1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежбање и намалување килажа според хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 16 април 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Овен

  Главата е делот од телото со кој управува овој знак. Значи, кога станува збор за затегнување на телото - сè е во главата. Припадниците на овој знак најдобро реагираат на мотивациони книги или ЦД-а. Она што го придвижува Овенот е инспирацијата, па успешни ќе бидат ако платат приватен тренер. Овој огнен знак сака да се натпреварува, па доведувањето во форма ќе биде успешно ако учествува во некој спортски настан.

  Бик

  Бикот владее со вратот и грлото, каде што е штитната жлезда. Затоа, грижата дали штитната жлезда работи како што треба ќе биде основа за губење на килограми. За да имаат здрав и успешен метаболизам, Биковите мораат да се погрижат да внесуваат доволна количина јодирана сол.

  Близнаци

  Близнаците владеат со рацете, рамената и белите дробови. Овој знак не смее да пуши затоа што веднаш им слабеат телесните функции, поради што им е тешко да вежбаат. Долгите и брзи прошетки се идеална вежба за белите дробови на Близнаците и им помагаат за побрзо согорување на калориите. Веслањето и јогата ќе им помогнат да го потрошат вишокот на калории, но и да ги одржат мускулите на рацете и грбот убаво обликувани.

  Рак

  Ракот управува со градите и стомакот, па поради тоа припадниците на тој знак мора да внимаваат што јадат. Најчесто ги водат емоциите, па потсвесно консумираат повеќе калории отколку што им е потребно и ги саботираат обидите за симнување на килограмите. Најдобар начин за родените во знакот на Рак да имаат убава линија е зацврстување на стомачните мускули со вежби во теретана.

  Лав

  Лавот владее со срцето, што значи дека режим на аеробни вежби ќе го одржи нивното тело во форма. На срцето му е потребно многу трчање, одење, пливање и свеж воздух. Лавовите би требало да избегнуваат мрсни и благи продукти во кои често уживаат, а со цел да го спречат таложењето на маснотии на стомакот и бутовите.

  Девица

  Овој знак владее со нервите и со системот за варење. Многу одмор ќе им помогне на Девиците да го намалат штетното ниво на кортизол, хормон на надбубрежната жлезда кој учествува во регулирањето на метаболизмот. На Девиците ќе им користи зголемено внесување на производи богати со растителни влакна и редовно чистење на организмот за да ја одржат линијата и да спречат таложење на токсини кои предизвикуваат дебелеење.

  Вага

  Вагата е одговорна за долниот дел на грбот и бубрезите. Вежбите кои го одржуваат долниот дел од грбот силен ќе му помогнат на овој знак, бидејќи ги има сите предиспозиции за добивање на пивски стомак. Вагите треба да се држат и подалеку од алкохолот, цигарите и рафинираната храна и шеќер, затоа што тие им штетат на бубрезите. Консумацијата на голема количина вода им помага на Вагите да останат здрави и да изгубат некој килограм.

  Скорпија

  Скорпијата управува со гениталиите и хормоните. Ако жената во знак на Скорпија ја зголемува тежината, треба да се консултира со доктор и да ја провери причината за тоа. Играњето и трчањето се идеални тренинзи.

  Стрелец

  Овој знак владее со црниот дроб и колковите. Повременото чистење на црниот дроб ќе му помогне на организмот на Стрелецот подобро да функционира. Стрелецот би требало да прави вежби кои не ги оптоваруваат премногу колковите, како што се фитнес во вода и пливање, а треба да избегнува и агресивни вежби на степер.

  Јарец

  Јарецот управува со коските и зглобовите, особено со колената. Затоа најдобро би било припадниците на овој знак да избегнуваат вежби во кои многу се скока. За нив идеален избор е јогата или пливањето. Јарците треба да изградат цврста мускулатура. Често им недостасуваат минерали, па треба да земаат додатоци за да ја одржуваат количината во телото. Треба да избегнуваат диети.

  Водолија

  Водолиите управуваат со зглобовите. Една од незгодните страни на припадниците од овој знак е склоноста кон дебелеење. Затоа, важно е да пијат доволна количина зелен чај. На овој знак му се потребни и многу аеробни вежби за да одржат здрави срцето и артериите. За согорување на калориите се препорачува трчање, џогирање и возење велосипед.

  Риби

  Часовите по играње се идеален начин за топење на килограмите. Бидејќи се работи за воден знак, одличен ефект ќе се постигне и со пливање и воден аеробик. Рибите се многу емоционален знак, па се случува да се прејадат кога се лути. Идеална исхрана за овој знак е внесување на многу незаситени маснотии. Додатоци во исхраната кои содржат омега 3 и омега 6 масни киселини можат да помогнат во намалување на килограмите.

  -бар за мене е точно освен што не пијам зелен чај бидејки неможам да го поднесам :) ;)
   
 2. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  ова ми требаше на диета сум :D бар точно е за мене- рак :D
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Во ова воопшто не верувам.
   
 4. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Девица

  Овој знак владее со нервите и со системот за варење. Многу одмор ќе им помогне на Девиците да го намалат штетното ниво на кортизол, хормон на надбубрежната жлезда кој учествува во регулирањето на метаболизмот. На Девиците ќе им користи зголемено внесување на производи богати со растителни влакна и редовно чистење на организмот за да ја одржат линијата и да спречат таложење на токсини кои предизвикуваат дебелеење.
  Ете што било ај од денес две литра вода.
  Абе се неадевам после стома4ево нема ко базен да ми стане :D
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Ако се претерува со исхраната, не помага хороскопскиот знак, е сега за да се внимава, влијае карактерот. :D
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Sofice

  Sofice Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Леле ова за водолијава да ми речеа да го напишам ке згрешев и нешто ке испуштев.Истово ми се случува ,ама зелен чај ни за лек не пијам!