1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за зацврстување на грбот

Дискусија во 'Фитнес' започната од Scorpio93, 11 јануари 2011.

 1. Scorpio93

  Scorpio93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  Дали можете да ми кажете вежби за зацврстување на грбот?
   
 2. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Колку често преферирате грбни вежби? Ете мене ми беше полесно да правам стомачни, отколку грбни па едвај правев по 10тина. Ама сега без проблем ги правам 30тина наеднаш. И има резултати.Дали ваквите вежби ги практикувате за зацврстување на грбот ? Јас дефинитивно забележвам резултати, некако позатегнат ми е грбот :lol:
   

  Прикачени фајлови:

 4. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Па , речиси воопшто :tmi: На час по спорт само инаку дома ретко ми се случува. Имам пробано да правам дома и не ми се многу напорни. Ама колку толку грбот и ми е прилично затегнат . Повеќе гледам стомачето да си го затегнам :)
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
 6. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Lux вежбите погоре се за гради :).

  За грб е многу добро со лат машина или на вратило згибови со широк захват. Тесен захват ќе удри главно на бицепсите додека широкиот на грбот. Може и со тесен хват да се вежба на вратило ако се подигаш само на грбните мускули без користење на бицепсите.
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Иксмен мене ми гледа дека помагаат и за грб, добри се бе за грб што им фали?
  Ако се наменети за гради, ама и грбот се зајакнува со нив. :)
   
 8. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Секоја вежба најчесто опфаќа повеќе мускулни групи но вежбите погоре се главно за гради но секако и дел од грбните мускули се активирани. Вежбите на вратило и на лат машина кои ги спомнав најповеќе ги таргетираат грбните мускули.

  Така да за супер резултат најубаво да се прават и едните и другите :)
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 9. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Иксмен, бидејќи гледам дека добро си запознаен со овој вид на вежби, дали знаеш кои вежби се наменети за средниот и долниот дел на грбот, покрај тие од линкот на Шери?
  Мене тука ми е искривувањето (не е големо), па затоа сакам да пробам да го средам.

  Фала. :)
   
 10. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Ти требаат вежби за јачина на мускулите или сакаш да го исправиш ´рбетот? Ако ти е за исправање главно ти требаат истегнувачки вежби или некој спорт што ќе го правиш подолг период а кој ќе делува и на рбетот и мускулите кои го држат.

  Ако си испод 18 носење корсет извесен период многу веројатно ќе ти го корегира искривувањето но вежбите се во секој случај задолжителни :)
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.