Вежби за зацврстување на задникот

Дискусија во 'Фитнес' започната од poisonF, 19 ноември 2009.

 1. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.091
  Чучњеви дефинитивно :!:
  Секојдневно вежбам веќе 5 месеци и има големи резултати. Најдобра вежба за подигнување и зацврстување на задникот :)
  Препорачувам! :up:
   
  На baby-star и Ema.Sk им се допаѓа ова.
 2. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  5.574
  Исто мислам,неверојатна вежба е оваа,но секако дека треба да се практикува често за најдобри резултати.
   
  На london-girl и XMaN им се допаѓа ова.
 3. strawberry111

  strawberry111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  56
  По колку правите? :D
   
 4. london-girl

  london-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  55
  Јас правам секој ден по 15-20
   
 5. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Имам смешно прашање, ама ајде. Дали би можело од мало газе да се направи вакво со вежби? Или се е до генетиката.?
   

  Прикачени фајлови:

 6. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Не е смешно прашањето, сосема си е на место :).

  Генетиката одредува колкава ќе ти биде карличната коска а таа колку што ми е познато после 18/19-та година веќе не расте и во принцип коските на таа возраст веќе стануваат трајно оформени.

  Карлицата ќе одреди колкава количина на мускул и врз него масно ткиво ќе можеш да ставиш на задникот така да девојка со мала и тесна карлица тешко да има задник како К.К.

  Но без разлика на ширината на карличните коски со тренинг може да се додаде мускул и целиот задник поубаво ќе се оформи, ќе се зголеми во обем и кога на тоа ќе се додаде масното ткиво ќе се добие секако поубав задник отколку пред вежбањето :).

  Инаку многу фала за прашањето зашто ме наведе да дознаам една работа која досега никогаш не сум ја помислил дека може да е корисна :)
   
  На Sunchild, Gordana10 и karenin им се допаѓа ова.
 7. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Фала за одговорот;) . До некаде знаев дека само со вежбање нема шанси да стане приближно голем како на сликите кои ги постирав. Јас не целам да го имам газето на К. К. Тоа мислам дека ама ни во сон не би можела да го постигнам. А и многу е, премногу голем. Јас моментално и сум поправена и ништо не ми има отидено во газето. Сега почнав да вежбам па ќе видиме дали ќе има некои резултати. Се надевам мускулите таму ќе направат нешто.
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Секако ќе направат, колку поголеми мускули на задникот толку пооформени облини ќе можеш да направиш така да трудот секако ќе ти се исплати :).

  Со среќа и никако да не се откажуваш, резултати ќе има ;)
   
  На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. WeHeartIt

  WeHeartIt Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  130
 10. Ariel-555

  Ariel-555 Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  за зацврстување на задникот нозете стомакот и се друго , најдобро до сега што го имам пробано ( а верујте имам пробано СЕ :!: :D ) се insanity worout вежбите..буквално се се зацврстува се слабее ( ако имате вишок ) се потите како луди :) и секако се многу тешки..ама за еден месец има неверојатни резултати ( што не може да се постигне со никоја друга програма толку брзо , исто така зборувам од лично сикуство ...па пробајте .. :D :D
   
  На Sunchild му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.160
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со тоа што го кажаа пертходно, за карлицата, но вежби многу ќе ти помогнат, а секако дека ќе има резултати од нив :) и зумбата е добра, исто така.Само треба често да се вежба.
   
  На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  583
  Со чучњевите само задникот ли се зацврстува?
  Јас кога ги правам чуствувам болка во предниот дел надколената па мислам дека и тие мускули се зацврстуваат.
   
 13. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.091
  ^
  Чучњевите се според мене најефикасните вежби за зацврстување на задникот, но и на бутовите :)
  Сега ќе почнам да ги правам овие, ефикасни ми изгледаат
  http://www.youtube.com/watch?v=ICHcmO_qqik
   
 14. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  663
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  ;)
   
  На Sunchild му/ѝ се допаѓа ова.
 15. irena.1

  irena.1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Мене часовите пилатес ми се идеални за зацврстување на цело тело, се разбира и задникот.
  Значи аеробик и зумба за малку рипање и топење на салцето :D и пилатес да се зацврстат мускулите.
   
