Вежби за раце

Дискусија во 'Фитнес' започната од macciii, 8 август 2010.

 1. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  1.833
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Луѓе да ве прашам за совет :(

  Значи на работа кревам многу тешко и рацете ми се направени како некој билдер...Значи не можев да најдам слика, ама горе рамењата и накај вратот некако подувани ми се, ( а немам сало на рацете ). Веќе не можам корсет да си облечам не личам на ништо... И со другарка ми баш се споредувавме, и на неа такви и се станати рацете од работата ...
   
 2. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.354
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  Без слика ништо не може конкретно да се каже зашто твојата перцепција за сопственото тело (и рацете) воопшто не мора да е точна :).
   
 3. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  190
  Мојот фитнес ден (+ мотивации)

  ќе може да ми препорачате некои испробани вежби за намалување на обемот на рацете значи нејќам да ги зацврснам нејќам мускули само сакам да ги ослабнам какви вежби треба да правам ?
   
 4. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.404
  Допаѓања:
  21.739
  Раце ако сакате по дома да вежбате купете си тегчиња и правете ги вежбите. Доколку одете во теретана таму има многу справи за вежбање на рацете. Уствари мене тренингот ли е поделен на на Нозе, Грб и Гради, (а не раце) значи еден ден правам вежби само за грб, другиот само гради, третиот ден вежби само за нозе, и после пак од почеток.
  еве на пример гради како се вежбат. 8)
  http://www.youtube.com/watch?v=THfy0Xxxq_U
   
 5. sadteen

  sadteen Нов член

  Се зачлени на:
  3 март 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Имам вакви раце и многу ги мразам
  ве молам кажете некои вежби, дитети било што само да ги истенчам рацете, сакам да ми се тенки, не вакви
  инаку имам добро тело, текнка сум, ама рацеве ... :@
   

  Прикачени фајлови:

  • рака.jpg
   рака.jpg
   Големина на фајлот:
   3,3 KB
   Прегледи:
   340
  • рака (1).jpg
   рака (1).jpg
   Големина на фајлот:
   5,6 KB
   Прегледи:
   339
  • рака (2).jpg
   рака (2).jpg
   Големина на фајлот:
   3 KB
   Прегледи:
   339
 6. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.404
  Допаѓања:
  21.739
  ако не одиш на фитнес купи си мали тегови од 2 или од 3 кг, и вежбај дома.
  http://www.youtube.com/watch?v=wREp8zVuP7Y
  и овтови на youtube има еден куп видеа.

  А еве ти нешто и за без тегови
  http://www.youtube.com/watch?v=-dvlLt_kEuo
   
 7. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  • za raci.jpg
   za raci.jpg
   Големина на фајлот:
   17,1 KB
   Прегледи:
   231
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  Едно прашање - како ги изедначувате мускулите на рацете? Бидејќи нели нормално е едната рака да е поразвиена од другата. Во мојов случај на десната рака имам забележително поголеми и поубаво исцртани мускулчиња. Не дека разликата е којзнае колку голема, ама сакам да ми бидат приближно исти. Цело време вежбам со тегови со иста тежина, не знам дали да качам тежина само на левата, да правам повеќе вежби на таа рака или нешто слично :?: Некој совет?
   
 9. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.341
  Допаѓања:
  28.615
  Пол:
  Женски
  И кај мене е ваква ситуацијата со мускулната маса на рацете.
  Мускулите на десната рака се поизрзени од левата.Изедначувањето тешко се постигнува, иако сум пробала да правам вежби само со таа рака затоа што десната почесто ја користам за физичка работа, па во тој случај оформувањето на мускулите на левата рака нема континуитет.А само вежбите,без физичка активност, не се доволни за да се одржат мускулите во форма.Ова е од мое лично искуство, но ти можеш да пробаш како мислиш дека ќе има ефект,само како совет ти посочувам, после вежбите зафати се со некоја домашна работа (расчистување, кревање предмети, носење товар, во смисла кога пазаруваш повеќе активарај ја таа рака).
  Се надевам дека ме разбираш, па пиши за резултатите.Ме интересира дали ќе успееш.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  Ист случај сум и јас, десната рака многу повеќе ја користам за работа низ дома, левата скоро воопшто не ја малтретирам. Ете прееска пробав да мијам садови со левата, ама некако не ми одеше, целата како наопаку се осеќав :?: Можеби затоа што воопшто не ја користам левата, се надевам дека ќе се навикнам. А знам и дека ќе се заборавам, од навика за сѐ ја користам десната. Ама ќе се потрудам левата повеќе да ја активирам, па ќе видиме како ќе оди.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
 12. didush

  didush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  само трчање му е мајката....јас долго време имав проблем со тие така наречени свадбарки...на надлактицата...кога почнав со трчање и гушките и свадбарките се средија...ама ете сега пак залегнав и полека полека ми се враќаат....:(
   
 13. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Ако сакате нешто ефективно, со резултати за 2 недели Ви ја препорачувам дефинитивно женскава и видеово. Испробано на себе.
   
 14. N.2106

  N.2106 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  17.703
  Пол:
  Женски
  ce47f571e716267775f7debd3266c4af.jpg
   
  На A.27 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Arijana22

  Arijana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Едно прашање до сите вас.. почнав да одам на фитнес па да ми кажете што да вежбам за слабеење на раце?
   
 16. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Не постои такво нешто како spot reduction т.е не можеш да топиш масти баш таму каде што сакаш. Второ, не постои посебна вежба за качување маса/слабеење. Се слабее со диета.
   
 17. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.358
  Пол:
  Женски
  @Arijana22 Еве идеи за вежбање:

  @Alpha010 Не се согласувам. Точно дека исхраната е 80% од фит телото, но секако дека и преку одреден тип на вежби може да се сконцентрира посебно на место што особено и е важно да го намали :)
   
 18. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Хаха, исхраната и тренингот се двете 100% од телото. Едното без другото не можи, но пак ќе кажам без вакви факти те молам. Изведување на одредени вежби ќе доведи до затегнување/стимулирање на мускулот НО не и топење на мастите специфично во тој дел.

  Што сакам да кажам е дека, ако вежбате стомачни не значи дека ќе добиете подобра сепарација таму, или ако вежбање квадрицепс ќе горите масти специфично во тој дел од телото.

  Ако ве интересира повеќе, побарајте Spot Reduction на гугл. Барем денес со интернетот е лесно.
   
 19. Arijana22

  Arijana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  А диета комбинирана со кардио и вежби со мала тежина?
   
 20. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.724
  Пол:
  Машки

  Све тоа плус склекови и висење на вратило. Baby steps.