1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за поттикнување на растот

Дискусија во 'Фитнес' започната од MyMar, 24 февруари 2010.

  1. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    Како можам да извисочам т.е. сакам да имам подолги нозе и воедно имам мали гради има ли некои вежби за да се потикне растот????
     
  2. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    zavisi kolku godini imas , znaci ima edni inekcii mislam deka se so somatotropen hormon za rast koi go potiknuvaat rastot treba da si prasas na lekar, mislam deka tie neso imaat uloga
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Една другарка моја прима цел живот такви инекции за раст, но ги прима затоа што е родена така, со џуџест раст е девојчето. Стварно е ниска, а стапалата и дланките и се поголемки. Тие инекции се само за таква намена.
    Подобро пробај со некј спорт: одбојка, кошарка... ;)
     
  4. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    znaci imam 17 i pol godini treniram rakomet i visoka sum 165 povisoka sum od mama poniska za 3-4 cm od tato a na uciliste sum 6 po visocina od 11 devojcinja :(
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа тебе растот што го имаш ти е во гените. Незнам зошто ти смета висината што ја имаш? Сакај се себеси. Ако ти е некоја утеха, јас сум пониска и од тебе. И не ми пречи. Но ако веќе сакаш да извишиш, тоа направи го по природен пат. Секако ако е возможно. Консултирај се со постручни лица, или едноставно побарај на интернет, ќе најдеш нешто сигурно. ;)
     
  6. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    imam barano na internet ama nemoza da najdam ako moze da me posocis na nekoja strana.... :roll:
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе МајМар не ти сум ни јас некој стручњак....многу би сакала да ти помогнам, ама незнам...Прашај си го тренерот, пошо кажа дека ракомет си тренирала, можда тој знае некој марифет. ;)
     
  8. morkov4eto

    morkov4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    Тие инјекциите со соматотропен хормон ок си се али ако после периодот на растење се зголеми присуството на овој хормон во телото имаме акромегалија-значи не се ивишуваш туку само ти растат крајните делови на телото,
    пр:дланките,стапалата,носот итн...
     
  9. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Jas sum profesionalen trener vo USA. Ne bi ti preporacala da pies nikakvi apcija ili hormoni zatoa sto samo ke ti nastetat! Jas bi ti preporacala da pocnes da vezbas, kosarka ili pilaties. NA toj nacin, teloto ke ti se ispravi poveke i ke izgledas poviskoka. Inaku rastenjeto e geneticki i ne postoi lek za toa. Ako postoese mislam oti Tom Kruz bi bil prviot sto go koristi! :)
    Fokusiraj se da imas silna, ubava zenska figura a kolku si viskoka ne e mnogu bitno! Sigurno imas drugi pozitivni raboti so ke nadoknadat!
    Pogledni ja mojata webstrana , imam mnogu vezbi za zategnuvanje na celoto telo. :)
    http://www.youtube.com/watch?v=_pqHjCKYp1U
    Se nadevam deka pomognav malku :)
     

    Прикачени фајлови:

    • afds.jpg
      afds.jpg
      Големина на фајлот:
      127,9 KB
      Прегледи:
      1.895
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    абе за да си повисоко играј кошарка одбојка а за поголеми гради ...па тоа е генецки...
     
  11. jagodgicka

    jagodgicka Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    јас сум 160 и имам 13 години уште 5 месеци ке направам 14... дали уште ке растам ? и до која година девојчината растат до 16 или ?
     
  12. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Зависи секоја девојка различно, но најмногу до 17 година се расти после јок.
    инаку за твоите 13 години си одлична...еве јас имам 17 години, па сум 160 :?:
    секој различно :) ...ти би можела да стасаш до 165...
     
  13. jagodgicka

    jagodgicka Нов член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    вие другите што мислите ? уште колку ке извишам ?
     
  14. sungod

    sungod Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    40
    Не постојат вежби ниту методи за раст во висина. Тоа е генетски предодредено, не секогаш, но најчесто колку се високи твоите родители и баба и дедо, горе-доле и ти толку ќе бидеш висока :)
     
  15. clock.pot

    clock.pot Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    335
    Се` е до гените. Ти можеш со вежби и спорт да се извишиш 2-3 цм, ама ако родителите ти се -175цм високи, не може ти 185цм да бидеш! :D
     
  16. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Незнам многу за вежби, некоја ако има со истегнување, а за спорт кошарка, многу помага
     
  17. sweetgirl1106

    sweetgirl1106 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Јас пак имам 13 ипол и сум 168-9 па дали мислите дека уште ќе растам? Мајка ми е 170 а татко ми 190.. :(
     
  18. Draganche

    Draganche Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    да ве прашам кажете ми нешто повеќе што знаете за инекциите синатроп затоа што јас сум 1,55 а имам 18години. сакам да пораснам барем уште 5 или 10сантима. ми пречи висината. доктор ми рече дека ќе ме прати да идам на интернист за тие инекции на некој испитувања па потоа да реши интернистот дали да ги примам или не. иначе ако знаете и нешто за некој вежби и некој работи други за раст кажете ве молам !!!!