 16. severinka

  severinka Активен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.987
  Допаѓања:
  72.546
  Пол:
  Женски
  Eве јас кои вежби ги практикувам.
  http://www.youtube.com/watch?v=jSbuBlNilhA
  Нека помине некое време, ќе кажам дали делуваат. :D

  Да ставите и некое видео во кое има по некоја вежбичка за подигнување на задникот? :wasntme:
   
 18. untouchableGirl

  untouchableGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  155
  Возење ролери ;)
   
 19. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  358
  Да не ја преведувам статијава, верувам дека сите разбирате англиски. Објаснете се најдобрите вежби за задник и нозе, како и правилната техника за иаведување.


  Top 5 Exercises for Building Powerful Legs

  1. Full Squats

  A big reason why people don’t see the results they want from squats is because they’re not properly executing the workout. The mistake they’re making is not using the full movement, and only going down until their knees are parallel with their body or less. But unless you have knee problems, you should actually be going a little lower than parallel.

  The reason why you need to go a couple inches past parallel at the bottom of a squat is because that’s when your glutes and hamstrings are activated. It contracts the muscles to their utmost tension and gets you the most out of the exercise. So if you’re knees are fine, you need to be going as far down as possible with your squats.

  Once you’ve conquered the general squat, you are now able to

  try holding the pose for a second at the bottom of the squat before extending your body upwards. After you’ve successfully done this, you are able to try holding the pose a second time when you’re body is half way extended through the upwards movement. Of course doing this will intensify the workout so decreasing the total number of reps and the amount of weight is definitely acceptable.
  2. One-Leg Barbell Squats

  Another great exercise for legs and glutes is the one leg barbell squat, and it is very easy to perform. To start, grab some dumbbells and hold them at your sides, or hold a barbell across your back. Rest your left foot on a bench or anything sturdy behind you and at the same time you stand on the other foot. Gradually bend your right leg as you would for a squat going as low as you're able to and then extend your body back upward so that you're at the starting position again. After all the reps on your right leg are completed move on to the left leg, and repeat everything again to give your left leg a workout.

  Keep in mind that the more distance you put between your standing foot and the resting foot, the more workout your hamstrings will get. To target your quads, hold your standing foot directly under you.

  3. Uphill Walking or Running

  There really isn't a better exercise out there for building leg strength than running or walking uphill. Of course if you're able to run uphill, you'll reap even more benefits. But whether you choose to run or walk uphill, the benefits will still be there and you'll be getting a cardio workout as well as working the hamstrings, quads, and glutes.

  The reason why going uphill is so effective at building power in your legs is because you're forcing the body to progress on a slope. And you can't really simulate uphill training in the gym so your legs are being taxed in a totally different way.

  When you're done with an uphill workout, be sure that you stretch the hamstring muscles out. If you don't stretch your hamstrings will become very stiff – especially if you're new to this type of workout.

  4. Deadlifts with Feet Slightly Raised

  To perform these deadlifts, find a slightly raised area like a board or a block to step on. Once you're on this raised area with the barbell on the floor in front of you, pick up the barbell and execute a normal deadlift (the difference is that you will be going a little lower when bringing the weight down).

  By stepping onto a slightly raised surface like a board or a block, you add extra tension on the hamstring muscles and also add more intensity to the exercise. This helps a lot when going for the maximum strength development and will add more power in your legs.

  However, if you're only starting out with leg exercises, being slightly raised isn't necessary because you need to start off with normal deadlifts first.

  5. Dumbbell Step Ups

  Stand with a bench in front of you while holding a barbell across your back or a set of dumbbells. Step up with your left leg, and then lift your right leg up to stand on the bench. Now that you're standing on the bench, step down with the left leg. Remember to switch legs when the set is finished to keep your tension balanced through both legs. This exercise will help advance the growth of the quads and it is also a nice combination with deadlifts.

  All of these workouts are good exercises to use in the process of strength building and not to mention your total body image. Keep in mind that you can over-train if you use all of these exercises in a daily routine. Rotate them in and out every so often to gain the best results.

  Преземено од BODYBUILDING IS MY LIFESTYLE.
   
 20. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  358
  Пробај да ја држиш тежината на петиците, За полесно да се концентрираш постави два концентрични тегови(или книги, што и да ти се наоѓа по дома) за да го активираш задникот повеќе.