Вежби за зацврстување на задникот

Дискусија во 'Фитнес' започната од poisonF, 19 ноември 2009.

 1. bulletbody

  bulletbody Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  176
  Постојат многу други вежби кои се ефективни за задникот покрај чучнувања.
  Пример
  http://www.youtube.com/watch?v=jY6F4f0O ... detailpage
  http://www.youtube.com/watch?v=Tge5BflPa-g&feature=plcp
  http://www.youtube.com/watch?v=4KKwBiUp ... detailpage
  IT'S BEEN WORKING FOR ME! ;) CHEERS!
   
  На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  За подигнување некои ефикасни вежби, освен чучни-стани? :wasntme:
   
 3. m.u.t.a.n.t

  m.u.t.a.n.t Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  еве јас како машко би напишал една програма која вклучува целосно работење на нозете заедно со задникот...

  1.Шут (1серија за загревање 15 повторувања уште 2 работни)
  2.Ножен прегиб (за задна ложа 1серија 15повторувања уште 2 работни)
  3.Ножна преса (3х15-12-12)
  4.Чучневи(исто како и пресата)
  5.исчекор (исто како пресата/чучневи)
  6. Kick-back (исто како претходните 3)
  7. може да се стави мртво со прави нозе (исто)
  8. вежба за листови по избор

  За поискусните вежбачи е ова а за оние кои се осекаат по спремни може да го отфрлат мртвото ама исчекорот да го прават во супер-серија со Бугарски чучањ. Ако има нешто нејасно околу вежбите слободно прашајте :)

  P.S Сепак според мене не е само да правиш вежби за задник ако не ги работиш и нозете... страшна грешка е тоа.
   
  На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Monique995

  Monique995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  201
  малку ме мрзи да ги најдам кај се, ама оние шо стварно сакаат резултати нема да им биде тешко да си ги побараат :*
  http://www.bodyrock.tv/
   
 5. GreenEyedT

  GreenEyedT Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  15
  Овие вежби изгледаат ветувачки... ако има некој фитнес инструктор на форумов, нека напише што мисли за истите...

  http://www.youtube.com/watch?v=pgy1V8vd7C8&feature=BFa&list=PL8A634771ABE04414

  Инаку јас имам цврст и добро оформен задник,само сакам да видам колку може максимално да го подигнам...
   
 6. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  34
 7. bulletbody

  bulletbody Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  176
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.891
 9. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  26
  Леле Јулијана,тело-гром ! :angel: :clap:

  јас ги ослабнав нозете,во килажа сум иста,ама нозете ми изгледаат по зацврстени и послаби :)
  сега уште задникот ми остана..во фармерки изгледам како да ме акнал некој со тава,значи ептен сум рамна!Некако сакам да го сголемам со вежби и да го зацврстам..Некои лесни,а ефикасни вежби?сакам ефект за најкраток можен рок :)
   
 10. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.787
  ^
  Јас ги имам спуштено Бразил Бат Лиф вежбите, и таму има разни програми за вежбање.
  Програмите се за 4 видови задници:
  Too flat or square
  Pear shape
  Too big
  Combination.

  Јас ги правам вежбите за последното, а како што заклучив тебе би ти одговарале за првото.
  Еве тема за вежбиве, таму имаш и линк за спуштање и се‘ друго што ти треба. :)
   
 11. bulletbody

  bulletbody Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  176
  Step ups Една од најефикасните вежби за зацврстување и оформување на задникот. Лесни нема, али ефикасни колку сакаш ;) Еве пример од како да изгледаат овие вежби
  http://www.youtube.com/watch?v=9vBqpj7a7mw
   
  На Sunchild му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marijamarija1988

  marijamarija1988 Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Едно прашање : Почнав со вежби за задникот , правам некаде околу 10 видови на сабајле две серии од по 20 и навечер истото, дали е доволно секој ден да зголемувам на 25 од секоја вежба? Инаку за оптеретување на мускулите немам гајле бидејќи ги имам правено вежбиве а и имам спортувано само што еве престанав а сега сакам редовно да правам со надеж за резултати.Што мислите ако секој ден зголемувам по 5 повторувања ќе има некои видливи резултати (на пример една недела) или е потребно да се вклучат и тегови? Фала.
   
 13. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  26
  Јулијана,дефинитивно решив од утре овие вежби да ги правам,што ми даде линк. :)
  Само незнам на што да ги правам и на што да се качувам така.а инаку по колку пати отприлика треба да ја повторувам? :))
   
 14. bulletbody

  bulletbody Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  176
  Ива, одлично што започнуваш со вежби. Можеш да користиш стол, скали ( прескокнувај една скала) или клупа. Ова е само една вежба што треба да ја внесеш во регуларниот режим на вежбање за да видиш резултати. Почни со 3 серии од 12 повторувања на секоја нога, и после една недела почни по 20 повторувања. Третата недела почни да држиш тегови во рацете. ПОгленди на мојот канал на јутубе има многу видео со најразлични вежби за целото тело. :)
   
 15. lana8

  lana8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  180
  Цврст задник

  Девојки како до цврст задник во најбрзо време...ме интересираат кои вежби ги правите,имате посебен начин на исхрана, дали спортувате, кои креми користите.. :)
   
 16. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  1.747
  Пол:
  Женски
  Цврст задник

  Јас правам повеќе видови на вежби и одам на теретана, јадам риба, соја, пилешко месо, јајца.. и почнаа да се забележуват резултати и не само кај задникот туку и нозете. :)
   
 17. lana8

  lana8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  180
  Цврст задник

  ке можиш ли да ми кажиш на кои вежби се задржуваш?
   
 18. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  1.747
  Пол:
  Женски
  Цврст задник


  Епа вака, обични вежби без тегови: чучњеви [​IMG], па оваа 3 серии по 12 пати на едната нога, прво исправена после ја свиткуваш до градите да ти дојде коленото[​IMG] .
  Па после на оваа справа без додавање на килажа ги правам чучњевите [​IMG] .. значи ќе се исправиш малку расчекорен став, ама малку, и железото год држиш на рамењата одзади да ти дојде, ќе ти покаже некој таму скоро секој ја прави таа вежба.
  И ќе навагаш така уште по некој вежби на youtube или некоја страна за повеќе резултати и тоа е се. :) :*
   
 19. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  659
  Цврст задник

  Јас ги вежбам бразил бат лифт и има резултати, не одма, ама веќе од 10 ден да. Вртам и орбитрек по 40 мин дневно, за исхрана сум повеќе на салати и месо. И треба да бидиш упорна
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 20. lana8

  lana8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  180
  Цврст задник

  супер!! ке почнам да ги правам дома а и гледав нешто на јутуб. Јас пешачам 4-5 пати неделно, се движам мн, но во последно време некако мрзата ме јади:D.. сакам да го зацврстам задникот но и да го поткренам 8) ке пробам со вежбите, ке ги правам дома и секако ке внимвам на исхраната... фала девојки :*