1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако не си вежбала до сега, сега да почнуваш нема ефект. Имам зборувано и со докторот за ова.
     
    Последна измена од модератор: 13 август 2018
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    @Kitten Не се обидувм да ослабнам,туку онака само да имам некоја активност. Во почетокот на бременоста само бев малаксана и ми се спиеше нон стоп,па сега се чувствувам добро и сакам малку да се раздвижам.
     
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Секаде пишува дека второ тромесечие е таман за физички активности. :) Пешачење 30мин или пилатес мислам дека е најдобро. Ако имаш дозвола од гинеколог ич не се мисли. :*
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Секако, разбирам дека не е заради слабеење :)
    Но човек што не вежбал знаеш како на почеток му реагираат мускулите и лигаментите, така што ако ти е само за релаксирање најдобро јога. Зумба незнам колку е препорачливо посебно зашто не си вежбала во континуитет.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Зумаба за трудници, ова ми е ново :) Супер ако има програма прилагодена за бремени жени. Баш е тешко да се најде нешто соодветно освен јога. За првата бременост бев, не ми се допадна воопшто. Вежбав аеробик и сега повторно сум бремена ама не ми се престанува. Не можам да најдам нешто што ми одговара а аеробиков не е баш за во прв триместар. Каде е зумбава?
     
  6. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Ова е во Германија,таму живеам.
     
  7. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    :) Требаше да ми текне.
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Провери аква гимнастика за бремени, сите се фалат од неа дека многу им помогнала за пораѓај.
     
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Во Охрид ја затвориле Школата за бремени, а сакам да почнам некаде на јога или пилатес за бремени, па женски од Охрид чекам предлог :D:*
     
  10. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Женски каде има во Скопје нешто пилатес за трудници или слично? Уште малце ќе влезам во второ тромесечие па сакам да почнам со некаква физичка активност, досадно ми е само пешачење...
     
    На Liky му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мешиња одам на јога и најпогодна е баш за трудници. Лесни вежби кои ни одговараат, опуштање мускулатура, релаксација на цело тело и дава огромна смиреност.
    Дефинитивно јога според мене.
     
    На Mini90 и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  12. Liky

    Liky Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Каде одиш на јога и колку плаќаш? :)
     
  13. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Во Битола школа за јога. Од кај си ти ??
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Мешиња не си трошете пари за јога :)... Мажот под рака и на пешачење ;) ... Јас ниеднаш не извежбав нити една вежба, а се породив за 20 мин. Само пешачење и качување скали му е мајката.... Од искуство... Една познаничка даде еден куп пари на јога и на крајот заврши со царски....Не е да ве плашам.... Ова се искуства две од скоро породени мајки 8) пешачев секој ден до 36 недела и одев на работа, дома имаме скали кои не знам колку пати ги качував во текот на денот....последниот пат не можев сама да се накачам и после два дена се породив 8)
     
    На cresa-jagoda, marchi-cool и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Не се работи за трошење пари, се работи за релаксација и мир. Одев на јога и пред бременост, и со првата бременост. И никогаш не беше за да се отвориш побрзо или да родиш полесно.
    И одев на јога, и скали качував, и пешачев цело време, па пак на царски завршив. Тоа е толку индивидуално, и реално нема врска колку си се движел во бременост со тоа како ќе се породиш.
    Движењето ќе помогне да си до последно размрдан и активен, ќе помогне за крвоток, притисок, да не се осеќаш тромаво..

    А јогата е прекрасна за релаксација, смиреност, истегнување - без разлика дали се работи за бремени или не. И не дека е нешто ново и тренди па чини премногу пари.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.865
    Дали може да почнам јога во бременост ако не сум вежбала јога претходно? претходно активно возев велосипед, ама сега не смеам, па барам замена за раздвижување.
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Mожеш слободно, благи се вежбите.
    Само барај инструктор обучен за работа со бремени. Многу ќе те примат во обична група а појма немаат кои вежби не смееш да ги работиш.
     
    На KuklickaSk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Малку да ја активираме темава :D Сегашни трудници, дали вежбате? И ако вежбате, од која недела почнавте и со кои вежби? Препораки? :muscle:
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Најбезбедно е да почнеш од второ тромесечие. На фб ми искачаат реклами за јога и аеробик за трудници и таму пишува од второ тромесечие. Првите месеци се за одмарање, телото го прифаќа и се навикнува на плодот, мачнини, болки и нема потреба од дополнотелно оптоварување.
    Јас лично си вежбав дома Орбитрек пола саат и 3 пати неделно вежби од youtube (наизменично задник, стомак, нозе). Сега сум во план да почнам да пешачам секоја вечер пред спиење ама ладно ми е некако :D
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Бидејќи вежбав по 4 пати неделно пред да дознаам дека сум трудна баш се распрашував. Има едно девојче во Кисела Вода држи пилатес за трудници. Кога и пишав ми рече по 12та недела да дојдам а истото и гиникологот ми го кажа. Е сеа има друг проблем - загадувањето. Јас претходните години за време на загадувањето си вежбав по дома, има студии кои кажуваат дека е подобро да не вежбаш ако е загаден воздухот отколку да вежбаш. Ама сеа трудна шубе ми е сама да си изигравам тренер по дома иако најдов некои бесплатни тренинзи за трудници на интернет. И сега не знам....
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.