Вежби за зацврстување на задникот

Дискусија во 'Фитнес' започната од poisonF, 19 ноември 2009.

 1. zezez

  zezez Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  На Barbie20, Dea8 и Sarasweet им се допаѓа ова.
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  Овие стварно се ефективни,после недела,две има резултати..
  Работата е што треба секојдневно да се вежба,ако се пропушти некој период,пак се опушта задникот..
   
 3. ma4enceEdno

  ma4enceEdno Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  461
  Јас ги вежбам овие и многу се интензивни, да до три пати во неделата ги правам. И секој пат после нив нм да се движам :D

  http://www.youtube.com/watch?v=1207htEo3E4
   
 4. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  Темава ми стои погодна за прашањево:
  Дали кога правите чучњеви за затегнување на задникот како нус појава ви се зголемуваат бутовите?
  Значи јас сакам да ми е затегнат задникот,ама он ќе се напраи,а нозете изгледаат многу дебели и неубави.
  Така да не знам дали грешка ги правам вежбите или едноставно така треба да биде :D
   
 5. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.306
  Допаѓања:
  11.083
  Пол:
  Женски
  Се зголемуваат,да ..и јас го приметив тоа,ама на мене не ми пречи :D знам дека ми се зацврстуваат.Приметив и разлика во задникот,продолжи ќе ти се затегне и нема да ти изгледаат нозете дебели и не убави. :)
   
 6. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  168
  А за колку време го примети тоа? :)
  А и да, по колку чучневи дневно правеше? Јас наеднаш едвај 30 правам, колената ме убиваат. :sweat:
   
  На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  Па и јас почнав со 30,после зголемував за 10.И мене ме болеа колената,ама тоа додека се навикнам.Комбинирам чучњеви со други вежби и полесно е.
  Ама нозеве ич не си ги сакам така,ќе почнам дупло да трчам :D
   
 8. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.306
  Допаѓања:
  11.083
  Пол:
  Женски
  Јас почнав со 50 и си ги зголемувам за 5 секој ден и мене ме убиваат нозете ама морам. :D
  Се трудам секој ден да ги правам и правам и други вежби и приметив за доста брзо време,не голема разлика ама јас си приметувам...си го знам телото,веќе 3 недели вежбам ама како ми е не ме прашувајте . :D :D
   
 9. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  168
  А за колку време го примети тоа? :)
  А и да, по колку чучневи дневно правеше? Јас наеднаш едвај 30 правам, колената ме убиваат. :sweat:[/quote]

  Па и јас почнав со 30,после зголемував за 10.И мене ме болеа колената,ама тоа додека се навикнам.Комбинирам чучњеви со други вежби и полесно е.
  Ама нозеве ич не си ги сакам така,ќе почнам дупло да трчам :D[/quote


  Леле имам совет да не почнуваш со трчање.Можда нозете ти бидат поубави али задникот даска ќе ти се направи.Кажувам од мое искуство, трчав редовно пред 1 година и задникот даска права, па и со целулит, ми се повраќа. :puke: Пробај со јаже, или некои справи на фитнес подобро е мислам :)
   
 10. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  ^Па затоа ем ќе трчам,ем чучњеви,ем убави нозе ем задник :D
  Секако генетски не ми е суден совршен задник,ќе се задоволам со помал задник,битното е нозете да ми се убави! :D
   
 11. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  Ако ве болат колената нешто не правите како што треба.
  Ако сакате повеќе да ви работи задникот наместо квадрицепсот при чучњевите повеќе ослонувајте се на петите. И малку навалете се со телото на напред, ама внимателно.
   
 12. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
 13. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  489
  Одлучи се за една цел,ако вежбаш се и сешто,резултатот на крај ќе ти биде никаков.
  Убаво е што сакаш да постигнеш се,но на крај нема да направиш ништо.
   
 14. AnGeL4e009

  AnGeL4e009 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Е вака имам проблеми со килажата како и многу што имет :$ ;( и сакам да ослабам ..одам на фитнес...малку ослабив но сакам и дома да си правам везби за слабеење ..ве молам за помош ...што вешби треба да правам за да ослабам..и откако ке ослабам да си зацврстам задникот стомакот.половината рамената едноставно целата :inlove: сакам да си го средам телово :?: ;( ама некако тешко ..везбам на орбитрек по 20 мин и папсувам неможам да издрзам..немам енергија да везбам а сакам да везбам незнам што ми е :!: :tmi: :x
   
 15. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  489
  Не следиш калории и не знаеш колку конзумираш.
  Можеби си на некоја рестриктивна диета и затоа не внесуваш доволно и немаш енергија.
  Балансирај.
  Не можеш 10 работи да правиш во едно.
  Земи одвој време за јадење правилно.
  Повеќе протеини и јаглехидрати и помалку празна храна.
   
 16. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  Задникот секако не може да ми се зголеми, само со јадење,а тоа ми е последна цел.
  Сега сум фокусирана на затегнување на нозете,правам повеќе такви вежби,ама не ги изоставувам ниту чучњевите :D
  Алчна сум,ем нозе ем задник :D
   
 17. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  489
  Вежби за нозе и задник;
  1.Чучњеви
  2.Исчекор напред
  3.Мртво кревање
  4.Глут бриџ(Легната си и дигаш тежини со задникот,доста ефективна вежба).
  П.С не можеш да создадеш задник со сопствена тежина.
  Високи повторувања не даваат стимул како со тежини за раст.
  Аеробичните вежби само го работат кардиваскуларниот систем и се катаболични,што значи дека ако сакаш задник треба да јадеш малку повеќе и да вежбаш интензивно.
   
 18. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.862
  Пол:
  Женски
  ^Ги правам сите овие,затоа реков,не сакам да накачувам тежина,сега битно ми е затегнувањето :)
   
 19. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  489
  Затегнување значи низок % телесни масти.
  Може и да значи и да накачиш мускулна маса.
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Стеф јас правам вежби за задник од типот на исчекор, donkie kicks, leg lifts, hip extension и слични со тежина на зглобовите (ankle weights), е сега ме интересира мислиш ќе имам побрз резултат ? Јас сакам да го намалам и целулитот, ќе помогнат во тоа?