1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Како сум го напишала ова... Значи, вежбав орбитрек и вежби самостојно пред да забременам, да не помислите да вежбате орбитрек или слично бремени.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Баш денес добив дозвола од гинекологот дека можам да почнам со вежби зошто веќе сум 15+4. Е сега и јас ја имам истата дилема, да почнувам со одење на вежби по загадениов воздух и ладново, не знам дали е паметно :^)

    Инаку, какви ви се искуствата за пилатес, какви за јога? Што е подобро да се одбере, како за некоја што претходно не одела ниту на пилатес, ниту на јога? :D
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас сакам поинтезивен тренинг затоа вежбав пилатес, јогата ми е за смирени луѓе :D
     
    На Jana06 и Филотеа им се допаѓа ова.
  4. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Jas vlegoc vo vtor semestar posto vo mojot kraj nema nisto za trudnici samo pesacam skoro sekoj den, a pred da ostana bremena vezbav pilates i aerobik i non stop pesacev, pa moze i ke pocnam so vezbi joga doma ima dosta aplikacii za trudnici. Bitno e da bideme aktivni cela bremenost
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да вежбам кардио за второ тромесечие, ги најдов вежбите на овој канал.
     
    На Prolett, Chuchanov, Butterfly1107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Denes maksimalno go iskoristiv ubavoto vreme Screenshot_20200122_185015_pedometer.steptracker.calorieburner.stepcounter.jpg
     
    На Емина1, PurpleMind, Fatalnata и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Сакам да прашам дали може да се прават чучњави сакам малку да ги стегнам нозете ми се појавил целулит, сега сум во 17та недела ?
     
  8. abvggvba

    abvggvba Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Zdravo.Sakam da prasam nesto.Zaradi situacijata so koronava nemav bukvalno nikakva fizicka aktivnost vo bremenosta.A imav normalna bremenost.Dali ke imam problemi so poroduvanjeto?Deka vikaat treba mnogu pesacenje za polesen priroden poragaj? A jas bi sakala prirodno da se porodam ama eve ova so vezbive nekako me zamisluva pa dali ke uspeam da se porodam prirodno so ogled na toa sto voopsto ne bev fizicki aktivna.No sekako ne bev fizicki aktivna i prethodno.Me interesira mislenje.Blagodaram
     
  9. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Не сум гинеколог ниту фитнес тренер,ама моето искуство е следново:
    Со првото бев многу физички активна,но поради плацента превиа се породив царски. Втората и третата бременост раѓањата беа природни,со разлика што во третата бременост најмалку бев физички активна а и најмногу се поправив во килажа. Од голема помош ми беа техниките на дишење за време на контракциите и некои положби и движења . Овие информации теоретски претходно ги добив од гинекологот а после и практично од акушерката кога ме примија на оделот за раѓање. И верувам дека ми беа од голема помош. Од големо значање е акушерката која ќе те води низ самиот чин на раѓање,бидејќи гинекологот иако е присутен (првиот пат не ни стигна многу брзо се породив ) неговите задолженија се исклучиво доколку има потреба да интервенира,и на крај да се осигури дека постелката е цела и доколку е правена епизотомија да зашие.
    Најдобро е да се консултираш со гинекологот и да ти посочи видеа со техники на дишење,положби и движења за време на контракции. Истите и дома ги практикував во третата бременост бидејќи многу често имав лажни контракции а беа интензивни дури ме нервираа .
    Нека ти е со лесно бременоста.
     
    На Lisicko и abvggvba им се допаѓа ова.
  10. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Идни мами во второ тромесечие, дали вежбате некоја физичка активност? Јас истражував на интернет од часови пилатес за трудници Драгана Фитлајф ја најдов, па размислував да почнам со часови, онлајн се часовите и се вежба кога ви одговара, само да добијам амин од гинеколог.
     
  11. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Zdravo , poradi sostojbata so virusot nikade ne se odrzuva joga so fizicko prisustvo
    Dali imate nekoja programa na youtube sto mozam sama da si praktikuvam vezbi doma ?
    Spodelete nekoj linkovi
    Vi blagodaram
     
  12. Ula

    Ula Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    1.185
    Ја се токмев цела бремемост да почнам да вежбам и никако не почнав. Првин ми беше ниско бебето па ајде мирував да се качи нагоре. После ми се воспали нервот кај опашката пак неможев. Ајде кога реков се средив почнаа болки ниско како да ќе ми падне мешето и докторот ми рече кога ќе можеш да стоиш седни, кога ќе можеш да седиш легни не си играј дете чувај си го газот. Мн ти се оптегнати лигаментите еве матката ти сигнализира дека и е тешко немој да ја истегнеш мн нема да ти се врати и јас му викам значи вежбање нешто вика абе ти ме слушаш ли чувај си газот. Викам па за породување нели полесно побрзо и ми рече за да ме утеши најверојатно ти имаш таква градба ќе се породиш лесно. Ајде викам ја по малку ќе земам ќе пешачам и се заразив со корона и сега ме фаќа страв дека ќе ми знае газот на породување
     
  13. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Јас одам на онлине часови кај Мартина Димитров на инста има профил yogawithmartina и сум презадоволна,сега за сега немам болки во нозете,половината,грбот,не сум здрвена а пред да почнам бев катастрофа.Има два пати неделно тренинг а видета можеш да си го гледаш цела недела и да вежбаш кога ти одговара.Секој тренинг е за различна група на разлабавување и има и динамични вежби
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Да прашам по колку км пешачите во 8ми месец или чекори што ви рачуна апликација?
     
    На Simsot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Simsot

    Simsot Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
     
    На Емина1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    5.834
    Препорака за добро студио за трудници во Скопје?
    Евентуално некоја сигурна апликација за онлајн вежбање, што се плаќа ама ви е пробана.
    Аеробик, пилатес...anything.
     
  17. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    http://yoga.mk/бремени-жени/
     
    На Калатеа му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
  19. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Јас вежбав онлајн кај Драгана фитлајф, има специјализирана програма со вежби за трудници. Часовите се одржуваат во живо преку фб, а достапни се да ги гледаш кога сакаш. Задоволна сум вежбав до 36та недела. Се породив бо 39та супер лесно
     
    На Matea94, tina2018 и Калатеа им се допаѓа ова.
  20. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Се јавив вчера да прашам, има и онлајн и со физичко присуство,ама не биле само трудници, имало двајца инструктори и кажувале кои вежби смејат трудниците така да мешан час што не ми се допадна.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.