1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.232
  Драги феминки, какви вежби практикувавте и практикувате во текот на бременоста. Ве молам за совети за една пресна мамичка. :)

  Секој совет е добредојден.

  Разгледував и мислам дека не забележав слична тема. Ако има, слободно бришете. :)
   
 2. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  86
  odam na aqua gimnastika ednas nedelno i super mi e,koga ke mi zavrsi kursot ke prodolzam barem ednas nedelno na bazen da odam.a pravam i nekolku vezbi doma so mali tegovi i topka za vezbanje.vazno e da se cuvstvuvas ubavo i da prestanes ako te zaboli nesto,ne smees da se optovaruvas mnogu
   
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.692
  Најпрактикувана вежба ми е лежење во кревет и вежбање во мислите.

  Сериозно, какво вежбање во бременост ?!? Може онака некои лежерни вежби (доколку бременоста е во ред) како подигање на нозе во лежечка позиција, вежби на рацете. Ама поинтензивно вежбање не би препорачала, сепак бременоста не е период за добивање на мусклули, слабеење или пак одржување на линијата.
   
  На 076569327, Agrona и love23 им се допаѓа ова.
 4. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Која недела си?? Мене гинекологот строго ми забрани пливање во базен или пак езеро поради можност од инфекции, на море д аможе а другово не се препорачува :?:

   
 5. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  86
  pa koga pocnav bev 25ta mislam. ginekologot mi go preporaca toa,mnogu mi pomogna za grbot,a sansata da se fati infekcija e mnogu mala,epten ako si mnogu nezna i podlozna na infekcii ne e preporaclivo,mene licno ne mi napravi problem,bas naprotiv.
  a vezbanje vo bremenost ne e so cel da se napravat muskuli(sto bi bilo fatalno za teloto posle poragjaj) tuku da ostanes fit i da go zajaknes malku grbot-ke ni treba za poragjajot :) minatata nedela pocnav na joga za trudnici i se pravat mnogu vezbi za zajaknuvanje na karlica,i toa e isto mnogu korisno.

  [mod-kirilica:3380ec4j][/mod-kirilica:3380ec4j]
   
 6. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  52
  Идни мамици а дали некоја може да ми даде информација дали има и каде во Скопјево групи за трудници за вежби?
   
 7. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  POWERHOUSE PILATES by Irina Mitevska
  http://www.spic.com.mk/kat/magazin/planiram-posebna-programa-za-bremeni-zeni.html
  Site zainteresirani tudinici da se javat kaj nekoja od instruktorkite (Irina, Ivana, Jasna, Kate i Bojana) da rezerviraat mesto, kako bi mozele da oformime edna grupa i da pocneme so vezbanje:)
  ти пратив и на лп
   
 8. Mila00

  Mila00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Почитувани мамички поздрав!! Ме интересира дали во текот на вашата бременост сте правели било какви вежби? Ако одговорот е да наведете кои биле тие.. :)
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  Вежби во бременоста

  Во првиот триместар не се препорачуваат вежби, освен ако не си била претходно физички активна.. на пример, ако долго си се занимавала со јога, пилатес и слично, можеш да продолжиш, но не со исто темпо. Јас почнав да вежбам, после 3тиот месец, не интензивно, онака по дома. Се препорачуваат вежби за карлицата заради полесно породување. На јутјуб има еден куп видео клипови со вежби за бремени. Еве неколку

  http://www.youtube.com/watch?v=2qo_nCKp ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Xukpu9Ls3As

  http://www.youtube.com/watch?v=8M7X73qN ... re=related

  п.с. Хегеловите вежби се задолжителни ;)
   
  На 076569327 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Вежби во бременоста

  Јас сеуште не сум почнала, но планирам тоа да биде наскоро. Знам дека и пешачењето е многу корисно за полесен пораѓај.
   
 11. katence0908

  katence0908 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Труднички муабети

  ЗДРАВО девојки нова сум на форумов и на сам почеток сум 7 недела се обидувавме одамна и конечно се фати па мозе глупо ке звучат мојве прашања но ако би мозеле да ми одговорите дали везбате нешто да не би качиле многу тезина и ако везбате каде има везби за трудници :^) ,јадете ли нешто посебно за крвта да не ви заслабе ?и дали носите фармерки зашто ме полудеа блискиве не се стегај де немој ова немој она се чусвувам ко одма да сум девети ве изгњавив ама верувајте паника малку ме фака што за килазата сто за тоа како да функционирам :) поздравче на сите и фала ви однапред
   
 12. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  Труднички муабети

  За вежбање ти е рано сега ембрионот е во фаза на органогенеза односно му се формираат сега органите и ти треба да бидеш колку што можеш по во мирување
  за исхраната ке си јадеш исто како и до сега со многу овошје и зеленчук благото и газираното слободно откачи ги а лебот колку што можеш намали го но не го тргај скроз од исхраната е сега нормално некогаш ке си каснеш и благо али да не биде претерано месото гледај нека ти биде претезно во варена или печена форма избегавај фаст фуд и пржена храна углавном гледај да се храниш колку што можеш повеке здраво гинекологот ке ти даде обавезно фолна киселина да пиеш до 12 недела и витамини сега незнам моментално кој ги има на пазарот со витамини за трудници ама зирни низ темите ке видиш кои ги конзумираат нашиве трудници
   
