Вежбање и диети за тинејџерки

Дискусија во 'Фитнес' започната од osmatetratka, 12 април 2014.

 1. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  Јас сум скоро 170 цм и се немам мерено тежина а како што се гледам имам накачено некое килце :$ Ми се зголеми апетитот за СЕ. Порано не јадев салами и паштети сега само тоа ми се јаде |( А благо, и порано јадев по пола чоколадо ама сега цело :fubar: :x :swear: Страм ми е да одам на аеробик зошто немам друштво :| и сега со сите мајки и девојки за мажење да одам? :doh: Ќе пробам нешто дома да вежбам повеќе али тоа стомачните ми се како од хорор од 10 повеќе неможам :emo:
   
 2. Just.you

  Just.you Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2014
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  23
  Леле... :x
  Читајќи ги постовите надолу... :(
  Некако се мотивирав...Оти и јас да не бидам уба и слаба ко можам???
  Вака јас имам 14 год и ова година ке бидам полуматурантка. :)
  Јас сум 164-166 висока,а имам 76 кг...
  И многу ми е тешко кога одам да купувам нешто бидејќи то шо ми се бендисва нема број или ми е тесно...
  (како кажвам како 120кг да имам) :D
  ВЕ МОЛАМ некоја добра и ефикасна диета оти сакам за до полуматура ко барбика да се напрам :makeup:
  П.С
  Сестра ми вели таа да ми кажела на кој начин да ослабам,ама нејќам оти таа е висока 160 негде а има 46 кг нејќам да станам костур..и + многу е строга ке ме стави само на салати... :worried:
  НЕ НЕ НЕ !!!
  Ај да не должам давајте совети... :D
   
 3. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  just.you
  ја сум158 а 60 кг сакам да намалам пошто имам вишка салце па сега ги започнав овие 30 дневни предизвици можда ке помогнат малце. прв ден сум и не е могу напорно па може заедно да слабееме ;)
  како што кажа зошто да не бидеме и ние слаби хаха :D
   
 4. love11111

  love11111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  И јас имам 58 кг и сум висока 160 и почнав со предизвици денеска. Па да видиме колку ќе ослабеме. :D ;)
   
 5. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  haha ја сум 2 кг +(158 висока а 60 кила). Си направивме сојуз сеа уште да ослабнеме
  проблемот е што јас имам многу салце..нема по целото тело ама на стомакот и на нозете уфф.. :@ :sweat:
   
  На love11111 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Женски јас сум 14 години.Имам 50 кг. и околу 160 cm.Лани ова време бев 43 кг и 158-159 cm висока.Осмо се здебели 7 кг. :x .Но за да биде по глупаво видете,споилер.Првата слика е сликана 4 дена пред втората.На едната речиси рамен стомак,другата :puke: .Инаку иста килажа иста висина |( .И сега сум се уште ваква.Девојки морам да ослабам до 1ви.Кажете што да правам.Бидејќи знам дека од на есен пак ќе се здебелам.Бидејќи во тек на школска јадам многу јаглехидрати.И сега ги јадам.Кажете како да ги намалам.Ако ги намалам нив,ќе ослабам сигурно и ќе го намалам стомакот.Кажете како да ослабам 7кг..
  И јас влегувам во сојузов!
   
 7. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  До цветето и сите други
  Најдете диета која ќе ви одговара и нема да ви биде проблем да ја држите и тоа д ане биде диета од типот ослабете 5 кила за 3 дена,тоа е само губење време ќе ги вратите сите за 2 дена...И почнете со спортување во зависност во која фаза сте и во зависност од што сакате тоа вежбајте.Да не давам на празно примери можете да ми пишете лп па колку можам ќче ви помогнам,не дека сум многу искусна али знам од прилика што како иде и како треба за до успех
   
 8. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Од оваа возраст диета? Ке држиш диета,ке намалиш неколку килограми и пак ке ги вратиш назад,не е здраво тоа..А за да го намалиш стомакот,неможеш со држење на диети...Ти треба многу вежбање :) Треба да трчаш,не мора да држиш диета, само храни се здраво,избегнувај благо,мрсни работи,и во денот треба да имаш доручек,ужина,ручек ужина и вечера ама по малку да јадеш..Но пред се ти кажав мора да спортуваш,дека за да го намалиш стомакот,салото треба да го стопиш со потење и вежбање многу исто така и да внимаваш и на исхраната :)
   
 9. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  е па тоа е проблемот . како да се откажеме од благото и од храната. тоа ми е единствен проблем инаку сеа се здебелив преку летото пошто немав физичка активност бев 57 кг а сега 3+ ;( и тогаш бев полничка ама не како ова +3кг.. :sweat:
   
