1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за зацврстување на задникот

Дискусија во 'Фитнес' започната од poisonF, 19 ноември 2009.

  1. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Постојат многу други вежби кои се ефективни за задникот покрај чучнувања.
    Пример
    http://www.youtube.com/watch?v=jY6F4f0O ... detailpage
    http://www.youtube.com/watch?v=Tge5BflPa-g&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=4KKwBiUp ... detailpage
    IT'S BEEN WORKING FOR ME! ;) CHEERS!
     
    На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    За подигнување некои ефикасни вежби, освен чучни-стани? :wasntme:
     
  3. m.u.t.a.n.t

    m.u.t.a.n.t Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    еве јас како машко би напишал една програма која вклучува целосно работење на нозете заедно со задникот...

    1.Шут (1серија за загревање 15 повторувања уште 2 работни)
    2.Ножен прегиб (за задна ложа 1серија 15повторувања уште 2 работни)
    3.Ножна преса (3х15-12-12)
    4.Чучневи(исто како и пресата)
    5.исчекор (исто како пресата/чучневи)
    6. Kick-back (исто како претходните 3)
    7. може да се стави мртво со прави нозе (исто)
    8. вежба за листови по избор

    За поискусните вежбачи е ова а за оние кои се осекаат по спремни може да го отфрлат мртвото ама исчекорот да го прават во супер-серија со Бугарски чучањ. Ако има нешто нејасно околу вежбите слободно прашајте :)

    P.S Сепак според мене не е само да правиш вежби за задник ако не ги работиш и нозете... страшна грешка е тоа.
     
    На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Monique995

    Monique995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    201
    малку ме мрзи да ги најдам кај се, ама оние шо стварно сакаат резултати нема да им биде тешко да си ги побараат :*
    http://www.bodyrock.tv/
     
  5. GreenEyedT

    GreenEyedT Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Овие вежби изгледаат ветувачки... ако има некој фитнес инструктор на форумов, нека напише што мисли за истите...

    http://www.youtube.com/watch?v=pgy1V8vd7C8&feature=BFa&list=PL8A634771ABE04414

    Инаку јас имам цврст и добро оформен задник,само сакам да видам колку може максимално да го подигнам...
     
  6. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
  7. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
  9. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Леле Јулијана,тело-гром ! :angel: :clap:

    јас ги ослабнав нозете,во килажа сум иста,ама нозете ми изгледаат по зацврстени и послаби :)
    сега уште задникот ми остана..во фармерки изгледам како да ме акнал некој со тава,значи ептен сум рамна!Некако сакам да го сголемам со вежби и да го зацврстам..Некои лесни,а ефикасни вежби?сакам ефект за најкраток можен рок :)
     
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    ^
    Јас ги имам спуштено Бразил Бат Лиф вежбите, и таму има разни програми за вежбање.
    Програмите се за 4 видови задници:
    Too flat or square
    Pear shape
    Too big
    Combination.

    Јас ги правам вежбите за последното, а како што заклучив тебе би ти одговарале за првото.
    Еве тема за вежбиве, таму имаш и линк за спуштање и се‘ друго што ти треба. :)
     
  11. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Step ups Една од најефикасните вежби за зацврстување и оформување на задникот. Лесни нема, али ефикасни колку сакаш ;) Еве пример од како да изгледаат овие вежби
    http://www.youtube.com/watch?v=9vBqpj7a7mw
     
    На Sunchild му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marijamarija1988

    marijamarija1988 Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Едно прашање : Почнав со вежби за задникот , правам некаде околу 10 видови на сабајле две серии од по 20 и навечер истото, дали е доволно секој ден да зголемувам на 25 од секоја вежба? Инаку за оптеретување на мускулите немам гајле бидејќи ги имам правено вежбиве а и имам спортувано само што еве престанав а сега сакам редовно да правам со надеж за резултати.Што мислите ако секој ден зголемувам по 5 повторувања ќе има некои видливи резултати (на пример една недела) или е потребно да се вклучат и тегови? Фала.
     
  13. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Јулијана,дефинитивно решив од утре овие вежби да ги правам,што ми даде линк. :)
    Само незнам на што да ги правам и на што да се качувам така.а инаку по колку пати отприлика треба да ја повторувам? :))
     
  14. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Ива, одлично што започнуваш со вежби. Можеш да користиш стол, скали ( прескокнувај една скала) или клупа. Ова е само една вежба што треба да ја внесеш во регуларниот режим на вежбање за да видиш резултати. Почни со 3 серии од 12 повторувања на секоја нога, и после една недела почни по 20 повторувања. Третата недела почни да држиш тегови во рацете. ПОгленди на мојот канал на јутубе има многу видео со најразлични вежби за целото тело. :)
     
  15. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Цврст задник

    Девојки како до цврст задник во најбрзо време...ме интересираат кои вежби ги правите,имате посебен начин на исхрана, дали спортувате, кои креми користите.. :)
     
  16. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    2.784
    Пол:
    Женски
    Цврст задник

    Јас правам повеќе видови на вежби и одам на теретана, јадам риба, соја, пилешко месо, јајца.. и почнаа да се забележуват резултати и не само кај задникот туку и нозете. :)
     
  17. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Цврст задник

    ке можиш ли да ми кажиш на кои вежби се задржуваш?
     
  18. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    2.784
    Пол:
    Женски
    Цврст задник


    Епа вака, обични вежби без тегови: чучњеви [​IMG], па оваа 3 серии по 12 пати на едната нога, прво исправена после ја свиткуваш до градите да ти дојде коленото[​IMG] .
    Па после на оваа справа без додавање на килажа ги правам чучњевите [​IMG] .. значи ќе се исправиш малку расчекорен став, ама малку, и железото год држиш на рамењата одзади да ти дојде, ќе ти покаже некој таму скоро секој ја прави таа вежба.
    И ќе навагаш така уште по некој вежби на youtube или некоја страна за повеќе резултати и тоа е се. :) :*
     
  19. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Цврст задник

    Јас ги вежбам бразил бат лифт и има резултати, не одма, ама веќе од 10 ден да. Вртам и орбитрек по 40 мин дневно, за исхрана сум повеќе на салати и месо. И треба да бидиш упорна
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Цврст задник

    супер!! ке почнам да ги правам дома а и гледав нешто на јутуб. Јас пешачам 4-5 пати неделно, се движам мн, но во последно време некако мрзата ме јади:D.. сакам да го зацврстам задникот но и да го поткренам 8) ке пробам со вежбите, ке ги правам дома и секако ке внимвам на исхраната... фала девојки :*