Вежби за зацврстување на задникот

Дискусија во 'Фитнес' започната од poisonF, 19 ноември 2009.

 1. b0jana

  b0jana Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
 2. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.880
  http://www.youtube.com/watch?v=IrjvnuK8pa0 2-3 недели вежав според ова,ама ми се смачи.убаво е пробајте само што на видеово нема глас,само музика :)
   
  На mimisonce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ajdablenej

  ajdablenej Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  ova e vezba so koja rezultati se gledaat po mnogu brzo vreme. prvo mora da imate pilates topka ili nesto slicno kako mala fotelja ili nekoja si pernica. ke legnete so liceto kon podot i kje go fatite predmetot crvsto so stapalata da ne vi se slizne i probajte da gi odlepite nozete od podot. na pocetok navistina e tesko ali posle ne e nekoj problem a rezultati navistina ima i se osekjaat :)
  [mod-kirilica:128dtjif][/mod-kirilica:128dtjif]
   
 5. Alek13

  Alek13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  11
  Сепак мислам дека скокањето со јаже има многу добар ефект во делот на нозете но и на горниот дел од телото засто се користат и рацете па дневно по 20-30 минути не би биле на одмет.
   
 6. sunnygirl

  sunnygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  19
  На Celest му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  И мене ми се допаѓаат овие вежби на Tammy, едноставни се и лесни, не одземаат многу време, а има различни, за сите делови од телото... Јас вежбам 3-4 пати неделно, но резултатите се гледаат за месец-два... Значи треба упорност и добра волја во секој случај... А ќе ги пробам и вежбите со Cindy Crawford... ;)
   
 8. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
 9. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212
 10. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  http://www.youtube.com/watch?v=dnBhn7YS ... re=related
  Јас планирам да почнам овие вежби да ги правам секој ден. Ме интересира дали некој ги има пробано и дали и за колку време има резултати? :)
   
 11. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  По колку пати ги правите вежбите на Тами?
   
 12. crna1

  crna1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  Некои везби за намалуванје на колковите ...или се е дио исхраната ?
   
 13. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.354
  На колковите имаш мускул и масно ткиво и зависи што сакаш од тоа да загубиш? Со вежба (претежно аеробен тренинг) и правилна диета можеш и двете да ги симнеш ама мускул не ти препорачувам да загубиш зашто тешко се става назад. И со масно ткиво не претерувај, убаво е да имаш еден фино распределен слој салце што ќе те штити од студено и ќе ти даде убава форма ама стегнато треба да е салото не да виси :).

  Џогинг, орбитрек, аеробик, скокање на јаже и слични активности комбинирани со вежби за нозе и правилна диета ќе го стопат салото по цело тело вклучувајќи ги и колковите.

  Стегни струк, рашири раменици со тренинг и колковите од широки ќе станат фино пропорционални како што треба :).
   
  На MarchelineAmaru, mims-89 и Lola-M им се допаѓа ова.
 14. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.251
  За зацврстување на задникот според мене, најдобра е оваа [​IMG]

  Со нозете ја притискате топката, рацете се покрај тело, а задникот во првобитната положба е на подот. Потоа полека (не нагло) се кревате ама тежината да ја пренесете на нозете, значи не го кревате нагло задникот , туку стегнато се кревате на три пати (одбројувате, 1, 2 и на 3 треба да ја имате положбата како на сликата)
  На ист начин се спуштате надолу (три пати, полека)
  Ова го повторувате 10 пати :)
   
 15. queennn

  queennn Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
 16. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  Најкритична точка од телото ми е задникот. Аххх, значи мора да се почне со вежбање....само што некако слабо ми оди. Еве ви видео со добри вежви....оние со клекнувањето и со стискањето на дланките ги имам испробано и навистина делуваат на цело тело.
  http://www.youtube.com/watch?v=PQYYM6t8 ... ure=fvwrel
   
 17. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Чучневи со шипка. Нема нешто бољи од тоа за подигање и завцрстување на задникот. Јас си најдов 10 кг шипка на отпад, па вежбам веќе една недела со неа. :rofl:

  Еве што треба да се прави:

  http://www.youtube.com/watch?v=c8B71p6j4Rk
   
 18. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  За недела дена почнувам на фитнес - целта ми е топење на салото на стомакот и зацрвстување на мускулите. Е сега проблемот е што јас имам по ковчеста конституција и немам голем задник, па со седењево и неактивност мене ми се зголеми задникот (се разбира тоа е салце од неактивност) и сега кога ќе почнам на фитнес ќе го стопам а не сакам да изгубам во големина и обем туку само да го зацврстам и подигнам.. сепак не може да го стопам стомакот, а да не го стопам задникот, за жал :( порано имав помал задник, но црвст, сега сакам оваа големина а цврст и затегнат (многу сакам) :D

  Ме интересираше, дали со вежби за задник, ако вежбам напоредно со фитнес, може да не ја изгубам целосно оваа големина и да го обликувам?
   
 19. Bunny05

  Bunny05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  124
  http://www.youtube.com/watch?v=Kq1HnakX5C8
  Незнам дали некој ги има поставено ама стварно многу помагаат. Ги вежбам околу 3 недели и задникот никогаш не ми бил поцврст,стварно се ефикасни.
   
  На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
 20. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  395
  Наједноставно е секогаш кога можете, додека правите други работи (гледате тв, миете садови, читате книга), паралелно да ги стегате и отпуштате мускулите на задникот. Има резултати а и не е напорно. Што поспоро стегате и отпуштате, поголем ефект. ;)
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.