1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за раце

Дискусија во 'Фитнес' започната од macciii, 8 август 2010.

 1. macciii

  macciii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  21
  Дали може да ми испратите линк од некои вежби за раце.. без разлика дали вежбите се со тегови или друго.
  и по колку пати неделно практикувате да ги правите?
   
 2. summer

  summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Тебе целта ти е да ги стегнеш рацете или да ги слабееш?...
  Ако ти се вежбите за да ги слабееш никако не вежбај со тегови зато што само ке добиеш мускулна маса, а структурата на рацете ке ти остане иста...
  А вежби за слабеење на рацеве ни во фитнес центриве нема, освен за затегање.. тие слабеат тогаш кога и телото :)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.330
  Пол:
  Женски
 4. macciii

  macciii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  21
  sakam da gi zategnam odnosno da mi se poznavaat muskuli.
  fala za linkot :) :*
   
 5. Unknown69

  Unknown69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Склекови, почни на ден со 3 серии по 10 склека, потоа зголемувај :)
   
 6. Vodolija

  Vodolija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  12
  http://www.youtube.com/watch?v=sSby1UUhyts&NR=1
  еве линк за рацете...може и без тегчиња како што вежба женската... сите овие вежби се ефикасни верувај, јас ги правам и стомачните и тие за задник и има резултати... се надевам ќе ти се допаднат :D :D :*
   
  На Psychen му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  305
  ќе може линк за некои вежби за слабеење на рацете
  значи нејќам муслули само да ги ослабнам
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Еве некои вежби за раце:
  Пеперутка
  Земете две тегчиња во рацете. Застанете со нозете во широчина на колковите, со колената благо подвиткани. Наведнете се нанапред и пуштете ги рацете да висат право надолу, со дланките свртени една кон друга. Подигнете ги двете раце (без да ги виткате во лактите) нагоре, стегајќи ги плешките. Вратете се во почетната положба. Тоа е едно повторување.
  Вежби за бицепси
  Држете две тегчиња во рацете исправени надолу крај телото. Држете го грбот исправен и градите исфрлени нанапред. Без да ги придвижувате надлактиците, виткајте ги лактите и носете ги теговите кон градите. Потоа бавно спуштајте ги до почетната положба. Тоа е едно повторување.
  Вкрстувања со тегови
  Со тегчиња в раце, застанете со нозете раширени малку повеќе од колковите и со подвиткани колена. Подигнете ги тегчињата до висина на градите, со свиткани лакти и дланките свртени една кон друга. Исфрлете ја левата рака на десната страна, до мигот кога ќе дојде до широчина на десното рамо. На враќање назад, исото повторете го со десната рака. Тоа е едно повторување.
  Вежба за трицепс
  Легнете на грб, на клупа, држејќи две тегчиња над главата. Рацете нека Ви бидат исправени, а дланките свртени една кон друга. Без придвижување на надлактиците, виткајте ги лактите, спуштајќи ги тегчињата на двете страни од главата. Направете куса пауза, потоа полека дигнете ги тегчињата назад во почетната положба. Тоа е едно повторување.
   
 9. vilevalofan

  vilevalofan Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  како да ми ослабат рацете поточно надлактиците???

  ;( .... очајна сум значи имам убаво тело ама имам така подебелки рачиња :worried: кажете ако знаете како да ги ослабам надлактиците горниот дел од рацете
   
 10. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.387
  Допаѓања:
  1.799
  како да ми ослабат рацете поточно надлактиците???

  Најди вежби на нет за раце, наједноставно на youtube arm exercises, и фрли се на работа :).
   
  На vilevalofan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vilevalofan

  vilevalofan Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  како да ми ослабат рацете поточно надлактиците???

  да знам..ама не сакам мускули да правам сакам да ми ослабат со диета..дали е возможно тоа??
   
 12. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  како да ми ослабат рацете поточно надлактиците???

  Диета, кардио и вежби за раце :).
   
  На MarchelineAmaru и vilevalofan им се допаѓа ова.
 13. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Диета,и вежби за раце,тука пожелно е да пробаш со тегчиња за почеток од по 2 кг,па после ќе зголемуваш,ќе правиш вежби за бицепс,трицепс,рамења,делтоид,и резултати ќе има дефинитивно.ПС-Немој да мислиш дека со тегови ќе бидеш како машко во рацете,напротив ќе имаш само прекрасна стегната рака!
   
 14. Trajche

  Trajche Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  9
  Ич да не се секираш, не значи ако фатиш тегови во раката и ќе си направиш мускули. Да беше така супер, за нас машките ама не е ;) Вежбај си слободни тежини кои ти прилегаат на тебе и немај гајле
   
 15. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
 16. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Женски
  Jaс запнав да вежбам со тегови од 2кг и 3кг и за една недела имав прекрасна форма на рацете. 8)
   
 17. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  За да ти ослабнат рацете ќе вежбаш со мали тегчиња а тоа незмачи дека ке набиеш мускули туку дека ке го топиш масното и теговите се најдобри за да го стопиш вишокот на масно да рацете :D
   
 18. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  51
  вежби за раце

  Ајде некој нека каже некои корисни вежби за затегнување на раце. Ослабнав околу 20 кг па сега кожата од рацете ми виси и рацете не ми се стегнати. Благодарам :)
   
 19. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  759
  Луѓее ми требат вежби за рацете ама не да ги стегна и да ми бидам мускулести , туку сакам да ги ослабнам . Слаба сум значи не сум дебела , ама раците ми се подебелки :D
  Па сакам некоја вежба за да ги ослабнам , а диета не сакам затоа што едвај качив 49 кг.
   
 20. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Пробај ги од Џилијан Мајклс no more trouble zones има таква тема тука овие вежби се поделени за кој дел од телото ти сакаш.И немој да мислиш дека ќе ги набилдаш рацете а салото ќе ти остане затоа што за да ги билдаш рацете не е баш така лесно Поздрав :D