1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежбање и диети за тинејџерки

Дискусија во 'Фитнес' започната од osmatetratka, 12 април 2014.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Имам 13 години висока сум 162-3 cm и тешка сум 42.3 кг...тренирам одбојка цела година али сакам да држам некоја диете,видов една преубава диета која се содржи од:
    Кисело млеко 500 гр дневно,

    Овошје 300 гр со исклучок на грозје и банани,

    Зеленчук 300 гр дневно,

    Зелен чај, 3 чаши дневно, без шеќер,

    Од 150 до 200 гр варено месо – пилешко, мисиркино, телешко или риба.

    Вие ги комбинирате овие продукти и сами создавате дневен ред на исхрана. Оваа диета е многу здрава, така да немате воопшто никаква опасност по здравјето, како при некои други диети на пример.
     
    На Osamena devojka и angelche16 им се допаѓа ова.
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Несакам да бидам погрешно сфатена ама сметам дека тежината според твојата висина е нормална, па дури и мала. Штом активно тренираш диета не ти е потребна.
    Зелениот чај содржи кофеин, а незнам колку е здраво да го конзумираш на 13 години.
    Инаку се согласувам, диетата е баш здрава, сепак имај на ум дека ти си сеуште во развој па не е добро да се ограничуваш околу исхраната. На пример јади го ти сето тоа што е во диетата ама ако си гладна и покрај тоа зголеми ги количините. Ете можеш на пример само да елиминираш нездрава, пржена храна, грицки и благо и пак да имаш убава исхрана.
     
    На g.o.c.a му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Фала на искрениот совет.Знам дека сите сѐ што си пишуваме овде е за наше добро <3 Иначе ја мислам дека е најдобро да имам 40 кг.Девојчиња од мое кои имаат 13 год имаат:
    -56 кг
    -81 кг
    -77 кг
    -57 кг
    Само 2 девојчиња се послаби од мене со 41 и 40 кг... Не сум најслаба во одделение :) иначе како што знам ДИЕТА значи водење здрав живот,а некои девојки/жени мислат дека тоа значи изгладнување и доведување до булимија ...
     
  4. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    ПОМООШ! ;( Имам 15 години, висока сум 161 и имам 63 кг. Морам да ослабам, најмногу во стомакот. Секој ден плачам, никое алиште не ми стој како што ми стоеше, никогаш не се бендисувам во тоа што ќе го облечам. Се обидувам да правам вежби но по една недела се откажувам.. Летото секој ден возев ролерки и бев ослабена 3-4кг. но откако почнавме со училиштето цело време на училиште и дома и цел ден само јадење, учење и спиење, никаква активност..А многу пати си мислам оти и јас да не бидам уба и слаба ко можам???
    ВЕ МОЛАМ некоја добра и ефикасна диета оти сакам до нова година, барем малку стомакот да го намалам, нормално и со вежбање..
     
  5. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Pa za dieta seushte si mala,kako sto kaza mims seuste si vo rast i ne e ubavo od sega dieti.. Samo izbegnuvaj fastfood,gricki,blago..Mozes sabalje ako si vtora smena vo skollo da jadesh musli,pa pred izleguvanje jadi ovosje,a vo skolo mozesh da si nosis sendvic so integralno lebce,eve ja taka pravam...Pa posle skolo jadi nesto pak ovosje ili salata..A sto se odnesuva do vezbanje,ako mozes odi na fitnes ili aerobik ili zapisi se za nekoj sport..A ako nekjes,mozes da pocnes da trcas nasabalje koa si vtora smena,i prva smena mozes posle skolo..Vozi tocak takvi raboti:) pisi vo lp ako ti treba nesto da znaes podetalno..se izv za latinicata
     
    Последна измена: 17 декември 2014
  6. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не ја сваќам поентата, што има толку воодушевувачки во полуматурата. Дечки вечерта ќе ви помине како едно Добро Утро, не се траќајте толку со диети. На таа вечер никој нема да ве забележи дали сте ослабнале едно килце, или 350 грама, или дали сте ставиле + 2-3 килца. :):)
     
    На teddi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    Фала многу, не сум во можност да одам на фитнес и сл, планирам наместо трчање да скокам на јаже пред и после школо и плус некои други вежби, ама со храната ми оди потешко, стварно не можам без благо, ама ако сакам да ослабам морам :muscle: ќе ве известам како ќе ми оди, сепак фала уште еднаш! :l:
     
  8. СС18

    СС18 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    37
    Здрааво девојкии!!! Јас сум тинејџерка па сакам да симнам некое килце..Ама незнам стварно како..вежби некои правам ама на пример неможам да јадам супи,риба,месо бидеќи сум на училиште..ПА ЗАТОА ВЕ МОЛАМ НЕКОЈА ПОЛЕСНА ДИЕТА .. :):):wasntme:
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тинејџери во принцип не треба да држат диети, треба да спортуваат.
    А одењето во школо не е изговор за да неможеш да јадеш еден здрав оброк во денот. Во школо си најмногу 6 саати, после тоа можеш да јадеш тоа што е спремено дома.
     
    На Hipica, СС18 и crimson им се допаѓа ова.
  10. lealealea

    lealealea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2013
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    не е баш препорачливо да држиш диета за твоите години не е здраво,најдобро е да спортуваш и да одбегнуваш нездрава храна. И на училиште не си цел ден ке си го организираш дено и можиш на училите да си носиш од одма јаболко,банана .... нема потреба да ги јадите тие сендвичите секојдневно пошто стварно не се здрави,поубо е да си купиш геврек и јогур 100 пати е поздраво. ;)
     
    На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.048
    Пол:
    Женски
    Не ја гледам поврзаноста на твоето одење на училиште со (не)јадењето супи и риба. Секогаш мораш да имаш време за здрав оброк. Само здрава исхрана, многу свежо овошје и зеленчук, и што помалку чипсови и слични грицки. Еве веќе 4 месеци не јадам чипс, и грисинките ми се НАЈкалоричните грицки што ги јадам, и само од тоа ми се намалија неколку килца, а пак замисли да намалам и со благото :) Само здрава исхрана, а диети држење никако!
     
    На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. teddi

    teddi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    имам симнато околу 3 кила без некоја голема физичка активност со тоа што само го исфрлив кечапот,мајонезот,саламата,паштетата од мојата исхрана и се разбира не јадам често грицки
     
  13. Mala Hembra

    Mala Hembra Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто јас сум висока 175 см и имам 70 кг дали треба да ослабам или не?
     
  14. СС18

    СС18 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    37
    Да ве прашам имам 13 год. висока сум 155цм и имам 40 кг што мислите треба да ослабам?
     
  15. Schizophrenia1

    Schizophrenia1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ако ослабеш ке станеш анорексична.
    Таман си за годините па и премала си за слабеење сега , почекај телото нека се доразвие докај 16-17 години па потоа активно вежбај и јади здраво ако сакаш да имаш тело.
     
    На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Ова лето вежбав околу 10-15 дена од овие вежби, бидејки некако другите ми се монотоно ги одбрав овие:

    Имав резултати после 1 недела ама вежбав 2 пати на ден наутро и навечер
    Исто така пробај да пиеш повеќе вода или намести аларм на секој час да пиеш по 1 чаша вода
     
    На babaDara и litl.gurlxx.x им се допаѓа ова.