1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за стомакот

Дискусија во 'Фитнес' започната од Desperate, 19 јули 2010.

  1. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    ^^^ Да се надоврзам на моето предходно мислење, внесување на што е можно повеке протеини. Газирано, кофеин, благо, скроб (тестенини, леб, компири) НЕ! И најбитното секојдневното вежбање не носи резултати. Пет дена вежбање на шестиот ден пауза. Инаку најлесно се доага до рамен стомак со кардио вежби, а за дефинирани мускули, со стомачни. :)
     
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.105
    Допаѓања:
    88.073
    Пол:
    Женски
    Јас сакам рамен стомак, но не и да ми се познаваат мускули. Правам стомачни ама тешко иде, аи не можам многу да правам, до 30 стигнувам :worried:
     
  3. tincetina

    tincetina Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Од искуство знам дека не требада се прават еднолични стомачни вежби, пробувајте на секој следен тренинг да додадете некоја нова вежба. Вежбајте за секоја група на стомачни мускули, бидејки ако немате резултати можеби не вежбате за групата на мускули која ви е потребна. Исто така многу е важно дали правилно дишите додека работите било какви вежби, понекогаш баш неправилното дишење доведува до контраефекти. Важно е и најпрво да пробате со правилна исхрана да ги намалите маснотиите на стомакот,па потоа да ги дефинирате мускулите и да ги зацврстувате. п.с одлични се вежбите кои ви ги препорачала butterflyyy. :hai: Поздрав.
     
  4. si.exs

    si.exs Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    139
    Почнав веќе една недела да правам стомачни ,од денес ги почнав оние кои ги препорача батерфлај ама малку потешко ми оди . :D Првите 30 ги напрајв,вторите до 10 дали стигнав. :lol:
    Иначе за дишењето,ме интересира како е правилно а како неправилно,ако знај некој да ми објасни. :^)
    И кои вежби се за зацврстување на долниот дел од стомакот?

    п.с. претходно си праев обични стомачни ..(нозете под прав агол,рацете зад глава) и секој ден си зголемвав по 5 . :D Пред неколку години вежбав вака цело лето и имаше резултати,се надевам пак ќе си се гордеам со мешето мое. :wasntme:
     
  5. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Кога се исправуваш издишуваш кога се спушташ вдишуваш, тоа за таканаречените обични кои ги спомна.

    За долниот дел многу е ефикасно вратило (висиш на раце) ама ќе го превиткаш и стомакот малку како да сакаш да ги префрлиш нозете преку вратилото, се надевам ти е јасно :).
     
    На si.exs му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ги имам направено неколку пати овие стомачни вежби, после тоа мусkuлите не да болат :sweat:
    а за пешачење пешачам, немам гајле, а и со вежбањето мислам сериозно да се познанимавам :)
     
  7. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Девојки баш сега се гледав на огледало и од мојот рамен стомак не останало ништо...ко трудна некоја сум сега во стомакот и плус малце како целулит да имам.Прашањето ми е дали со вежби (оние обичните и правам едни други за долните стомачни) ќе ми се израмни пак стомакот и ќе го снема целулитот ? :sweat:
     
  8. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Нема само со вежби да го постигниш тоа што го сакаш.Битен фактор е и исхраната,но и зависи вежбите какви се. А за целулитот вода најмногу мислам дека помага.
     
  9. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Заборавив да напоменам дека истотака покрај стомачните и трчам,сега гледам да пијам повеќе вода....не сум многу широка во половината околу 67 цм сум,ама ми смета што така ми изгледа стомакот како трудна некоја :lol:
     
  10. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Cia иста сум и јас...оф боже што да правам... :/
     
  11. si.exs

    si.exs Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    139
    http://www.youtube.com/watch?v=r_J8btnI ... re=related

    еве интересни вежби за стомакот :)
    Јас ги почнав денес,20 мин вежбав.
    Најинтересно е шо после вежбање се чувствуваш поенергично . :)
     
  12. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Девојки да не имате сретнато на youtube некое видео со вежби за стомак , али со стол. Обичен кујнски стол.Мислам дека еднаш глеадав такво видео али немошам да се сетам како беше :devil:
     
