1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^мене ми е колку да не го испуштам часов неделава-заради патувањето....инаку пак ќе си се вратам наредните 2 недели во мојата група.
     
  2. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Втор час се оние за дишење вежби,така?Мислам дека тоа е важно за пораѓање па прашај си, нема ништо да штети. Не гледам зошто би ти направиле проблем.
    А мислам дека часови има секој ден.
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ Уххх сега тргнав да се јавам, и гледам во мобилниот 2 броја имам меморирано под ГАК...кој беше за вежбите незнам....ај некој ако го има при рака да го пише.
     
  4. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    078 485 530
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Изините две мислење едно по друго,
    да прашам на тие што биле на часовите.
    Вториот час, со вежби и дишење, носевте фармерки или нешто покомотно за правење вежбите?
     
  6. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас бев во хеланки и маичка а и другите трудници беа во хеланки или тренерки но никоја не се осуди да вежба затоа што сите беа со мажите. Само гледавме дур ни ги објаснуваше сестрата вежбите а дишењето од место го вежбавме.
     
  7. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Во нашата група имаше само неколку мажи и ми изгледаа како тие повеќе да ќе се срамат од нас :lol:
    Ама ќе видиме.
    Фала за информацијата ;)
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Сега во петок, часот ни е за вежбите, така да планирам во тренерки да одам.
     
  9. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Морам да признаам дека ова часовиве се доста интересни.
    Мислев дека ќе знам речиси се што ќе кажат, ама не е така.
    И оваа турата низ болница,баш интересно беше.
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Во петок почнувам со вежбите :) Иако е малце ранко се почнува некаде покасно ..бабицата која ме породи со првото ме викна да почнам од овој петок :lol:
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Наjинтересно беше кога се шеташе низ ГАК, поготово бебушите кога ги видовме...и искрено многу сум позитивно изненадена од среденоста.
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Првиот час - ама ич не бев задоволна од сестрата (испадна дека она дошла на замена), само ни го покажа и објасни набрзинка атласот на процесот на породување и толку, остатокот 45мин. беше предавање на една презентерка за матични клетки и нивната приватна банка.

    Вториот час - дојде сестрата што всушно требала да ни ги води вежбите. Сестра Ангела - прекрасна жена која зрачи со позитивна енергија. Си велам леле камо среќа вакви да се сите. :angel:
    Ни се извини прво што не можела претходниот час да дојде, па затоа пчасот ни траеше час и половина, може и малку повеќе....за да ни каже тоа што планирала и од претходниот час. А пред да почне 10мин. дојде презентер од друга приватна банка за матични клетки, и кога он заврши, сестрата Ангела продолжи....толку убаво и целосно го објасни процесот на породување тоа беше прекрасно.
    Потоа не однесе на прошетка низ ГАК, па дури и бебенце ни изнесе ;( каде неколку трудници и солзи пуштивме.

    Третиот час (денеска) - беше со дополнителни прашања, вежби за дишење и објаснување за бебето, како се дои, како се преповива, папоче, што да се спакува во болница и мн.други прашања.

    А за наредниот час, здравје ќе треба да е дебата со анестезиолог и сестра за новороденчиња.

    Искрено, да беше сестрана од првиот час мислам дека одма ќе се откажев, ама со женава летнува времето, и навистина гледа се максимално да ни објасни.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Кај нас две сестри се менуваат.
    Еднаш една друг пат друга. И двете со добри ама со таа втората некако попријатно ми беше, барем мене.
    Прв час зборувавме општи работи, запозавање,која колку е трудна :) што ни треба за во болница итн
    Втор час беше атласот и дишењето.
    Трет шетавме низ болница
    Четврт ќе ни биде тој со вежби и нега за бебето а на крај ќе биде тој разговорот.

    Јас пријатно се изненадив колку ми се интересни часовите, и информативни.
    Ние сите сме тука некаде со термини па се прашуваме а тебе вака ти е, а мене вака ми е :lol: :lol:
    Би ги препорачала на сите трудници што се трудни прв пат, навистиа вреди да се појде.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    каков е тој атлас и ако можеш да ми опишеш за дишењето
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ тоа неможе да се опише со зборови. На некој начин може, но голема е веројатноста да биде погрешно протолкувано.
    Затоа е најдобро доколку си во можност да ги посетуваш часовите.

    Во врска со атласот, тоа се слики - процесот на породување...од вртењето на бебето,припрема на матка, контракции, пукање на водењак и слично, прикажано низ слики....а сестрата цело време покажува на сликите и објаснува.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    колку пати неделно имате вежби и по колку трае една?минутки или часови?
     
  17. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    На часовите (не се баш вежби, како предавања се, иако да, покажуваат неколку вежби) се еднаш неделно во текот на 4-5 недели. Временски траат од саат до два.
    Вклучуваат и шетање во ГАК, инфомрации за помош околу попродување и грижа за бебето.
    И завршуваат со трибина, разговор со анастезиолог и педијатар
     
  18. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Здраво на сите мамички феминки :D
    Би сакала да ве прашам дали некој има информација за Школата за трудници во приватната болница [/color]Плодност во Битола......имам цитано на интернет по страните дека има многу задоволни кандидати па дали има некој да каже искуство....и кога е најдобро да се поцне на Школата....Фала ви однапред :*
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Едно инфо...сега баш прочитав:
     
  20. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Јас ја посетував школата за бремени во Болницата Плодност, многу сум задоволна. Комплетна едукација се состоеше од 8 часа во која се опфатени психофизичката пприпрема на трудницата, доење, нега и тоалета на новороденото и консултација со анестезиолог во врска со начините за употреба на анестезија за безболно породување. Цената што ја платив е 3000ден. но бидејки се породив таму средствата ми беа одбиени од сумата за породувањето. Јас бев во 26 недела од бременост и искрено овие часови многу ме смирија баш кога почна да ме фаќа паника што како кога ке се роди малиот. Ви препорачувам да ја посетите школата :) па дури и доколку сте во можност да се породите таму, условите и персоналот се одлични!