Вежбање со степер!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Mermaid90, 5 мај 2012.

 1. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Какво мислење имате за вежбање со степер?Дали вежбате со него и какви резултати дава?
  Се двоумам дали да го купам па би ви била благодарна доколку споделите ваше искуство :)
   
 2. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  5.521
  Пол:
  Женски
  Moјата справичка ! :wasntme:

  Јас вежбам на ова веќе година дена,и више може.
  И се најубаво би кажала за справава.
  Значи почнав да вежбам од 15 мин.на ден,и секој ден покачував по 5 минутки и стигнав до 45 минути дневно.

  Ама буквално секој ден,не пропуштав ниеден,и за неполн месец имав стапче ноџиња :D
  Бутови ми ги намали скрос значи,особено оној дел каде што се тријат. Нозете доле ми се истенчија исто така. Абе јас сум многу задоволна! Исто како на скали да се качуваш е.

  И воопшто не е заморно,барем мене не ми е. Дома имам и тотал џим па не ми е толку филнг тоа,и тешко ми е така прилично. А ова како вода лесно е,музика на уши и терам преку пола саат дневно,и секако резултати има! :)

  И да,за стомакот исто да кажам дека се намалува,не премногу како на пример нозеве но има колку толку резултати.Јас би ти го препорачала,осебно ако сакаш да ги ослабнеш/затегнеш нозете :)
   
  На teressa, glosipgirl и Mermaid90 им се допаѓа ова.
 3. lidee

  lidee Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  А колку пари е и каде можам да ја најдем? Aко може да ми кажете :)
   
 4. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.194
  Допаѓања:
  7.795
  3200 во Топшоп,може да го најдеш и на други места каде што се продава фитнес опрема по слична цена позззз.
   
 5. wwwbella

  wwwbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  8
  Јас си купив ваков мини степер од техномаркет 2.199 ден. Го користам околу 3 недели и многу сум задоволна одличен е :)
   
 6. mona-li

  mona-li Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  9
  А да ве прашам, дали со степерот ќе го подигнам или зголемам задникот? Или уште толку ќе ми се намали?
   
 7. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Неможе од вежбање да се намали задникот,тоа може кај оние што имаат голем па да се намали и оформи како што треба,а ти ако имаш мал мислам дека би требало да ти се зголеми барем малку бидејки ке направиш мускул и убаво ке ти се оформи,тоа е моето мислење. :)
   
 8. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  65
  И јас почнав да вежбам на степер :wasntme: Првиот ден вежбав 30 минути, вториот 40 и третиот 60 минути.
  Не е тешко јас дури се зачудив како вежбам толку време :D Има да ги ослабнам нозете ]:)
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.291
  Допаѓања:
  86.876
  Иако темава е за степер, тука ќе го поставам моето прашање
  ( да не отвараме тема за секоја справа )

  Имено, кое е вашето мислење или можеби искуство за следнава фитнес справа?
  ... ми изгледа интересно вежбањето

  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 3Vrk1lVASw
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Јас имам степер дома, ама од тие големите, како орбитрек....ама пусто никако редот да му го фатам :doh:
   
 11. Palestinec

  Palestinec Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2012
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  16
  а што е тоа степер?
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  ^справа за вежбање
  [​IMG]
   
 13. m3a3c3a3

  m3a3c3a3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  258
  и јас сакав да прашам за истава справа....дали некој ја има користено справава? сега сум при пари и сакам да си ја купам....одев 3 год на фитнес но престанав поради работата и за 2 месеци се здебелив :( итоа најмонгу во бутовиве и задникот |( :@ а оваа справа ми гледа како совршено решение за мојов проблем ама колку е ефикасна :?: ?
   
 14. babybelle

  babybelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  70
  Добро изгледа справава...

  Инаку, јас имам степер дома и топ си е вежбањето. Прво правам вежби за загревање, а потоа си пуштам епизода од сериите од фокс и се заборавам од вежбање на степерот :rofl:

  Само би ги прашала оние што вежбаат подолго на степерот, дали ви се развива мн бутот? ја сум појака во тој дел, па ми е страв да не направам ептен фудбалерски бут?

  ПС Го купив од она што беше Орка Спорт (Линен, како и да е сега) во ГТЦ за 1800 ден пред 2 години.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  Денес за прв пат вежбав на степер, а го меркав ден-два на фитнес.
  25 минути вежбав без престан, не беше воопшто тешко. Мислам дека како за прв пат е супер, ќе си го зголемувам времето секој нареден пат. Се надевам утре. :D

  Сакам и јас да сум како Beauchamp, за толку брзо време да го снема тој омразен дел помеѓу нозеве. На фитнес планирам 2 месеци да одам, па мислам дека ќе е доволно колку-толку да ги ослабам, комбинирано со кардио на статичен велосипед и други вежби за нозеве.

  Инаку, на степерот каде што вежбав јас не ги одбројуваше изгубените калории, а пак другиот до мене (што е понов) ги одбројуваше. Девојката која вежбаше на него ми рече дека на секои 2 чекори се губи по 1 калорија, но некако ми е нелогично.
  Стварно е така? :?:
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  ефикасна стпава е и исто тка една од најефикасните...али само на нозе и бутови...
   
 17. babybelle

  babybelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  70
  Па јас не го ни гледам дисплејот што одбројува калории и чуда, затоа што не верувам дека со два чекори убиваш калорија :rofl: како и да е, јас си гледам на време, тоа ми е мерка колку сум вежбала...нит бројам чекори, нит калории ;)

  Скоро секој ден (по можност, нели :D ) 5 мин загревање, 15-20 мин вежби за раце, нозе и стомак, потоа 20-30 мин на степер, и завршувам со некои вежбички за раце, нозе... отпилика ова е мојата програма ;)
   
 18. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  65
  0.1 не 1 ;)
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  Испадна дека девојката не знаеше што ми зборува..
  Јас тек сега прочитав дека пишува Килоџули и ги одбројува нив, а не калориите. Јас знаев дека не е исто ама за секој случај прогуглав и испадна така.

  Еден ден пак, гледам на екранчено изгубени 600 нешто. Не бе, не ми беше верно. И ко ги пресметав во калории, 130-40. :(

  Ама убаво ме зезна таа.. :D
   
 20. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Првпат ја гледам справава.Супер ми стои :)