 13. Katalea

  Katalea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  200
  Труднички муабети

  Пред се добредојде во светот на трудниците и ти посакувам лесна и убава бременост исполнета со многу убави моменти.. Морам да ти кажам дека пред тебе имаш долг пат кој на крајот ке сватиш дека поминал многу брзо.. Немој да се оптеретуваш многу, биди позитвна и весела, на тој начин многу ке си помогнеш и себе а и на твоето бебче.. Тежината..би те советувала пред се да јадеш здрава и разноврсна храна, иако кај мене е тешко со благичкото кое на кила го јадам.. Во краен случај, немој да се оптеретуваш уште од сега за тежината, нека биде се како што треба со бебувчето па после има време кога да мислиме на нас.. Фармерки.. јас си носев до 4-ти месец, нормално гледав да не ми бидат многу тесни но и не ми се познаваше мешето многу и немав некој проблем.. А и кога ке осетев дека ме стега си го одкопчував копчето :D За вежби за трудници имам слушнато но јас не посетував, знам дека јогата е многу добра, но за тоа нека ти помогнат оние кои посетувале..Сепак мораш да се советуваш со доктор затоа што во првите три месеци не се препорачуваат вежби, а и ке ти каже кои витамини дали и треба да ги пиеш, освен фолната киселина која е многу важна.. Како и да е, уживај си во бременоста, ова е еден убав период во кој ке се запознаеш од еден друг агол и ке ја сватиш вредноста на многу нешта.. Поздравче :*
   
 14. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  709
  http://youtu.be/aqDcSTi5ctY
  ova se mal del na vezbi za trudnici, vo 29nedela e
  Ovie sto sledat se podobri

  http://youtu.be/KVsfrpIYsTY

  a ova e joga za trudnici http://youtu.be/pHFLQKlrKb0

  http://youtu.be/2qo_nCKpTcM
  i imate uste mnogu ana internet, jas bev na edno predavanje kade rekoa deka e dovolno da se vezba pet pati pred i pet pati posle poroduvanje, radi zacuvuvanje na linija! sega sto kako nemam probano ne sum bila bremena do sega:)
  http://youtu.be/I05Mgrrt6t0
  Ova vi e najdobro:))) lelee ja uste neznam rezultat a veke se preseliv na temava :lol:
   
 15. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Јас сум за внимавање на храната бидејќи и преголема тежина не е добро ни за трудницата ни за бебето, на крај велат дека го отежнува породувањето и за двајцата (или двете :) ). Значи и за доброто на бебчето убаво е да не се фрламе постојано врз храната (не сум осетила уште како е во подоцни месеци, можеби не е издржливо ова? Но, од овој аспект така мислам и така сум читала). Јас одев на јога пред да останам бремена и многу убаво ми делуваше. Но, од јогата нема да слабееш или да одржуваш тежина, јогата ќе ти помогне за смирување, за дишење и за опуштање на телото. Планирам и јас да запишам, но ми рекоа од јога центарот дека не е за тазе трудници туку понатака во бременоста.
  Фармерки носам и можам да ги закопчам сеуште но не ги закопчувам, не сакам да се стегам. Имам блузички и кошули што одат под копчето така да не се приметува дека е откопчано. Е до кога ќе можам така, ќе видиме :)
  За витамини до 3 месец ми рекоа само фолна. Правев завчера крвна слика и супер искочи (дури ме прашуваа таму што пијам дополнително), ама не пијам ништо. Убаво е да си се направи крвна слика, па по сликата ако има потреба ќе се регулира и исхраната и дополнителните витамини/минерали.
   
  На Katalea му/ѝ се допаѓа ова.
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  и Jас планирам да Vежбам вежби за Tрудници :)
  наскоро од како ке се Vратам од гинеколог I некој совет од таму I се надевам Sе ке бисе во ред и ке практикувам Nекои вежби :)
   
 17. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  11.443
  Вежбам јас, вежбам... Крени лажица-лапни! Крени вилушка - лапни! Оп фати чаша - пивни! :lol:

  Среќа по дома си имам работичка за која мм само ми помага, а и секое попладне и вечер шетаме, пешачиме. Толку од моето вежбање. :$
   
  На Lolo5, Srekicka и belisima88 им се допаѓа ова.
 18. belisima88

  belisima88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Оф бре елена ме насмеа со ова првово :lol: :lol:
  инаку не вежбам,шетаме вечер,пешачиме,гледам колку повеке да се движиме :)
   
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Од кога е препорачливо да се започнат овие вежби?
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Дали некоја од вас одела кај Лолита на вежви? кај Ложанкоски?