 10. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Не да се откажеш од храната,туку да јадеш по 5 пати на ден по малце,ама здраво :)
   
 11. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  ти благодарам за советот,ке пробам па ке видиме а можда и од септември ке почнам и со некој спорт ваљда и тоа ке помогне ;)
   
 12. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Џабе ти е диета,ке ослабеш и пак ке ги качиш истите кг,сигурно нема цел живот диета да држиш.И да најважно е да спортуваш :)
   
 13. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  во право си за диетите вистина е дека се видело 3кг помалку за 4 дена хаха :lol: а кои вежби се ефикасни за салцето да го снема :$ :P
   
 14. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  кардио вежби,трчање,возење точак,ролерки или ако сакаш нешто позабавно или ако тоа ти е досадно има на јутуб еден мал милион такви видеа само пиши burning fats и кое ќе ти одговара тоа вежбај си го.Во врска со диетите,диетата е краткорочено решение со цел да ослабеш и ако е добра диетата да те натера да не јадеш толку многу и послем неа.А во врска со благото све е психа,ако цврсто си зацрташ дека нема да јадеш благо 2 недели нема да јадеш,послем тоа ќе си се наградиш со ден за мамење и повторно нема да јадеш и се така додека не го добиеш тоа што сакаш и послем тоа само контролирано од се по малце :)
   

  Прикачени фајлови:

  На abcd11 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. abcd11

  abcd11 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  навистина ви благодарам што ме мотивиравте, ваљда не е толку тешко.се надевам дека ке има резултати :) :)
   
 16. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  4.211
  Пол:
  Женски
  нема потреба од диета на 13 години итн. се до 17 онаму зошто тоа е времето кога се развива и се влага во пубертет и напротив не смее да се држи диета , треба да се земаат сите витамини , протеини и други работи .. јас , од мое икутво , би рекла дека треба да се храните здраво , да не држите никакви диети туку да држите начин на здрава исхрана секоја ден и да вежбате , како што викаат постарите : не му го давај поручекот , поделете го ручекот , и дај му ја вечерата
  .. за поручек јади житарки со банана и такви работи , за ручек јади тоа што има со едно парче леб, за вечера не јади многу , нешто лесно , пи многу вода, јогурт, јади овошје , зеленчук и вежбај , излагај во природа на свеж воѕдух , трчај , прави вежби искористете го јутуб , можете да најдете многу вежби таму
  иначе тоа што сакав да го кажам е дека во пубертет нема потреба од диети и не здраво ако се храните паметно и вежбате секоја ден по малце ќе видите резултати
  јас порано јадев на сабајле сендвичи сега јадам житарки и не јадам благи и други ситници и вистина имам забележано големи резултати

  се надевам дека ме свативте што сакам да кажам :)
   
 17. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  489
  Девојчиња времето што го посветувате на фејсбук,фемина или интернет посветете го на пешачење со другарките и хранете се со повеќе зеленчук,протеини и овошје.
   
 18. endlesslove

  endlesslove Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Вежбајте секој ден,по пола саат и ќе видите резултати.Трчање многу помага.Летото бев предебела, 65кила имав на 1.62висина и ослабев 53се напраив шо трчав и што вежбав секој ден.Јадете се што сакате ама по малце..ќе видите резултати за месец-два :) :*
   
 19. radiant

  radiant Нов член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  15
  Какви диети во тој период, кога на телото му треба најразновидна (здрава) храна. Наместо диета, исфрли тоа чипсовите и хамбургерите...
  Инаку за вежбање, на мојата генерација најмногу и` требаат вежби за `рбетот, зашто сите сме како тролови. Правете и стомачни и вежби за екстремитети, ама во топ 3 нека ви бидат вежби за грбот. Да воведеме во мода пирошки, кифливе досадни станаа. :D
   
 20. TeenBoo

  TeenBoo Нов член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас имав 52 килограми и бев околу 1,56m па затоа решив да ослабам..Никогаш немаше да си помислам дека можам да стигнам до 45 килограми,а и сега сум околу 1,62,но со голема напор успеав.Не држев некои строги диети туку на сабајле обично јадев мусли,а за ручек шо ќе имав тоа.За вечера гледав ништо да не јадам,но ако многу ми се јаде ќе земам некое овошје(бананата не се препорачува за диети).И секако се откажав од брза храна и гледав да јадам што помалце благо.Но најважно од се е вежбањето,без него тешко..Ја вежбав потешки вежби за почеток,а сега кога ги симнав килограмите обично вежбам вежби за нозе кои се доста полесни од претходните.Сепак доколку сакате да ослабнете морате да бидете упорни и да се обидете и доколку ослабете да продолжите да се придржувате на здравата исхрана инаку ништо од тоа..Се надевам ви помогнав нешто:D