Вежби за раце

Дискусија во 'Фитнес' започната од macciii, 8 август 2010.

 1. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Диета + правилен тренинг + кардио.

  Зошто баш со мала тежина?

  Ај образоложи?
   
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.364
  Пол:
  Женски
  @Alpha010 Јас не реков дека да вежба само вакви вежби и магично ќе го добие тоа што го сака, туку во целосниот тренинг што ќе го опфаќа целото тело, да вметне и вакви вежби што се насочени кон тој дел од телото. Мора да ги активира рацете. Нормално дека мора кардио и пред се, избалансирана здрава исхрана, а не диета. Мора да се смени животниот стил и да стекне долготрајни навики во исхраната, а со диети ништо нема да постигне, освен нешто на краткотраен план.
  Во однос на вежбите, штом почнала сега да оди на фитнес, нормално треба да почне со помала тежина, па да ја зголемува :)
   
  На oblace1 и Arijana22 им се допаѓа ова.
 3. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Во првиот пост ме демантира дека со одредени вежби ќе можи да се сконцентрира да топи масти на одредено место од телото, што е скроз неточно ама океј.

  Диета и исхрана се една иста работа.

  Најдобро е да се консултира со персонален тренер кој што ќе ја насочи и ќе изработи диета според нејзините потреби. Исто така прилагодено кардио бидејќи чим сака да намали масти во рацете претпоставувам дека има поголема тежина од потребното = намалена инсулинска сензитивност.

  П.С Општо прашав за тежините, бидејќи со сите женски клиенти што сум работел, имаа фобија од тешки тежини мислејќи дека ќе се претворат во мажишта со мускули. Во реалноста принципот на женското тело не работи на тој начин. Прогресивен напредок е одличен пристап кон тренингот.
   
 4. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.364
  Пол:
  Женски
  @Alpha010 Како тоа диета и исхрана се една иста работа? :^)
  За вториот дел се согласувам да се консултира со професионалец, така најдобро ќе се доведе во ред, на правилен начин.
   
 5. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки

  Така едноставно. Диета е начин на исхрана.

  Огромното не знаење што е присутно кај нас, доведува во заблуда дека ако кажам дека сум на диета автоматски значи нешто штетно, нешто за слабеење, итн итн.

  Секој начин на исхрана е одреден вид на диета. Дали за покачување на мускулна маса, за слабеење, за одржување. Се спаѓа во ДИЕТА.

  П.С Една работа за сите тука што прашуваат за совети, НЕ секој што вежба во теретана знае што прави и не треба да се слуша совет за исхрана и тренинг од било кој. За тоа има персонални тренери, професионалци, луѓе што работат и точно знаат како треба.
   
 6. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.364
  Пол:
  Женски
  @Alpha010 Прво велиш дека незнаењето доведува до заблуда дека диетата е нешто за слабеење, а после велиш дека исхраната за слабеење спаѓа во диета :D Mind blowing :D

  Anyways, @Arijana22 треба од корен да си ги промениш животните навики и навиките во исхраната и да не се демотивираш ако резултатите не се одма, веднаш и брзи. Размислувај да слабееш здраво за да утре со стекнатите навики нема дс имаш страв од враќање на претходната состојба :) Мотивирај се со омилената музика за вежбањето и не се откажувај :)
   
  На theowndemon и Arijana22 им се допаѓа ова.
 7. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Ај прочитај го постот мој уште еднаш, кажав дека кај нас диета се подразбира САМО за слабеење.

  3 пати пробваш да ми докажиш нешто и не успеваш. Не знам која ти е целта.

  А и @Arijana22 глеам сите твој постој ги лајкнува, така да не ни се трудам повеќе тука да објаснам нешто.

  Поздрав.
   
 8. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Bulking diet и cutting diet, и двете се диети но со различен начин на исхрана. Самата диета ни одредува каков ќе ни биди начинот на исхрана.
  Рацете се активни секојдневно. Кога вежбаме грб,рамо,гради,рацете се оптеретени. Да се ослаби одреден дел од телото можи само со хирушки зафат. Дел од телото можи само да се зацврсти и изгради мускулна маса.
   
 9. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.434

  Со вакви вежби само ќе ги зацврстам рацете или и ќе ослабнат?