  13. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со вежбање пред некој ден, има различни вежби, а она што ми се допаѓа е што претходно има вежби за загревање па потоа се продолжува со стомачните а исто така многу убаво се гледа како треба правилно да се диши.Се надевам дека ќе ви бидат од корист.Погледнете ги и коментарите под видеата, сите се позитивни. :)
    http://www.youtube.com/watch?v=BhNIZPkR ... ature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=FVdMMNoy ... ure=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=LiMnBhxT ... ure=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=BPrVvzfD ... ure=relmfu
    Првото треба да е Upper Body Workout 1/7, незнам зошто се појави Lower Body Exerscise 3/7 :rofl:
     
  14. sweetgirz

    sweetgirz Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    5
    na edna strana pisuvase deka ramniot stomak doaga od kujnata.. Toa znaci da izbirate kvalitetna hrana po moznost za ramen stomak NE onaa so sozdava gasovi(grav,lekja,karfiol,brokula)... i taka.. Bitno vnesete gi nemasnoto mleko sirenje i urda , jogurt(bitolski lajt ili balanns +) i
    DOBRA VOLJA I FIZICKA AKTIVNOST SO POOISEEE
    [mod-kirilica:1gshy7jo][/mod-kirilica:1gshy7jo]
     
  15. ApoLLo

    ApoLLo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    За зацврстување на стомакот има милијарда везби кој,сите се корисни и имаат ефект врз затеганје.Но без правилна исхрана и редовно вежбанје не е возмозно во потполност да се постигне резултат.Бидејки храната влиае 70 % .џабе правиме по 100 стомачни дневно,ако вецер пред спиенје јадеме премногу калорицна храна.
     
  16. mem3

    mem3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Со кој вежби да постигнам рамен стомак внимавајќи и на храната и за колку време би се постигнал рамниот стомак? (немам многу голем стомак но кога седам повеќе ми се изразува)
     
  17. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Исхраната ти е на прво место за рамен стомак, исфрли или намали бел леб, бел и жолт шеќер (колачи и торти), тестенини (од бело брашно), газирани пијалоци, маргарин и масни храни. .

    Кога на ваква исхрана ќе додадеш кардио тренинг секој ден од 30 до 45 мин ќе ослабиш и на стомакот а за убаво зацврстување и уште појако топење ќе правиш и стомачни вежби. Не е толку битно кои, познати се стомачните вежби но освен за предните стомачни мускули прави и за страничните да фатиш и кај спојлерите :).

    Јас би ги правел овие четири: 1. Класични стомачни (ги подигаш главата и рацете нанапред накај стомакот од лежечки), 2. Лежиш на грб и ги подигаш нозете под прав агол со телото, 3. Од вратило ги подигаш и ги спушташ нозете под прав агол и екстремната што ја прават главно во борбените спортови 4. Висиш со глава надолу а нозете се фиксирани на шипка и правиш стомачни (бајаги тешко ама страшно ефикасна).

    Освен овие врти обрач десетина минути (хула хоп) и најди барем една за страничните стомачни и имаш заокружен систем.

    Ова јас го препорачувам но било која друга вежба да земеш од погорниве или други видеа и редовно ги правиш ќе имаш резултат. Можеш по некоја недела и да варираш вежби па да смениш за да не ти здосадат :).
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  18. happyandslim

    happyandslim Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    малку оф топик, но знаете ли каде може да се купи хулахоп?
     
  19. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Ако сакаш стомачни најпрво мора да го ослабиш салото..
    ти ако сакаш убивај се од правење стомачни но ако си имаш вишок на масти околу стомакот тие нема никако да дојдат до израз затоа постепено прво со диета и трчање ослабиго па потоа фрлисе на стомачни :)
     
    На portokalova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. interr

    interr Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    napraj gi ovie so najpoznatiot fitnes instruktor toni horton, pa posle kazi dali odma ke osetis nesto na stomakot?!:)
    [mod-kirilica:19nrdt4p][/mod-kirilica:19nrdt4p]
    http://www.youtube.com/watch?v=mVmjhNmvEwo