имам прилично болна менструација, но кога сум активна физички болката се намалува, па баш поради ова вежбам исто како и да немам добиено воопшто.
     
  19. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Понекогаш вежбам кога имам менструација,но потоа многу ме боли стомакот.А пак кога не вежбам тие денови,немам болка. :)
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не можам и не можам да вежбам додека имам добиено. Не е дека не сакам, желбата за вежбање ми е многу голема, но едноставно јас и физичката активност за време на циклус сме две различни нешта. :sweat:
    Обично ми трае по седум дена, од кои пет имам обилно крварење, а последните два ситуацијата полека стивнува, но и тогаш не сум во состојба да вежбам.

    Секој мој обид за вежбање завршува со несвестица. Се заморувам премногу брзо, немам енергија, млитава сум, обилните крварења не ми оставаат баш простор за премногу движење, а користењето тампон не доаѓа предвид - сум пробала повеќе пати и сум направила белја :D ; срцето ми бие како лудо после првите петнаесетина минути од вежбањето, губам воздух и во истиот момент ме снемува. :tmi:
    Се обидував толку многу време, се нервирав и едноставно се помирив со ситуацијата. Што е, тука е, правам пауза од една недела и продолжувам со истото темпо како претходно. :)